کد خبر: 185158

نقش دلارهای عربستان در «معامله قرن»

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که سه‌شنبه از این طرح ضد فلسطینی رونمایی و جزئیات آن را اعلام خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هنگامی که ترامپ به مسند قدرت در آمریکا رسید، گفت: به زودی همه چیز تغییر خواهد کرد. این مفاهیم برای همگان غریب می‌نمود تا زمانی که وی طرح خود برای مسئله فلسطین را با عنوان «معامله قرن» اعلام کرد.

ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا از سال 2017 با تغییرات جدی در فضای سیاسی شرق و غرب آسیا همراه شد. این تغییرات از یک سو به‌دلیل تحولاتی بود که در غرب و شرق آسیا شدت گرفته بود و از سوی دیگر به شخصیت ترامپ و تغییر سیاست‌های دولت جدید آمریکا برمی‌گشت، به‌هرجهت تصمیم گیری‌ها، طرح‌ها و اقدامات ترامپ موجی از غافلگیری و مسائل غیر قابل پیش‌بینی را به‌وجود آورد که بر شدت تحولات دامن می‌زد.

 

مذاکرات اسلو مقدمه شکل گیری معامله قرن

سال ۱۹۹۰، هنگامی که بوش پدر برای کنفرانس صلح مادرید برنامه ریزی می‌کرد شعار «صلح در برابر زمین» را برنامه این کنفرانس به اصطلاح صلح قرار داد. شعار «صلح در برابر صلح در برابر زمین» مفهومی دو پهلو و دارای ایهام بود. تصور کشور‌های عربی این بود که در برابر دریافت زمین‌هایی که رژیم صهیونیستی آن‌ها را اشغال کرده است، با این رژیم صلح کنند. زمین بگیرند و رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسند.

همین شعار، در جریان مذاکرات مخفی اسلو- که همزمان با برگزاری کنفرانس مادرید، مخفیانه در اسلو نروژ در حال انجام بود- دنبال می‌شد. تفاوت مذاکرات اسلو با کنفرانس مادرید ۱۹۹۱ در این بود که، در مادرید یک کنفرانس بین المللی برای برقراری صلح بین کشور‌های عربی و اسرائیل برگزار شد، اما ماجرای اسلو مختص فلسطین بود.

مادرید مقدمه اسلو شد و تقریباً همه آنچه در مادرید چارچوب اصلی کنفرانس بود در اسلو نیز مد نظر قرار گرفت. با این تفاوت که مادرید به هیچ نتیجه‌ای نرسید و سال ۱۹۹۲ رسماً شکست آن را اعلام کردند، اما مذاکرات اسلو سپتامبر ۱۹۹۳ به امضای توافقنامه‌ای بین اسحاق رابین و عرفات منجر شد.

توافقنامه اسلو، اولین نتیجه روند صلح خاورمیانه بود. صهیونیست‌ها که طی دو دهه قبل از این توافقنامه دو درگیری شدید، یکی در لبنان (۱۹۸۲-۱۹۹۷) و دوم انتفاضه اول در فلسطین را تجربه کرده بودند به دنبال ثبات وضعیت خود بودند؛ لذا برای آنکه دیگر کشور‌های عربی نیز به مرور وارد درگیری با آن‌ها نشوند به سمت فرآیندی حرکت کردند که این ثبات و به اصطلاح خود آن‌ها صلح را برایشان فراهم کند و جنگ دیگری را برای آن‌ها رقم نزند.

 

تغییر رویکرد طرح آمریکا در دوره «ترامپ»

یکی از مهمترین طرح‌ها و تصمیمات دولت ترامپ و شاید هم مهمترین آنها طرحی بود که با عنوان «معامله قرن» (در انگلیسی «Deal Century» و در عربی «صفقة القرن») بود که 6 ماه پس از ریاست جمهوری ترامپ، در رسانه‌ها بر سر قلم‌ها افتاد. «معامله قرن»، طرح دولت ترامپ برای حل مسئله فلسطین است که از سوی دولت او از زمان سفر ترامپ به ریاض و فلسطین اشغالی در سال 2017 توسط داماد یهودی او «جراد کوشنر» مطرح شد.

دوره ترامپ همان‌گونه که در تمامی بخش‌های منطقه‌ای، اقتصادی، سیاسی، روابط بین‌الملل و نظامی شاهد تغییر روش و رویکرد بود، فلسطین را نیز شامل شد و تغییری بنیادین در رویکرد طرح دولت آمریکا برای فلسطین به‌وجود آورد. در طرحی که دولت «ترامپ» با عنوان «معامله قرن» ارائه کرد مبنای حل مسئله فلسطین طرح «دو دولت» نیست بلکه تشکیل «وطن قومی یهود» در فلسطین مطرح است.

