کد خبر: 185122

آنچه برسر گردشگری ایران آمد

گردشگری ایران هرچند در روزهای اخیر شاهدجفاهای زیادی از داخل و خارج کشور بود، اما مشخص شد نه تنها کشورمان کمیته بحران برای حل آن نداشت بلکه متولیان گردشگری نیز تدبیری برای خروج از آن ندارند.
اتاق خبر 24

در چند روز اخیر صنعت گردشگری ایران دچار تحول شد. تحولی ناخواسته شبیه به بحران که اتفاقاً از اختیار متولیانش خارج بود اما می‌توانست به درستی هدایت شود. از اعلام لغو پروازهای خارجی گرفته تا صدور مالیات برای سفر. چالش‌هایی که آژانس‌های مسافرتی را دچار نگرانی کرد چه از لحاظ ورود گردشگر و چه خروج آن.

شرکت‌های هواپیمایی خارجی در پی سقوط هواپیمای مسافربری اعلام کردند که تا اطلاع ثانوی پروازی به مقصد ایران ندارند هر کدام از آنها به تبع دیگری این اتفاق را رقم زد تا جایی که شرکت‌های کارگزار گردشگری در خارج از کشور نیز تورهای ورودی خود را به سمت ایران لغو کردند و آژانس‌های مسافرتی فعال نیز در این زمینه متضرر شدند. چون گردشگران به تصور اینکه در خیابان‌های ایران اغتشاش شده و پروازها ناامن هست، برای سفر به ایران تعلل کردند.

برگشت غول‌های پروازی به آسمان ایران

اما آیا به واقع آسمان ایران ناامن است؟ اگر این طور بود چرا دوباره پروازهای بین المللی برخی از شرکت‌ها مانند هواپیمایی فرانسه به آسمان ایران برگشتند. سیاوش امیر مکری مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از بازگشت پروازهای عبوری به تعداد ۸۴۰ پرواز در روز خبر داده و گفته است: ایران هیچ مذاکره‌ای با هیچ ایرلاین خارجی نداشته و افزایش مجدد پروازهای عبوری از آسمان ایران نتیجه پایان التهاب‌ها در منطقه و مطلوبیت کریدورهای پروازی ایران است.

در این میان تلاش رسانه‌های معاند در ناامن جلوه دادن زمین و آسمان ایران چه درباره اغتشاشات و چه خطوط هوایی، کم نبود. بلکه در یک برهه کوتاه اقدام به انتشار تصاویر و گزارش‌هایی علیه ایران کردند. در این میان گاف یکی از رسانه‌های ایرانی نیز به این موضوع دامن زد چون از مدیر انجمن صنفی دفاتر مسافرتی که بیشتر در حوزه خروج مسافر از ایران فعالیت دارد درباره کنسلی تورهای ورودی سوال شد و او هم تنها یک روز پس از سقوط هواپیمای اوکراینی از لغو ۷۰ درصدی تورها خبر داد. آماری که مشخص بود از روی مشاهدات سطحی و گفت و شنود با مدیران آژانس‌ها به دست آمده بود و نه یک سیستم نظام مند. از طرفی جامعه تورگردانان کشور که بیشتر آژانس‌های آن در حوزه ورود گردشگر فعالیت می‌کنند از ذکر آمار واقعی خودداری کردند.

چون در نشستی که با وزیر میراث فرهنگی داشتند، علی اصغر مونسان با تحکم به بخش خصوصی اعلام کرده بود که در دام خبرنگاران نیفتید و آمارهایی که مبنای آن مشخص نیست را ارائه نکنید تا زمینه ساز ارائه چهره و اخبار منفی از ایران نشوید. همچنین اخبار منفی را کنار گذاشته و با اخبار مثبت سعی کنید که نشاط را دوباره به کشور و خودتان برگردانید.

منبع: جام نیوز