کد خبر: 185108

سایه «انتخابات» بر سر «بودجه ۹۹»

سالهاست که لایحه بودجه در آخرین ساعت‌های سال تصویب و ابلاغ می‌شود، اما امسال سایه انتخابات پارلمان بیشتر بر بودجه ۹۹ سنگینی می‌کند.
اتاق خبر 24

تقویم قانونی کشور با رسیدن به نیمه آذر هر سال، دولت را به ارائه لایحه‌ یک ماده‌ای بودجه سالانه موظف کرده است که نه تنها هیئت دولت، بلکه تمامی لایه‌های نظام قانونی، اداری و حکومتی کشور را به حرکت و تکاپو وا می‌دارد تا از این بودجه سهمی نصیبشان شود.

مجلس شورای اسلامی به عنوان متولی بررسی و تصویب این لایحه، بازیگر مهم و اثرگذاری است؛ بر اساس ماده ۱۸۲ آیین نامه داخلی پارلمان، با ارائه لایحه بودجه از سوی رئیس جمهوری اسلامی به صحن علنی و پس از چاپ و انتشار متن آن، نمایندگان تا ۱۰ روز و کمیسیون‌های تخصصی به طور همزمان تا ۱۵ روز فرصت اظهار نظر و پیشنهاد به کمیسیون تلفیق بودجه دارند. همچنین با پایان مدت ۱۵ روزه، نمایندگان کمیسیون تلفیق بودجه هم تا حدود ۱۵ روز باید به بررسی لایحه بپردازند که البته قانون به آنها اجازه داده است با موافقت هیأت رئیسه مجلس، مدت بررسی را به همان میزان ابتدایی تمدید کنند.

آیین نامه داخلی خانه ملت  تصریح کرده است که معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی باید با تنقیح و انتشار مصوبات کمیسیون تلفیق، متن لایحه را به نمایندگان بدهد تا آنها وارد مسیر ۱۰ روزه‌ای شوند و نظر خود را به معاونت مذکور اعلام کنند. پایان فرصت یاد شده به معنای ورود لایحه همیشه پرحرف و حدیث بودجه به صحن مجلس است تا تمام نمایندگان مردم و در کنارشان، همه اعضای شورای نگهبان به صورت علنی، بند به بند پیکر بودجه را تصویب، رد و یا تأیید کنند.

همچنین بخشی از ماده ۱۸۳ این آیین نامه می‌گوید که جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه سالانه باید بلاانقطاع در تمام ایام هفته غیر از جمعه و تعطیلات رسمى، حداقل روزى چهار ساعت برگزار شود و تا موقعى که شور و مذاکره پایان نیافته و رأى مجلس گرفته نشده است، از دستور خارج نمى‏‌شود.

در چهار سال اخیر، بودجه چه زمانی ابلاغ شد؟

اما دوم اسفند امسال، انتخابات و بهار مجلس یازدهم است که به نظر می‌رسد نمایندگان پیش از انتخابات، چند روزی کاملاً در بحبوحه تبلیغات خواهند بود. نگاهی به اخبار دولتی و پارلمانی ۴ سال گذشته نشان می‌دهد بودجه کشور در روز‌ها و ساعت‌های پایانی سال تصویب و ابلاغ می‌شود؛ بودجه‌ای که هر سال با هزار موافق و مخالف از کارشناس و غیر آن رو‌به‌رو است.

بودجه ۹۸ پس از تأیید و تطابق با مصلحت‌های نظام از سوی مجمع تشخیص آن، ۲۶ اسفند از سوی ریاست مجلس به رئیس جمهور و دو روز بعد در ۲۸ اسفند ۹۷ از سوی آقای روحانی به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد. به علاوه آقای لاریجانی در ۲۶ اسفند ۹۶، بودجه ۹۷ را به رئیس جمهور و رئیس دولت هم فردای آن روز به دستگاه‌های مربوط ابلاغ کرد.

پیشتر هم روند ابلاغ بودجه در سال ۹۶ در روز‌های ۲۶ و ۲۸ اسفند ۹۵ بود. البته در تصویب و بررسی بودجه ۹۵ یک تأخیر تعجب برانگیز و استثنا هم وجود داشت که ابلاغش از سوی دولت در تاریخ ۱ خرداد ۹۵ اتفاق افتاد. اکنون هم کمتر از دو ماه تا پایان سال باقی است و سؤالی که در ذهن متبادر می‌شود، دلیل تأخیر‌ها و ضرب الاجل‌ها در ارائه و ابلاغ این لایحه است.

منبع: خبرآنلاین