خود ترامپ از همان زمان انتخاب به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد با طرح‌های قبلی مخالف است و حرف‌های جدیدی دارد. صهیونیست‌ها نیز از همان زمان اعلام کردند فلسطینی‌ها باید تشکیل دولت فلسطینی را فراموش کنند.

به‌طور کلی طرح معامله قرن ترامپ یک محور کلیدی و یک هدف غایی را دنبال می‌کند و آن هم پیاده کردن بخش اصلی پروژه صهیونیزم در فلسطین یعنی اشغال کل فلسطین تاریخی است، در این راستا صهیونیست‌ها اقدام به اشغال قدس و انتقال سفارت‌های خارجی به آنجا کرده‌اند، قانون قومیت را در پارلمان (کِنِسِت) خود تصویب کردند و قصد دارند به‌زودی کرانه باختری را به سرزمین‌های 1948 الحاق کنند.

طرح صلح آمریکایی-صهیونیستی موسوم به معامله قرن که برخی رسانه‌ها هدف از دعوت نتانیاهو و بنی گانتس به آمریکا را رونمایی از آن اعلام کرده‌اند، طرحی است که از سوی آمریکا و با چراغ سبز برخی کشورهای عرب منطقه به‌ویژه عربستان سعودی، برای به اصطلاح پایان دادن به منازعه اسرائیل با فلسطین و ‌به‌عنوان مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی کلید خورده است.

در مذاکرات بعدی این طرح آمریکایی- صهیونیستی، بحث انتقال آوارگان فلسطینی به «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی مطرح و «حق بازگشت» حدود ۶ میلیون آواره فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

 

افشای جزئیاتی از طرح معامله قرن ترامپ

با اینکه این طرح قرار است امروز رونمایی شود اما منابع صهیونیستی از جزئیات جدیدی خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش کانال دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی، این طرح شامل الحاق «۳۰ تا ۴۰ درصد» از اراضی مناطق موسوم به ج در کرانه باختری(به مناطق اشغالی) است و به این  اشاره می‌کند که فلسطینیان تنها بر ۴۰ درصد از مناطق موسوم به ا و ب مسلط خواهند بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، چهار تا شش ماه وقت برای موافقت با طرح ادعایی خود خواهد داد و به اسرائیل اجازه تحمیل حاکمیت خود بر شهرک‌ها و مناطق موسوم به ج در کرانه باختری را خواهد داد.

این رسانه افزود همچنین به فلسطینیان اجازه خواهد داد دولتی را برای خود تشکیل دهند، البته دولت محدود بدون ارتش، و البته به شرطی که با طرح معامله قرن موافقت کنند، و هیچ سیطره‌ای برای حریم هوایی یا مرزها نخواهد داشت و از هرگونه عقد قرارداد با کشورها هم منع خواهد شد.

این شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی فاش کرد طرح معامله قرن، پیشنهادی را برای مرتبط کردن نوار غزه به کرانه باختری از طریق تونل زمینی ارائه خواهد کرد، هر چند دستگاه‌های امنیتی اسرائیل این پیشنهاد را رد خواهند کرد.

مفاد طرح معامله قرن همچنین شامل بازگشت تشکیلات خودگردان به غزه و سیطره بر این منطقه و خلع سلاح غزه از طریق تشکیلات خودگردان و خلع سلاح جنبش‌های جهاد اسلامی و حماس خواهد بود.

کانال دوم تلویزیون اسرائیل افزود نتانیاهو و گانتس(رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش رژیم صهیونیستی و رئیس حزب آبی سفید) به صورت جداگانه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای بررسی طرح معامله قرن دیدار خواهند کرد.

معامله قرن

 

هدف ترامپ از اجرای طرح معامله قرن چیست؟

آمریکا در مقطع فعلی و خصوصاً پس از تحولات اخیر چیزی جز تسلیم محض ایران و واگذاری کلیه مؤلفه‌های قدرتش نمی‌خواهد و حاضر نیست کمترین امتیاز یا کاهش تحریمی را در ازای این امر بدهد.

ترامپ در تکمیل پازل تحریم خود قصد کشاندن ناتو به منطقه جهت مهار ایران و در گام دیگر قصد ارائه طرح معامله قرنی را دارد که هدف راهبری آن کنار هم قرار دادن اعراب و رژیم صهیونیستی ضد ایران است.

ترامپ به شکل کامل به دنبال تنگ کردن حلقه محاصره است و اساساً مذاکره از دید وی به معنای تسلیم محض ایران است.

