کد خبر: 185030

صف طولانی برای کاشت حلزون شنوایی

۲۶ سال از انجام اولین عمل کاشت حلزون شنوایی در ایران می‌گذرد و طی این سال‌ها ۱۰ هزار و ۶۶۹ کودک ناشنوا، قدرت شنیدن پیدا کرده‌اند؛ اما اکنون چالش‌هایی مقابل درمان ناشنوایی کودکان قرار گرفته؛ چالش‌هایی نظیر کم‌پولی، صف‌های طولانی، تحریم و ...
اتاق خبر 24

دکتر هومن نریمانی - مدیرکل طرح و برنامه‌ هیات‌ امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت با اشاره به بودجه‌ای که برای کاشت حلزون شنوایی به هیات‌ امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت اختصاص یافته است، گفت: یکی از سرفصل‌های ما در قانون بودجه سنواتی کشور، مربوط به کاشت حلزون شنوایی است که میزان آن در سال ۹۷ حدود ۵۵.۲ میلیارد تومان بوده است که از این میزان حدود هفت میلیارد تومان محقق شده است. در عین حال متاسفانه در این ردیف در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ هیچگونه تخصیصی از محل بودجه کاشت حلزون به ما نرسیده است. در سال ۹۶ از ۴۰ میلیارد تومانی که در این حوزه تعیین شده بود، ۲۰ میلیاردش تخصیص یافت. بنابراین مجموعا در طی چهار سال گذشته از مجموع ۱۷۴ میلیارد تومانی که باید به عنوان بودجه کاشت حلزون دریافت می‌کردیم، تنها ۲۷ میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده است.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ نیز بودجه‌ای که برای ردیف کاشت حلزون تعیین شده بود، ۵۲ میلیارد تومان بوده که با گذشت ۱۰ ماه از آغاز سال، تنها هشت میلیارد تومان از آن محقق شده است.

انجام بیش از ۴۰۰۰ عمل کاشت حلزون طی ۴ سال در کشور

وی افزود: این درحالیست که در همین چهار سال ۴۶۲۲ عمل کاشت حلزون در کشور انجام داده‌ایم که همه این‌ها را بدون اینکه بودجه مربوط به آن‌ها محقق شود، پوشش داده‌ایم. زیرا بچه‌هایی که نیازمند کاشت حلزون هستند تا سن خاصی امکان این کار را دارند و باید در همان سنین عمل کاشت حلزون را برایشان انجام دهیم.

نریمانی در خصوص بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۹ گفت: خوشبختانه با رایزنی‌هایی که با سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس داشتیم میزان بودجه تخصیص یافته به کاشت حلزون بیماران ناشنوا در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ افزایش یافته که امیدواریم در راستای کوتاه شدن صف انتظار بیماران ناشنوای کاندید کاشت حلزون، این بودجه در کمیسیون تلفیق و صحن مجلس نیز به تصویب نهایی برسد.

تا چند سالگی می‌توان کاشت حلزون انجام داد؟

نریمانی با بیان اینکه انجام عمل کاشت حلزون تا چهار سالگی نتایج خوبی را در پی دارد، اظهار کرد: البته ترجیح بر این است که برای بچه‌ها، زیر دو سال عمل کاشت حلزون انجام شود. اما به دلیل مشکلات بودجه‌ای گاهی زمان دیرتر می‌شود، اما تا چهار سالگی هم می‌توان این عمل را انجام داد. متاسفانه از بعضی مجاری غیر مستند و غیر علمی به برخی خانواده‌ها گفته شده که اگر تا دوسالگی کاشت حلزون برای بچه انجام نشود، کودک دچار ناشنوایی مطلق می‌شود، اما اینطور نیست؛ بلکه تا چهار سالگی هم امکان کاشت حلزون وجود دارد. اما ترجیح ما این است که پروتزها به موقع تامین شوند تا بتوانیم به موقع و در اسرع وقت عمل کاشت حلزون را انجام دهیم. البته از آنجایی که بودجه محقق نمی‌شود، گاهی با تاخیر پروتزها را تامین و عمل کاشت را انجام می‌دهیم.

تولد سالانه ۴۰۰۰ کودک ناشنوا در کشور

همه کودکان ناشنوا امکان کاشت حلزون شنوایی دارند؟

وی درباره فرآیند کاشت حلزون، گفت: خانواده‌ها ابتدا برای کاشت حلزون به مرکز کاشت حلزون مراجعه می‌کنند. در آنجا پرونده‌شان ثبت می‌شود. حال برخی تصور می‌کنند که ثبت پرونده به معنای شروع زمان انتظار برای کاشت حلزون است، اما اینطور نیست. باید توجه کرد که سالانه سه تا چهار هزار کودک ناشنوا در کشور متولد می‌شوند که از این تعداد سالانه حدود ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ کودک شرایط کاشت حلزون دارند. زیرا در برخی کودکان اصلا گوش تشکیل نشده یا راه‌های عصبی دچار مشکل است یا کودک دچار عقب‌ماندگی شدید ذهنی بوده و امکان کاشت حلزون برای این افراد وجود ندارد.

هزینه کاشت حلزون شنوایی چقدر است؟

نریمانی ادامه داد: زمانیکه مشخص می‌شود کودکی امکان کاشت حلزون دارد، خانواده باید به کمیسیون علمی مرکز کاشت مراجعه کند تا پرونده‌اش بررسی شود. حال اگر محرز شد که کودک باید در نوبت کاشت حلزون قرار گیرد، سایر فرآیندها انجام می‌شود. باید توجه کرد که هزینه کاشت حلزون ۵۰ میلیون تومان است که از این میزان ۴۴ میلیون تومان هزینه خرید پروتز است که از سوی هیات‌امنا تقبل می‌شود. سه سرفصل هزینه‌ای دیگر شامل هزینه هتلینگ، هزینه حق‌العمل تیم جراحی و ۱۰۰ جلسه گفتاردرمانی بعد از عمل هم هست که شش میلیون تومان می‌شود که این شش میلیون تومان از سوی خانواده پرداخت می‌شود.

منبع: جام جم آنلاین