کد خبر: 184980

عرضه واکسن آنفلوآنزای فصلی تا پایان سال

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای اجرای ۱۳۵ دارو و مواد اولیه دارویی، تولید ۴۴ محصول مورد حمایت صندوق توسعه ملی قرار گرفت.
اتاق خبر 24

دکتر مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست فناوری در خصوص اقدامات ستاد توسعه زیست فناوری جهت تولید داخلی مواد دارویی، افزود: در این برنامه اقدام به تولید داخلی ۱۳۵ دارو، واکسن، مواد اولیه و حد واسط دارویی شده است. جزئیات این برنامه به این شرح است:

برنامه تولید ۱۳۵ قلم داروی اولویت‌دار با بیشترین میزان ارزبری

عنوان تعداد محصولات تولیدی ارزبری سالانه (میلیون دلاری) میزان‌حمایت (میلیاردتومان) کاهش ارزبری (میلیون دلار)
تولیدداروهای‌بیولوژیک ۲۷ ۲۴۷ ۳.۴۷ ۷۴
تولیدداروهای شیمیایی ۵۰ ۱۶۵ ۵۰ ۳۳.۷
تولیدمواد اولیه‌دارویی ۵۸ ۱۵۸ ۵۸ ۵۳.۵
مجموع ۱۳۵  ۵۷۰ ۱۵۵.۳ ۱۶۱.۲

وی ادامه داد: منابع تامین شده برای اجرای برنامه ۱۳۵ قلم داروی اولویت‌دار با بیشترین میزان ارزبری، از طریق صندوق توسعه ملی بوده است که در این راستا ۴۴ محصول که دارای بیشتری میزان ارزبری بوده، مورد حمایت این صندوق قرار گرفت.

به گفته وی، این تعداد محصول شامل داروهای بیولوژیک و مواد اولیه دارویی می‌شود که میزان ارزبری سالانه این اقلام ۱۵۶.۵ میلیون دلار برآورد شده است.

عنوان تعدادمحصولات‌خروجی میزان‌حمایت (میلیارد تومان) میزان ارزبری سالانه (میلیون دلار) میزان‌کاهش ارزبری در سال دوم (میلیون دلار)
تولیدداروهای‌بیولوژیک ۷ ۱۷.۳ ۷۵ ۲۲.۴
تولیدمواداولیه دارویی ۳۷ ۳۷ ۸۱.۵ ۲۸.۳
مجموع ۴۴ محصول ۵۴.۳ ۱۵۶ ۵۰.۷

قانعی برنامه تولید داروها و مواد اولیه دارویی ارزبر با هدف "تامین امنیت دارویی کشور و کاهش وابستگی به واردات" را از دیگر برنامه‌های این ستاد ذکر کرد و یادآور شد: در این برنامه تولید ۱۳۵ قلم محصول دارویی اولویت‌دار با هدف کاهش ۱۶۱.۲ میلیون دلاری است.

عنوان تعداد محصولات‌خروجی میزان‌حمایت (میلیارد تومان) میزان‌صرفه‌جویی‌ارزی‌سالانه کاهش‌ارزبری (میلیون‌دلار)
تولیدداروهای‌بیولوژیک ۲۰ ۳۰ ۱۷۲.۳ ۵۱.۶
تولید داروهای‌شیمیایی ۵۰ ۵۰ ۱۶۵ ۳۳.۷
تولیدمواداولیه‌دارویی ۲۱ ۲۱ ۷۶.۵ ۲۵.۲
مجموع ۹۱ محصول ۱۰۱ ۴۱۳ ۱۱۰.۵

وی با اشاره به تعیین نقشه راه با همکاری سازمان‌های ذی ربط برای اجرایی‌سازی برنامه‌های ستاد توسعه زیست فناوری، یادآور شد: اصلاح سیاست‌های سازمان غذا و دارو در جهت تسهیل فرآیندهای تولید در مقابل واردات شامل اعطای مجوزهای لازم برای تولید و واردات و تسهیل‌گری و رگولاتوری در جهت توسعه داخل از جمله سیاست‌های حمایتی در حوزه سازمان غذا و دارو است.

منبع: خبرگزاری ایرنا