کد خبر: 185006

عراق در آستانۀ تظاهرات میلیونیِ سرنوشت‌ساز کشور

مردم عراق امروز جمعه در پاسخ به درخواست گروه‌های مقاومت برای اخراج نیرو‌های آمریکایی، در تظاهراتی میلیونی شرکت خواهند کرد.
اتاق خبر 24

بر اساس دعوت مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق از مردم این کشور برای برپایی تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی در سراسر کشور با هدف اخراج نیروهای آمریکایی و حمایت دیگر گروه‌ها و احزاب از این دعوت، امروز جمعه مردم عراق در خیابان ها حضور می یابند و موضع خود در قبال حضور نیروهای آمریکایی در وطنشان و ضرورت خروج آنها را اعلام خواهند کرد.

مقتدی صدر صبح پنجشنبه در پیامی توئیتری با درخواست مجدد از مردم برای مشارکت در تظاهرات ضد آمریکایی نوشت: ای مردان و زنان میهن و‌ ای غنچه‌های ملت، زمان برای میهن فرا رسیده و ساعت استقلال و حاکمیت به صدا درآمده است؛ آیا شما عاشقان وطن هستید؟ ای عاشقان وطن، به سوی یاری معشوق بشتابید؛ چرا که او شما را فریاد می‌زند و پیمان شکنی نکنید؛ چرا که (در روز جزا) از عهد و پیمان پرسش خواهد شد. پس بشارت دهید به عراقی مستقل که آن را افرادی صالح اداره می‌کنند و در آن نه فسادی است و نه افراد مهاجمی. آن‌ها عاشقانی هستند که عصیانگران را برانداخته‌اند.

رهبر جریان صدر عراق روز چهارشنبه نیز در بیانیه ای تاکید کرده بود: «کشور من جای غریبه‌ها نیست. ملت به پا خاسته و پشتیبان دارد. صدای ملت مثل غرش شیر است که اگر بالا برود ظلم و ستم مفسدان ریشه‌کن می‌شود. عراق شما را به فریاد می‌خواند، سستی و کوتاهی نکنید و به فریادش برسید.»

صالح محمد العراقی، یکی از نزدیکان مقتدی صدر هم با دعوت مجدد برای مشارکت میلیونی مردم در تظاهرات جمعه از سیاستمداران خواست که در این تظاهرات شرکت نکنند و شرکت کنندگان هیچ پرچمی جز پرچم عراق را به اهتزاز درنیاورند. صالح محمد العراقی در توئیتر نوشت: حضور سیاسیون ممنوع است، همچنین هیچ پرچمی جز پرچم عراق نباید به اهتزاز درآید. حتی نیروهای سرایاالسلام هم حق ندارند پرچم های خود را حمل کنند. به دستورات پایبند باشید.

حزب الدعوه الاسلامیه نیز ساعتی پیش در بیانیه ای از تمام مردم عراق خواست تا در تظاهرات میلیونی و ضد آمریکایی جمعه حضوری پرشور داشته باشند و افزود: از ملت مسلمان، میهن دوست و تمام اقشار عزیز عراق می خواهیم تا در تظاهرات میلیونی شرکت کنند؛ این تظاهرات به حق پیامی عراقی از زبان ملت این کشور مبنی بر تمایلشان به استقلال از بیگانگان و حفظ حاکمیت وطن با پایان دادن به پایگاه های نظامی آمریکا و دیگران است؛ چراکه که پس از درخواست دولت برای خروج نیروهای آمریکایی و تصویب آن در پارلمان دیگر برای ادامه حضور آنها در کشور توجیهی وجود ندارد.

ستار الجابری، یکی از نمایندگان پارلمان عراق و عضو ائتلاف سائرون وابسته به صدر نیز اعلام کرد که سید مقتدی صدر نیروهای کلاه آبی را برای تامین امنیت تظاهرات روز جمعه مامور کرده است. ستار الجابری افزود: برخی تلاش می کنند پیام های ناامیدکننده و غیرمطمئن در مورد تظاهرات میلیونی فردا صادر کنند. این افراد که از تظاهرات زیان می بینند تلاش می کنند در شبکه های اجتماعی در مورد این تظاهرات ایجاد نگرانی کنند. تظاهرات فردا پیام مردم در رد تجاوز اخیر آمریکا به حاکمیت عراق است.

سعد مایع الحلفی، یکی دیگر از نمایندگان ائتلاف سائرون از مسئولان امنیتی خواست تا امنیت تظاهرات میلیونی فردا را تامین کنند.

منبع: جام نیوز