 

گزینه‌های فلسطینیان برای مقابله با طرح «معامله قرن»

«واصف عریقات» تحلیلگر فلسطینی به تشریح گزینه‌های پیش‌روی فلسطینیان جهت مقابله با طرح به اصطلاح صلح آمریکا موسوم به «معامله قرن» پرداخت.

عریقات اظهار داشت که اگر ترامپ امروز پس از دیدار با بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز رسماً از معامله قرن رونمایی کند، احتمالاً شاهد تشدید مقاومت مردمی علیه رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی باشیم.

عریقات تصریح کرد که ملت فلسطین گزینه‌های زیادی برای مقابله با معامله قرن پیش‌روی خود دارد از جمله تشدید مقاومت در هر مکانی.

وی افزود که یکی دیگر از این گزینه‌ها تشدید فعالیت‌های دیپلماتیک در تمامی کشورها است، زیرا معامله قرن معامله‌ای صرفاً بین ترامپ و نتانیاهو است و نه بین کشورها و حتی در داخل رژیم صهیونیستی هم بر سر آن توافق و اجماع وجود ندارد و طبق آخرین نظرسنجی‌ها، بسیاری از اسرائیلی‌ها از ترس تشدید عملیات‌های مقاومتی ضد اسرائیلی مخالف رونمایی از معامله قرن هستند.

عریقات تاکید کرد که اعلام رسمی معامله قرن فلسطینیان را مجبور به مقاومت در برابر آن با تمامی ابزارها و راهکارهای ممکن خواهد کرد، زیرا مقاومت برای ملت فلسطین یک فرهنگ است که از آغاز اشغال فلسطین بوده و همچنان ادامه خواهد داشت.

 

نقش دلارهای عربستان در «معامله قرن»

الحاق مناطق وسیعی از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی و وضع شروطی برای تضعیف و سخت کردن برپایی دولت فلسطین از جمله بندهای جدید این طرح است که عربستان و حاکمان کشورهای حاشیه خلیج فارس٬ بودجه مالی آن را تامین می‌کنند.

روزنامه صهیونیستی «یدیعوت احرونوت» به نقل از منابع سیاسی آگاه به بندهای طرح آمریکایی معامله قرن و جدول زمانی آن نوشت که آمریکایی‌ها کاری ندارند که اسرائیل با بخشی از این بندها موافق است و بخشی از آنها را رد می‌کند؛ به این معنا که واشنگتن هرگز موافقت نمی‌کند که عبارتی مانند «پذیرش مشروط» را از جانب «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بشنود؛ یعنی طبق رویکرد آمریکا٬ اسرائیل نمی‌تواند حاکمیت خود را بر همه شهرک‌ها اعمال و غور اردن را الحاق کرده و در عین حال٬ اجرای بخش‌های دیگر معامله قرن را رد کند.

یدیعوت احرونوت افزود که طبق طرح معامله قرن شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در همه مناطق «ج» که تحت سیطره آنهاست متوقف می‌شود؛ اما رژیم صهیونیستی می‌تواند شهرک‌های خود را در مرزهای مشخص شده ایجاد کند.

درحال حاضر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روی این حساب کرده که در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نیز پیروز شده و می‌تواند از خلال آن برای بازگشت به میز مذاکرات و پذیرش معامله قرن٬ فلسطینی‌ها را تحت فشار قرار دهد تا قبول کنند دولت مستقل خود را طبق طرح آمریکا بدون ارتش و بدون سیطره بر آسمان کشورشان و گذرگاه‌های آن و نیز بدون توانایی ایجاد ائتلاف با کشورهای خارجی برپا کنند.

از سوی دیگر این طرح آمریکا (معامله قرن) به ایجاد یک تونل میان غزه و کرانه باختری (گذرگاه امن) اشاره دارد؛ با توجه به اینکه این موضوع برای رژیم صهیونیستی بسیار حائز اهمیت است و هنوز در جدول بحث و تحقیق موسسه امنیتی تل آویو قرار نگرفته است٬ اما پیش بینی می‌شود که مراقبت‌های شدیدی در اطراف آن به دلیل ترس از استفاده از این گذرگاه برای انتقال سلاح و افراد تحت تعقیب٬ صورت بگیرد.

معامله قرن همچنین از «رام‌الله» می‌خواهد تا سیطره بر غزه را پس گرفته و در عوض جنبش حماس و جهاد اسلامی را برچیده و خلع سلاح کند. طبق گفته مسئولان صهیونیستی٬ این بند به معنای آن است آمریکایی ها یا شرایط را درک نمی‌کنند یا منظور اصلیشان در آنچه که می گویند نیست.

