کد خبر: 185166

دلار افزایشی شد

در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی از مرز ۵ میلیون تومان عبور کرد تا رکورد جدیدی در بازار فلزهای گرانبها به ثبت برسد.
اتاق خبر 24

 روز دوشنبه، سکه ۶۰ هزار تومان افزایش نرخ را به ثبت رساند و به ۵ میلیون و ۱۰ هزار تومان رسید. آخرین بار فلز گرانبهای داخلی در تاریخ ۱۸ دی ماه بالای مرز ۵ میلیون تومانی نوسان کرده بود.

مرزشکنی در بازار سکه تمام

به گفته فعالان، سکه دیروز به‌طور مستقیم از دو کانال تحریک شد و حرکت به سوی قیمت‌های بالاتر را آغاز کرد. نخستین عامل افزایشی دربازار سکه، رشد ابتدای روز طلا در بازارهای جهانی بود. دیروز طلای جهانی در نزدیکی محدوده هزار و ۵۸۰ دلار، معاملات خود را آغاز کرد و در مقطعی حتی تا نقطه هزار و ۵۸۵ دلار نیز رشد کرد. حداقل تا ساعت بعدازظهر نیز طلا در محدوده هزار و ۵۸۰ دلاری نوسان می‌کرد که فاصله‌ای تقریبا ۱۰ دلاری با نرخ بسته‌شده هفته گذشته داشت.

در کنار عامل خارجی اونس، سکه از کانال بازار داخلی و افزایش نرخ دلار نیز تاثیر پذیرفت. در سومین روز هفته، سرعت رشد نرخ دلار کمی بیشتر شد و این ارز از محدوده ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومانی با قدرت عبور کرد.

گفته می‌شد که حدود ساعت ۵ بعدازظهر، دلار در میان معامله‌گران بازار آزاد، با نرخ ۱۳ هزار و ۶۸۰ تومان معامله می‌شد که ۱۴۰ تومان بالاتر از روز یکشنبه بود.

دلار در روزهای اخیر درست است که بعضا افزایش نرخ را تجربه کرده بود، ولی نتوانسته بود نوسانات خود را سه رقمی کند. آخرین بار در تاریخ ۱۴ دی ماه دلار رشد بیشتری را در مقایسه با روز دوشنبه انجام داده بود.

در آن مقطع زمانی بازار شاهد رشد ۳۰۰ تومانی بود و دلار از نرخ ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان به ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. همچنین از ۱۸ دی ماه، دلار همواره زیر محدوده ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومانی نوسان کرده بود؛ در نتیجه رشد روز دوشنبه تا حدی انتظارات معامله‌گران فنی را در بازار ارز افزایشی‌تر کرد. در روزهای اخیر، نرخ دلار در سطح ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی گرفتار شده بود و دامنه نوسانات نیز زیر ۱۰۰ تومان بود.

منبع: خبرگزاری ایرنا