کد خبر: 185278

تحریم ظریف و صالحی به مثابه تحریم مذاکره و علم

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: پس از تحریم دکتر ظریف و بستن پنجره دیپلماسی و مذاکره، حال آمریکا با تحریم دکتر صالحی سد راه پیشرفت علم و اندیشه که ادعای پیگیری آن را دارند، شده است.
اتاق خبر 24

فاطمه شریفی، کارشناس مسایل سیاسی و بین الملل در یادداشتی با عنوان "تحریم ظریف و صالحی به مثابه تحریم مذاکره و علم" نوشت:
وزارت خزانه‌داری آمریکا در تازه‌ترین اقدام ضد ایرانی خود پس از تحریم دکتر ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان، به دستور دونالد ترامپ رئیس رژیم تروریستی آمریکا، «علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران را در فهرست تحریم‌های موسوم به SDN (فهرست ویژه اشخاص و نهادهای مشخص‌شده) قرار داد. این تصمیم که برخلاف تمامی موازین بین‌المللی است، بار دیگر نشان داد که آمریکا در حال حاضر، هیچ‌گونه راهبردی برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران ندارد، چنانچه عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز، تحریم علی اکبر صالحی از سوی آمریکا را «اقدامی نابخردانه» و «از سر استیصال» توصیف کرد. به بیان دیگر، رفتار آمریکا در قبال کشورمان تداعی‌کننده این موضوع است که آمریکا اساساً پس از خروج خود از برجام، تنها با تاکتیک‌های متفاوت در حال سرپوش گذاشتن بر ناتوانی خود در ارعاب جمهوری اسلامی ایران است و این اقدام را باید امری نمادین در راستای عملیات روانی ارزیابی و تحلیل کرد.
تحریم صالحی تداعی ترور دانشمندان هسته‌ای
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به تحریم علی اکبر صالحی عنوان می‌دارد: «بار اول نیست که ایشان در فهرست تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی قرار می‌گیرد؛ همان‌طور که بار اول نیست که دانشمندان هسته‌ای ایران هدف کینه‌توزی‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرند.»
اشاره به کینه توزی های آمریکا و رژیم صهیونیستی حکایت از حذف فیزیکی و ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان دارد که سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی با همکاری نزدیک آمریکا و مزدورانش آن را انجام داده است.
تحریم اشخاص حقوقی مغایر حقوق بین‌الملل
اگر از منظر حقوقی به این مسئله نگریسته شود، باید این مسئله را ذکر کرد که تحریم اشخاص حقوقی که در سمت دولتی هستند با اصولی چون اصل مصونیت دیپلماتیک و کنسولی، اصل مصونیت اموال دولتی و تعهدات دولت میزبان طبق موافقت نامه مقر در تعارض است، تحریم این اشخاص در زمانی که دوران خدمت رسمی شان پایان یابد و همچنین تحریم اشخاصی که هیچ جایگاه دولتی ندارند (مانند دانشمندان هسته ای) با تعهدات حقوق بشری از جمله حق بر رفت و آمد، حق بر مالکیت خصوصی و حق بر دسترسی به عدالت در تعارض است. نقض این تعهدات می‌تواند مسئولیت بین‌المللی دولت های اعمال کننده تحریم را به دنبال داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا