کد خبر: 185042

دو ملت؛ یک هدف

حاج قاسم ایستاد و پایان حکومت داعش در جهان را اعلام کرد و از امروز شمارش معکوس پایان اشغالگری آمریکا با راهپیمایی میلیون‌ها نفر از مردم عراق که یکصدا خروج اشغالگران آمریکایی را خواستار شدند، در منطقه آغاز شده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دخالت نظامی آمریکا در غرب آسیا به بیش از ۶۰ سال پیش بازمی‌گردد. «دوایت آیزنهاور»، سی‌وچهارمین رئیس‌جمهور آمریکا در دوره دوم ریاست‌جمهوری خود راهبرد جدیدی را اعلام کرد که به تصویب کنگره نیز رسید. راهبرد جدید که به «دکترین آیزنهاور» مشهور شد، مبتنی بر مداخله نظامی برای حمایت از دولت‌های همسو با آمریکا در اقصی نقاط جهان بود. البته پیش از آن و در زمان ترومن، آمریکا حضور نظامی در اروپا برای جلوگیری از نفوذ اتحاد جماهیر شوروی را دنبال می‌کرد.

آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون حداقل ۲۵ مورد مداخله نظامی- امنیتی در منطقه غرب آسیا داشته است، یعنی بطور متوسط هر ۳ سال یک تجاوز. نکته قابل توجه آنکه هرچه گذشته این دخالت ها نه تنها محدودتر نشده بلکه شدیدتر، طولانی‌تر و پرخسارت‌تر نیز شده‌اند. جنگ و اشغال افغانستان و عراق که به بهانه ۱۱ سپتامبر روی داد، مشهورترین این تجاوزات است و آنقدر طولانی شده‌اند که تحلیلگران و حتی برخی سیاستمداران آمریکایی به آنها لقب «جنگ‌های بی‌پایان» داده‌اند.

مداخلات و تجاوزهای آمریکا به کشورهای مختلف منطقه همگی به بهانه مبارزه با دولت‌های دیکتاتور و تروریسم بوده‌اند و آغازگران جنگ همیشه نوید آینده‌ای روشن، سپردن سرنوشت مردم کشور مورد تجاوز به خود آنها، آزادی مردم تحت ستم و امثال این وعده‌های توخالی را داده‌اند.

نتیجه اما همیشه به‌طرز فاحشی وحشتناک بوده است؛ هرج و مرج و خشونت افزایش یافته، گروه‌های تروریستی و افراطی رشد بیشتری کرده‌اند، غیرنظامیان بیشتری همان‌هایی که قرار بود آزاد شوند و سرنوشت خود را انتخاب کنند- کشته شده‌اند. این خروجی صدور دموکراسی آمریکایی با بمب است.

آمریکایی‌ها که مدعی بودند به خواست خود عراقی‌ها در این کشور حضور دارند طی چند هفته اخیر با قلدری و گستاخی می‌گویند عراق را ترک نمی‌کنند. آنان برای توجیه این گردنکشی خود در برابر خواست قانونی و به حق دولت و ملت عراق، مدعی هستند که با خروج از عراق، داعش دوباره ظهور خواهد کرد. واقعیت آن است که نطفه داعش در عراق به وسیله آمریکا بسته شد و تا آمریکا در عراق و سوریه حضور دارد، داعش محو نخواهد شد؛ یک چرخه معیوب و شیطانی برای توجیه حضوری غیرقانونی و تجاوزگرانه. اما مردم هوشیار عراق با برگزاری تظاهرات چند میلیونی علیه حضور نیروهای آمریکایی، با اشغالگران اتمام حجت و اعلام کردند که اگر نظامیان آمریکایی با پای خودشان عراق را ترک نکنند، به زور آنها را از عراق خارج می‌کنند.

راهپیمایی عراق

 

یوم الله عراق؛ دومین سیلی به آمریکا

پس از ماجرای حمله موشکی به پایگاه آمریکایی «عین‌الاسد»، سیلی سخت دوم دیروز در خیابان‌های عراق به گوش آمریکا نواخته شد؛ بغداد و دیگر شهرهای عراق شاهد بزرگ‌ترین اجتماع مردمی در تاریخ این کشور بود و کارشناسان این اتفاق را تنها با راهپیمایی روزهای اربعین کربلا و نجف و یا تظاهرات عراقی‌ها علیه استعمار انگلیس در سال ۱۹۲۰ میلادی، مقایسه می‌کنند.

دیروز روز انقلاب واقعی مردم عراق و خروش یکپارچه میلیون‌ها نفر بود، به طوری که پاهای آمریکا، ناتو و همه اشغالگران غربی را در کل منطقه لرزاند و صهیونیست‌ها را نیز به شدت نگران و سراسیمه کرد.

