کد خبر: 185146

تولیدی‌ها تسهیلات اعتباری می‌گیرند

این بار بانک مرکزی بعد از اجرای طرح عملیات بازار باز، گام دوم را با حمایت از تولید در قالب طرح "گام" اجرایی می‌کند.
اتاق خبر 24
درست بعد از اینکه رئیس کل بانک مرکزی در گفت و گوی ویژه خبری، از راه اندازی طرح ملی "گام" برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی خبر داد گوش  تعداد زیادی از متقاضیان تسهیلات تیز شد. اما این طرح با نام اختصاری خود تا حدودی مخاطبان را به فکر فرو برد و شاید هم در میانه راه منجر به سردرگمی آن ها شد.
 
ابتدا گفتنی است؛ هدف از اجرای این طرح افزایش نقدینگی و سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی بوده و کلمه گام نشات گرفته از  (گواهی اعتبار مولد) است. یعنی این که واحدهای تولید اعم از کوچک و بزرگ با برنامه ریزی از پیش تعیین شده فاکتور خرید مواد اولیه خود را به بانک های عامل برده و از بانک درخواست انتظار گواهی اعتبار مولد می کنند تا برای هر چه سریع تر فراهم کردن مواد اولیه، این اوراق را به فروشنده بدهند.
 
اوراقی که سررسید داشته و فروشنده در زمان مشخص می تواند مبلغ را دریافت کند؛ راه دیگری هم وجود دارد و آن این است که این اوراق در بازار سرمایه قابلیت تنزیل (ارزش گذاری) را هم دارد.
 
آن طور که همتی تاکید کرده است، منابع اولیه گواهی اعتبار مولد، ۵۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که از طریق بانک‌های عامل محقق خواهد شد.

نمودار فوق، نشان می دهد تقریبا حاکمیت بنگاه های اقتصادی کشور، در دستان صنعتگران است و نکته جالب تر مشکل دار ترین قشر از تولیدکنندگان نیز همین اقشار هستند در نتیجه به احتمال قوی رده صنعتی کشور در اولویت اختصاص این گواهی خواهند بود.
وضعیت بنگاه های هدف "گام" چگونه است؟
آخرین آمارها نشان می دهد که شرایط واحد‌های به بهره‌برداری رسیده (فعال و غیرفعال) مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تا پایان خرداد سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد، تعداد واحد‌های صنعتی به بهره‌برداری رسیده مستقر در این شهرک‌ها به بیش از۴۳ هزار واحد صنعتی رسیده است.

مطابق با بررسی‌ها از این تعداد ۳۳ هزار و ۸۹۴ واحد صنعتی (۵/ ۷۷ درصد) با اشتغال حدود ۷۱۰ هزار نفر فعال و تعداد ۹ هزار و ۸۵۰ واحد (۵/ ۲۲ درصد) با اشتغال حدود ۱۸۰ هزار نفر غیرفعال هستند. همچنین ۷۸ هزار و ۷۵۵ قرارداد حق بهره‌برداری، در مدت زمان مورد بررسی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی منعقد شده است. داده‌های آماری نشان می‌دهد طی چهارماه منتهی به تیر امسال، ۱۹۸ واحد صنعتی مجددا راه‌اندازی شده‌اند و تا پایان سال هم قرار است حدود ۱۳۵۰ واحد صنعتی کوچک داخل شهرک‌های صنعتی مجددا به چرخه تولید بازگردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا