کد خبر: 185138

مواد اولیه برای تولید دارو در کشور موجود است

وزیر بهداشت گفت: برای ۷ تا ۸ ماه آینده دارو و تجهیزات پزشکی در سراسر کشور و دورترین داروخانه‌ها ذخیره داریم. همچنین، کارخانه‌های داروسازی ما تا ۶ ماه آینده مواد اولیه دارویی دارند و هیچ کارخانه‌ای برای تولید دارو تعطیل نخواهد شد.
اتاق خبر 24

سعید نمکی در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، ضمن تسلیت به مناسبت ایّام فاطمیه (س) و تقدیر از خدمات روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، اظهار کرد: روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور سال سختی را آغاز کردند، از روز‌های ابتدایی سال جاری با وقوع سیلاب گسترده در بسیاری از استان‌های کشور، کار مضاعفی به دانشگاه‌ها وارد شد و روسای دانشگاه‌ها این بحران را به خوبی مدیریت کردند.

وی افزود: کادر بهداشت و درمان در موضوع سیل، عملکرد بسیار خوبی داشتند به گونه‌ای که موجب حیرت سازمان جهانی بهداشت شد، چراکه در بحرانی با این وسعت، هیچ اپیدمی یا بیماری واگیرداری شایع نشد.

نمکی درخصوص برگزاری بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور، عنوان کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون را شما، روسای دانشگاه‌ها در اقصی نقاط کشور اداره کردید، در این برنامه انتظار داشتیم که ۵٠ درصد افراد ٣٠ تا ٧٠ ساله کشور یعنی جمعیتی حدود ٢٠ میلیون نفر، مورد سنجش فشار خون قرار گیرند، اما با همت نیرو‌های خدوم و پرتلاش بهداشت و درمان کشور و اعتماد و استقبال بی نظیر مردم، ٣٠ میلیون و ٧٠٠ هزار نفر در این طرح، غربالگری شدند که رکورد بینظیری در تاریخ نظام سلامت در جهان محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه روسای دانشگاه‌ها در مدیریت بی نظمی‌ها و ناآرامی‌های اجتماعی اخیر نیز بسیار موفق عمل کردند، خاطرنشان کرد: روسای دانشگاه‌ها تمام آسیب دیدگان در اغتشاشات اخیر را مدیریت کرده و اجازه ندادند مصدومان حادثه، فارغ از هر گرایشی که دارند، بلاتکلیف بمانند.

وی با اشاره به شیوع آنفلوآنزای فصلی در کشور، بیان کرد: آنفلوآنزای H۱N۱ که مقارن با برخی حوادث دیگر در کشور شد نیز با همت کادر بهداشت و درمان به خوبی مدیریت شد.

نمکی گفت: در کشور چین تاکنون ٢٧٠٠ نفر به کرونا ویروس مبتلا شده اند، اما گزارشات حاکی از آن است که سیستم بهداشتی و درمانی چین دچار بحران شده است. در حالیکه ما در موضوع آنفلوآنزا حداقل ١٣ هزار و ٢٠٠ مورد مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی کشور داشتیم که البته همگی موارد H۱N۱ نبودند، اما به هرحال عفونت‌های حاد تنفسی داشتند که به خوبی مدیریت شدند. شرمساری ما از این بود که وقتی به مراکز درمانی سر می‌زدیم، مشاهده می‌کردیم که برخی نیرو‌های درمانی هنوز کارانه چندماه خود را به دلیل مطالبات ما به سازمان‌های بیمه گر، دریافت نکرده اند، اما درحال خدمت رسانی به بیماران H۱N۱ مثبت بوده و لحظه‌ای از خدمت غفلت نکرده اند.

وی درخصوص مدیریت زائرین اربعین حسینی، گفت: در موضوع اربعین، ٣.۵ میلیون زائر اباعبدالله حسین (ع) را به خوبی اداره کردیم به گونه‌ای که کوچکترین مشکلی پیش نیامد؛ امسال آسیب دیدگان و مصدومان اربعین حسینی را تا درب منزل شان همراهی کردیم که ثبت یک حرکت بسیار بزرگ تاریخی در ارائه خدمت به این عزیزان محسوب میشود.

منبع: خبرآنلاین