کد خبر: 185140

رانت بازان به سامانه پیش فروش خودرو نفوذ کردند؟

در حالی خودروسازان مدعی هستند که پیش فروش‌ها برای کنترل بازار صورت می‌گیرد، اما این پیش فروش‌ها به جای مصرف کنندگان به دست دلالان می‌رسد.
اتاق خبر 24

صنعت خودروی کشور همیشه حاشیه‌های زیادی با خود به همراه داشته، اما از سال گذشته این حاشیه‌ها بیشتر شده است.

یکی از مهم‌ترین حاشیه‌های خودروسازی داخلی، موضوع پیش فروش محصولات است که همیشه همراه با حرف و حدیث‌های زیادی همراه بوده است.

دلیل اصلی پیش فروش‌ها تامین نقدینگی برای خودروسازان و خرید بی واسطه و ارزان‌تر خودرو توسط مصرف کنندگان واقعی است، اما در حال حاضر این موضوع نه تنها گره‌ای از آشفته بازار خودرو کم نکرده و مصرف کننده واقعی از آن سود نمی‌برد بلکه موجب به وجود مافیا و سودجویی‌های زیادی شده است.

فاصله زیادی که بین قیمت بازار و کارخانه به وجود آمده موجب شده برخی افراد با ترفند‌های خاص و با دریافت مبالغی اقدام به ثبت نام در سایت خودروسازان برای افراد می‌کنند و در این میان بخش زیادی از مردم از خرید خودرو از این روش بازمی مانند.
پیش‌تر سید جواد حسینی کیا، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع مجلس از وجود مافیا در ثبت نام خودرو خبر داده و گفته بود: مافیا از ربات برای ثبت نام خودرو در سایت‌های شرکت‌های خودروساز استفاده می‌کند.

یکی از این افراد با بیان اینکه ثبت نام‌ها را هم به صورت عادی و هم اعتباری انجام می‌دهیم، گفت: هزینه ثبت نام عادی ۳.۵ میلیون تومان است، اما ثبت نام اعتباری بسته به نوع خودرو از ۶ میلیون تومان تا ۱۲ میلیون تومان متفاوت است.

به گفته این فرد؛ ثبت نام پژو SLX اعتباری ۷ میلیون تومان و ثبت نام عادی آن ۳.۵ میلیون تومان هزینه دارد.

وی بیان کرد: نرم افزار خاصی برای اینکار طراحی کردیم و تاکنون هر تعداد خودرو که نیاز بوده را با آن ثبت نام کردیم که از سوی افراد عادی اینکار شدنی نیست.

این فرد با بیان اینکه از اسفندماه سال گذشته در حال انجام اینکار هستیم، گفت: در حال حاضر به دلیل تغییراتی که در فروش اعتباری به وجود آمده تا طراحی برنامه جدید نمی‌توانیم ثبت نام انجام دهیم، اما ثبت نام پیش فروش عادی کماکان انجام می‌شود و مشکلی نداریم.

وی افزود: زمانی که ثبت نام به صورت کامل انجام شد هزینه را از مشتری دریافت می‌کنیم.

همچنین فردی دیگر از ثبت نام تضمینی محصولات گروه خودروسازی سایپا با دریافت وجه نقد خبر داد و گفت: ثبت‌نام خودروی کوئیک ۱.۵ میلیون تومان هزینه دارد که پس از ثبت نام دریافت می‌شود.

منبع: جام نیوز