رسانه‌های عراقی و خارجی بی‌طرف با اشاره به مشارکت بیش از دو و نیم میلیون نفر فقط در تظاهرات بغداد، اعلام کردند که عراقی‌ها منطقه را زیر پای آمریکا لرزاندند. با این اتفاق بی‌نظیر، که یک همه‌پرسی نیز محسوب می‌شود، همه راه‌های توجیهی برای ماندن آمریکا، بسته شده است.

تظاهرات‌کنندگان عراقی با در دست داشتن پلاکاردهایی با نوشته «آمریکا از عراق بیرون برو»، از گروه‌های مقاومت در این کشور حمایت کردند. پیام این تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی مردم عراق این بود که گروه‌های مقاومت از پایگاه مردمی برخوردار بوده و فراکسیون‌های پارلمانی به تلاش برای اجرای تصمیم اخراج آمریکایی‌ها ادامه خواهند داد.

راهپیمایی عراق

 

مقتدی صدرخواستار لغو تمام توافقات نظامی با آمریکا شد

مقتدی صدر رهبر جریان صدر خواستار لغو توافقات نظامی با آمریکا شد و بر ضرورت بسته شدن تمام پایگاه‌های نظامی آمریکا تاکید کرد. رهبر جریان صدر در متن بیانیه خود به برخی از خواسته‌ها و الزاماتی که رابطه میان عراق و کشورهای بیگانه را مشخص می‌کند، اشاره کرده است. مقتدی صدر در بیانیه خود خواهان بستن همه پایگاههای نظامی آمریکا در عراق و عدم مداخله در امور داخلی این کشور به ویژه مسائل سیاسی و اقتصادی شد.

مقتدی صدر تاکید کرد: اگر آمریکا شروط و مدت تعیین شده برای خواسته های عراق را نقض کند، عراق با آمریکا مانند یک کشور دشمن برخورد خواهد کرد.

رهبر جریان صدر همچنین از همه کشورهای همجوار عراق خواست تا در زمینه برخورد عراق با اشغالگر - در صورت باقی ماندن و مخالفت آن با خروج نیروهایش از عراق-  ورود نکنند.

رهبر جریان صدر همچنین خواهان در دستور کار قرار دادن اصل معامله به مثل با کشورهای خارجی برای پاسداری از حاکمیت کشور عراق و جایگاه آن شد.‎

مقتدی صدر

 

بازتاب تظاهرات میلیونی مردم عراق در رسانه‌های غربی

اما، رسانه‌های اصلی غربی و دنباله‌های آنها در منطقه تلاش کردند که حماسه بزرگ دیروز ملت عراق را کوچک جلوه دهند؛ شبکه «سی بی‌اس نیوز» آمریکا مدعی شد، هزاران عراقی علیه حضور نظامیان آمریکایی در این کشور، به خیابان‌ها آمدند!

شبکه «سی ان ان» شمار عراقی‌های شرکت‌کننده در تظاهرات را ده‌ها هزار نفر اعلام کرد! «میدل ایست آی» بدون اشاره به تعداد شرکت کنندگان، از ترکیب مبهم «جمعیت‌های عظیم» استفاده کرد.

ولی به هر حال، رسانه‌های آمریکایی و غربی نمی‌توانند این اتفاق بزرگ را نادیده بگیرند و احتمالا طی روزهای آتی از این اتفاق برای حمله به سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا استفاده خواهند کرد.

خبرگزاری رسمی و دولتی «آذرتاج» ، «ریپورت «وسایت‌ها و پایگاه‌های خبری مختلف بویژه پایگاه‌های خبری اسلامگرا به انتشار اخبار و بازتاب این حضور پرشکوه مردمی عراق در قالب عکس و فیلم و خبر مکتوب پرداختند و بیشتر آنها این خروش مردمی عراق را با تظاهرات ضد انگلیسی مردم این کشور در سال ۱۹۲۰میلادی مقایسه کرده‌اند.

راهپیمایی عراق

 

دو ملت؛ یک هدف

از شاخصه های مهم این تظاهرات و خروش اجتماعی عراق، نبود شعارهای سیاسی علیه احزاب داخلی بود. در حقیقت می توان اذعان کرد «عراق واحد» را در روز جمعه پس از ده ها سال شاهد بودیم. عراقی که آرزوی ابومهدی المهندس و بسیاری از شهدای شاخص مقاومت بود.

