کد خبر: 185064

ترامپ؛ 0، 11، 34 و ...

فریب افکار عمومی، پنهان کردن واقعیت یا بیان بخشی از آن، راهکار بخش قابل توجهی از اهالی سیاست و دولتمردان در کشورهای مختلف برای پیشبرد اهداف‌شان است؛
اتاق خبر 24

گفتن دروغ و انکار واقعیت از سوی دولتمردان  به خصوص در مورد مسائلی که به جان و منافع شهروندان باز می‌گردد نزد افکار عمومی جهان امری مذموم و ناپسند است، حال به هر بهانه‌ای که این دروغ مطرح شده باشد چه  از سوی یک دولتمرد جهان سومی یا رییس‌جمهوری از جهان اول و شخصی چون دونالد ترامپ.

به گزارش ایسنا ، در پی اقدام آمریکا در ترور سپهبد قاسم سلیمانی در مسیر فرودگاه بغداد ، سپاه پاسداران  انقلاب اسلامی  در پاسخ به  این اقدام تروریستی  ، 18 دی ماه در عملیاتی به نام «شهید قاسم سلیمانی» مواضع نیروهای نظامی آمریکا در پایگاه عین الاسد( پایگاهی که  بنا به گفته مقامات ایرانی ، ترور سردار سلیمانی در آن طراحی شده بود ) در استان الانبار را مورد حمله قرار داد.

تهران در پی این  حمله که گویی با اطلاع مقامات عراقی انجام شد، در نامه‌ای به آنتونیو گوترش و رییس شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که منطبق با بند ۵۱ منشور ملل متحد، اقدامات متناسبی در دفاع از خود انجام داده  و پایگاهی که از آن حمله علیه شهروندان و مقام‌های ارشد ایرانی انجام شده بود را مورد هدف قرار داده است .

پس از این حمله در حالی که افکار عمومی جهان  پیگیر واکنش  مقامات ارشد کاخ سفید در این ارتباط بودند ، دونالد ترامپ در ساعاتی پایانی روز سه‌شنبه به وقت آمریکا در توئیتی در این ارتباط نوشت : همه چیز خوب است! از ایران موشک‌هایی به دو پایگاه نظامی واقع در عراق شلیک شده است. ارزیابی تلفات و خسارات الان در جریان است. تا الان همه چیز خوب بوده! ما قدرتمندترین و مجهزترین ارتش کل جهان را داریم! فردا صبح بیانیه‌ای صادر می‌کنم.

 در حالی که این حمله در صدر اخبار جهان قرار گرفته بود و مقامات تعدادی از کشورها از افزایش بین تهران و واشنگتن ابراز نگرانی می کردند ، اخبار ضد و نقیضی نیز در مورد خسارت وارده به این پایگاه منتشر می شد چنان که برخی از منابع رسانه‌ای در داخل ایران اعلام کردند که در این حمله حداقل هشتاد نظامی آمریکایی کشته شده است ، تعدادی از رسانه‌های بین‌المللی و  منطقه‌ای نیز اعلام کردند که آمریکا اجازه نزدیک شدن رسانه‌ها به پایگاه عین الاسد را نمی‌دهد و در حال حاضر نمی‌توان در مورد خسارت وارد شده اطلاعات دقیقی ارائه کرد.

  چهارشنبه شب به وقت تهران ، رییس‌جمهور آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در حالی که وزیران امورخارجه و دفاع  این کشور در کنار او ایستاده بودند با ژستی به ظاهر  پیروزمندانه  مدعی شد" که در پی این  حمله هیچ تلفاتی نداشتیم و همه سربازان ما در ایمنی و امنیت هستند و  تنها خسارات اندکی به ما وارد شده است "

  در واکنش به این اظهارات که برخی با استناد به آن، عملیات حمله به پایگاه عین الاسد  را شکست خورده و حتی هماهنگ شده با آمریکا تلقی کردند، سردار حاجی زاده  فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در روز پنچ شنبه هجدهم دی ماه در اظهاراتی  با بیان اینکه ضربات موشکی به یکی از مهمترین پایگاه‌های آمریکا در قالب عملیات شهید سلیمانی، آغاز یک عملیات بزرگ بود که در کل منطقه ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: ما دنبال کشتن نبودیم ما دنبال ضربه زدن به ماشین نظامی دشمن بودیم.

فرمانده حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامی عین الاسد با بیان این که ما 13 موشک به‌ سمت پایگاه‌های عراق شلیک کردیم اما چند صد موشک را آماده شلیک کرده بودیم ،گفت : ما در این عملیات دنبال کشتن کسی نبودیم، اگرچه حتماً ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند، می‌توانستیم طوری عملیات را طراحی کنیم که در گام اول 500 کشته داشته باشند و اگر جواب می‌دادند در گام‌های دوم و سوم، 4 تا 5 هزار کشته می‌دادند.  

در حالی که آمریکایی‌ها تا پیش از این اصرار داشتند که این حمله فقط باعث واردشدن خساراتی به تجهیزات این پایگاه شده و هیچ سرباز آمریکایی در این  حمله مجروح و کشته نشده است  در 27 دی ماه خبرگزاری انگلیسی  رویترز، اعلام کرد که در نتیجه حمله موشکی ایران در 8 ژانویه ( 18 دی) به پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق، 11 نظامی به خاطر ضربه مغزی تحت مداوا قرار گرفته‌اند.

کاپیتان «بیل ارین» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «این نظامیان برای مداوا به مرکز پزشکی" لاندستول" در آلمان و بقیه به کمپ "عریفجان" در کویت اعزام شده‌اند تا تحت بررسی‌های بیشتر قرار بگیرند.»

این سخنگو افزود: «در حالی‌که هیچ نظامی آمریکایی در جریان حمله ایران در روز 8 ژانویه به پایگاه هوایی "عین الاسد" در عراق کشته نشدند ولی برخی از سربازان به خاطر علائم حاکی از ضربه مغزی در اثر انفجار تحت معالجه قرار گرفته‌اند و ارزیابی وضعیت آنها همچنان ادامه دارد.»

یک منبع دیگر نیز که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که برخی نظامیان در اثر حمله ایران دچار ضربه مغزی شده‌اند.

این منبع افزود: یک هفته بعد از این حمله، همچنان برخی نیروهای نظامی با برخی علائم حاکی از ضربه مغزی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی  در اظهاراتی تعجب آور مدعی شد: ما همین 24 ساعت گذشته متوجه این مسئله شدیم. امکان دارد به زودی اطلاعات بیشتری در این خصوص منتشر شود.

منبع: جام نیوز