طبق این طرح٬ قدس اشغالی نیز با اماکن مقدس آن تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی اما با مدیریت مشترک خواهد بود؛ مشروط بر اینکه هیچگونه تقسیم‌بندی در این شهر صورت نگیرد. بیرون از «دیوار حائل » که با نام «دیوار آپارتاید» از آن یاد می‌شود٬ به فلسطینی‌ها منتقل می‌گردد؛ به این شرط که معامله قرن را همانگونه که هست بپذیرند.

بر اساس این طرح٬ فلسطینی‌ها می‌توانند پایتخت خود را در بیرون این دیوار در هرکجا که بخواهند تاسیس کند یا اینکه شهرک «شعفاط» می تواند پایتخت آنها باشد.

معامله قرن حدود ۵۰ میلیارد دلار به پروژه‌های مناطق دولت فلسطین اختصاص داده که به گفته منابع کاخ سفید٬ «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و حاکمان کشورهای حوزه خلیج فارس مسئول پرداخت این هزینه هستند.

 

توصیه ظریف درباره «معامله قرن»

محمدجواد ظریف در توییتی نوشت: «به جای ارائه طرح متوهمانه «معامله قرن» - که محکوم به شکست است - هواداران خودخوانده دموکراسی بهتر است راه‌ حل دموکراتیک ایران را که توسط آیت‌الله خامنه‌ای پیشنهاد شده، بپذیرند. باید یک رفراندوم برای تمام مردم فسلطین - از مسلمانان و یهودیان گرفته تا مسیحیان - برگزار شود تا آنها درباره آینده خود تصمیم‌گیری کنند.»

معامله قرن

 

راهپیمایی بزرگ ملت فلسطین علیه «معامله قرن»

گروههای ملی و اسلامی در نوار غزه روز گذشته از قشرهای مختلف مردم فلسطین خواستند مشارکت گسترده ای در تظاهرات ملی بزرگی با عنوان «طرح معامله قرن هرگز اجرا نخواهد شد» داشته باشند.

این گروهها در بیانیه ای اعلام کردند این تظاهرات بزرگ امروز سه شنبه در مرکز شهر غزه برگزار می شود.

گروههای فلسطینی تاکید کردند حضور مردم در این راهپیمایی وظیفه ملی و تاکیدی بر حق کامل آنها در فلسطین است.

معامله قرن

طرح معامله قرن توطئه آمریکایی صهیونیستی با همدستی برخی رژیمهای سازشکار و خائن عربی برای حذف مسئله فلسطین است، به طوری که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از موافقت بسیاری از رژیمهای عربی با این طرح شوم سخن گفته است.

این در حالی است که همه گروههای فلسطینی و حتی تشکیلات خودگردان فلسطین در کنار ملت فلسطین به طور قاطع با این طرح خطرناک مخالفت کرده اند.

این طرح در حالی امروز رونمایی خواهد شد که فلسطینی‌ها قاطعانه این طرح صلح را رد کرده‌اند، اگرچه گفته می‌شود برخی کشورهای عربی موافقت خود را با این طرح ابراز داشته‌اند.

در این طرح حقوق واقعی و انسانی مردم مظلوم فلسطین به هیچ وجه مورد توجه قرار نگرفته و به همین جهت همانند سایر طرحهای جانبدارانه آمریکا از تل‌آویو، محکوم به شکست است.

دولت آمریکا شریک اساسی اشغال اراضی و توسعه شهرک سازی است و فلسطینی‌ها نیازی به انتظار اعلام نمایش مربوط به معامله قرن نیستند.

تلاش مذبوحانه دولت آمریکا برای نجات رژیم صهیونیستی از گردابی که در آن گرفتار شده به خوبی بیانگر ضرورت استمرار مقاومت و مقابله با طرحهای همچون معامله قرن است که با شأن و منزلت واقعی مردم فلسطین به عنوان پاره‌ای از پیکر جهان اسلام مبانیت آشکار دارد.

باید در مقابل استکبار مقاومت کرد. غزه نمادی است که نشان می‌دهد مقاومت پیروز است. سردار سلیمانی مسئله فلسطین را مسئله اصلی جهان اسلام می‌دانست؛ حاج قاسم بزرگترین حامی مقاومت در منطقه و مقاومت فلسطین بود.

بر اساس قرآن کریم آنان همانگونه که آمده اند، با خاری خواهند رفت از این رو معامله قرن شکست خواهد خورد و قرن عزت اسلام و مسلمانان شکل خواهد گرفت.