کد خبر: 185069

قانون جدید روسیه برای موبایلها

طبق دستورالعملی جدید در روسیه موبایل ها و دستگاه های الکترونیکی این کشور قبل از فروش باید مجهز به نرم افزاری شوند که به اولویت بندی ارزش های اخلاقی و معنوی روسیه کمک کند.
اتاق خبر 24

طبق قوانین جدید در روسیه، موبایل های هوشمند و دستگاه های الکترونیکی که در این کشور برای فروش عرضه می شوند باید به طور پیش فرض دارای نرم افزاری باشند که ارزش های سنتی روسیه را منعکس می کند.

نوامبر سال گذشته ولادیمیر پوتین قانونی را تصویب کرد که به موجب آن تمام موبایل ها، رایانه ها و تلویزیون های هوشمندی که در روسیه فروخته می شوند باید دارای نرم افزار روسی مذکور باشند. بنابراین فروش گجت ها بدون وجود نرم افزار پیش فرض روسی در آنها ممنوع می شود. این قانون از جولای ۲۰۲۰ اجرایی می شود.

اکنون سازمان «فدرال ضد انحصار» ( Federal Anti-Monopoly Service) در این کشور نسخه اولیه دستورالعملی را تهیه کرده تا مشخص شود نصب پیش فرض چه نرم افزاری روی دستگاه ها الزامی است.

طبق گزارش رویتزر نرم افزار مذکور باید به اولویت شدن ارزش های سنتی اخلاقی و معنوی روسیه کمک کند. همچنین این نرم افزار باید محبوب و ایمن باشد.این در حالی است که پوتین سعی دارد از ارزش های فرهنگی غربی دوری کند.

در متن دستورالعمل به طور واضح ارزش های اخلاقی و معنوی روسیه توضیح داده نشده و سازمان انحصار این کشور نیز اظهار نظری نکرده است.

طبق نسخه اول این دستورالعمل  شرکت های خصوصی، سازمان های دولتی یا بانک مرکزی این کشور می توانند نرم افزار و اپلیکیشن هایی را برای بررسی ارائه کنند. تا پایان ماه موارد ارائه شده بررسی می شوند و در مرحله بعد شرکت کنندگان در بازار درباره آنها نظر می دهند. این نرم افزار یا اپلیکیشن ها در نهایت در ماه مارس برای اجرا به دولت ارائه می شوند.

حامیان بررسی نرم افزارهای موبایل و دستگاه های الکترونیکی معتقدند این امر به شرکت های فناوری روسیه کمک می کند تا با شرکت های خارجی رقابت کنند. البته صنف خرده فروشان دستگاه های الکترونیکی در روسیه با آن مخالف است  و اعلام کرده این قانونی بدون مشورت با آنها تصویب شده است.

منبع: خبرآنلاین