راهپیمایی عراق

هرچند سازمان های اطلاعاتی خارجی از جمله سیا، الاستخبارات عربستان و سرویس اطلاعات خارجی امارات در چند روز گذشته با راهپیمایی جوکرها تلاش کرد صحنه اعتراضات بغداد را تغییر دهد اما حضور میلیونی مردم نشان داد عراقی ها در تصمیم برای اخراج آمریکایی ها عزم جدی دارند. همان رخ دادی که نه مورد انتظار آمریکاست و نه تمایلی از سوی بازیگرانی چون رژیم صهیونیستی و عربستان برای آن وجود دارد. دقیقا زمانی که عراق در سال 2014 به این سمت حرکت می کرد، شاهد شکل گیری داعش در این کشور بودیم تا عراق هیچ گاه مرکز ثقل حوادث منطقه ای نباشد. ضرب المثلی در جهان عرب وجود دارد که می گوید، مصری ها می نویسند، لبنانی ها چاپ می کنند و عراقی ها می خوانند(اهمیت دانش پذیری و حرکت علمی عراقی ها).

اکنون ستون اصلی سیاست آمریکا در منطقه فروریخته است. ملت عراق، ملت سوریه، ملت لبنان، ملت یمن، ملت بحرین و ملت ایران و... در کنار هم یک جبهه متحد در برابر زیاده‌خواهی آمریکا تشکیل داده‌اند. مشروعیت حاکمان دست‌نشانده به طور کلی فروریخته است.

امروزه نیز رزمندگان و فعال سیاسی علاقه‌مند به مقاومت اسلامی در کشورهای منطقه قادر هستند تا آنچه که به عنوان یک ناشدنی در اذهان تحلیل‌گران غرب‌گرا است، عملی و محقق نمایند و آمریکایی‌ها را مجبور نمایند تا از کشورهای منطقه به سوی خلیج خوک‌ها فرار کنند. این هدفی است که ملت مسلمان ایران و عراق دارند.

 

انتخاب عمودی یا افقی با خودتان است

تظاهرات گسترده دیروز یک رفراندوم ملی بود و نتیجه آن را جهانیان به چشم خود دیدند. حضور آمریکا در عراق پس از این تظاهرات، معنای جدیدی دارد و باید به چشم ‌اشغال و استعمار به آن نگاه کرد. عراقی‌ها نمی‌خواهند مستعمره آمریکا باشند.

تا وقتی آمریکایی‌ها در عراق باشند، این کشور روی آرامش و آسایش نخواهد دید. آنان به درجه‌ای از وقاحت و گستاخی رسیده‌اند که دو مقام نظامی ایرانی و عراقی را ترور کردند و با این کار نشان دادند کوچک‌ترین احترامی برای حاکمیت عراق قائل نیستند و در این زمینه هیچ خط قرمزی ندارند.

خیزش دیروز ملت عراق گوشه‌ای از برکات خون پاک سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس بود. خون‌هایی که به دست شقی‌ترین موجودات روی زمین به‌هم آمیختند تا گواهی باشند بر «ایران و العراق لایمکن الفراق». شعارهای دیروز در بغداد، آخرین دیالوگ و پیام کلامی عراق به دولت آمریکا بود.

نشنیدن این پیام روشن و رسا از سوی آمریکا، وضعیت جدیدی را رقم خواهد زد. توپ در زمین ترامپ است و باید تصمیم بگیرد که صدای این شعارها را بشنود یا به زودی با زبان دیگری روبه‌رو شود.

توفانی که ترامپ آثار و پیش درآمدهای آن را به تازگی و طی  روزهای اخیر درک کرده است، با سرعتی فوق العاده به سوی کاخ سفید در حرکت است. بدون شک ، این بار کسی نمی تواند جلوی توفان را بگیرد: نه سفیر سوئیس در تهران و نه واسطه گران عربی و اروپایی مورد حمایت آمریکا! به پمپئو باید حق داد که پس از مشاهده توفان حمایت از مقاومت در ایران و عراق ، این وزیر قاتل و مستاصل آمریکایی  در کسوت یک روانپریش گوشی تلفن را برداشته و دیپلماسی التماسی برای جلوگیری از تبلور خشم ایران را در دستور کار خود قرار دهد. در این میان، دیگر خشم  و لبخند مقامات آمریکایی محلی از اعراب ندارد.ملت‌های ایران و عراق  چشمان خود را بر روی کاخ سفید  بسته و تنها منتظر لحظه خروج یا اخراج آمریکا از منطقه هستند.  انتقام مقدس و سختی که محاسبه و حتی تصور آن، از عهده اتاق‌های فکر و مؤسسات تحقیقاتی وابسته به کاخ سفید خارج شده است.

بهتر است ترامپ و همراهانش یک حقیقت را بدانند:  دو فرمانده شهید، یعنی شهید سلیمانی و شهید المهندس  دوباره دستور حمله صادر کرده اند.

زبان جدید برای ترامپی که انتخابات ۲۰۲۰ را در پیش دارد، فاجعه‌آمیز خواهد بود. پیام دیروز مردم عراق به آمریکایی‌های تروریست این بود؛ باید از عراق بروید، انتخاب عمودی یا افقی با خودتان است.