کد خبر: 185218

عامل غافلگیری دشمنان در میدان‌های نبرد

موشک‌ ضد زره صاعقه به علت اهمیت در مقابله با توان زرهی دشمن نقش تعیین کننده‌ای در میدان‌های نبرد دارد.
اتاق خبر 24
موشک ها از ابتدای اختراع تاکنون در نبردهای زمینی، دریایی و هوایی و همچنین در حوزه پدافندی نقش مهمی ایفا می کنند. موشک ها انواع مختلفی مانند بالستیک، کوتاه برد، کروز و غیره دارند. آنها در نبردها به ویژه در عملیات های آفندی نقشی تعیین کننده‌ دارند.
از سویی دیگر هم پس از طراحی، ساخت و توسعه تجهیزات زرهی مثل تانک‌ها و نفربرها همواره جنگ بین سلاح‌های زره‌پوش و تجهیزات ضد زره همواره وجود داشته و باعث شده تا ارتش‌هایی که تمایل به ارتقاء توان رزمی خود و قابلیت‌های ماندگاری در صحنه نبرد داشته‌اند علاوه بر حوزه زره‌پوش در زمینه تجهیزات ضدزره هم سرمایه‌گذاری‌های فراوانی انجام دهند.
البته نباید این نکته را فراموش کنیم که موشک‌ها و تسلیحات ضدزره همواره در مسیر توسعه خود نسبت به ساخت و توسعه ادوات زرهی یک قدم جلوتر بودند. چون طراحی و ساخت جنین سلاح‌هایی هزینه به نسبت کمتری از طراحی تا استفاده دارند، در کشور ما نیز سایر کشور‌های دنیا به سرعت و متناسب با تهدیدات روز توسعه پیدا کرده‌اند.
موشک صاعقه
اگر بخواهیم این موشک و ویژگی‌های آن را بررسی و بازخوانی کنیم باید سفری داشته باشیم به دوران پیش از پیروزی انقلاب یعنی دوران طاغوت و رژیم ستمشاهی. در آن دوران ایران مشتری شماره یک تسلیحات آمریکایی‌ به شمار می‌آمد و از هر سلاح نمونه بروز آن را خریداری می‌کرد. در این میان انواع تسلیحات مانند هواپیماهای جنگنده، ادوات زرهی، سلاح‌های انفرادی، هلیکوپترهای گوناگون و همچنین موشک‌های ضدزره دراگون و تاو نیز دیده می‌شد.
منبع: جام نیوز