کد خبر: 184964
یادداشت اتاق خبر24:

جمعه سرنوشت ساز برای عراق

عراق بار دیگر با آشوب و اغتشاش روبرو است، برخی تصور می کردند پس از شهادت سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس آشوب ها نیز برچیده شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تا زمانی که آمریکایی ها در عراق حضور  دارند، نمی توان تصور یک روز آرام را در عراق داشت.

ایالات متحده نمیتواند از منافعی که در عراق دارد دل ببُرد، داشتن پایگاه نظامی در خاک این کشور، دست درازی به منابع نفتی غنی عراق، حضور مستقیم در کنار مرزهای ایران، تضعیف یک کشور شیعی و انقلابی که قدرت یافتن آن می تواند برای رژیم صهیونیستی خطرساز باشد و بسیاری عوامل دیگر باعث شده تا آمریکا از عراق خارج نشود.

آغاز دوباره اغتشاشاتی که در چند روز گذشته پس از شهادت دو سردار ایرانی و عراقی شکل گرفته فتنه ای است که آمریکایی ها و سعودی ها در این کشور روشن کرده اند.
اکنون آمریکا به خاطر چند ضربه ای که خورده، عصبی است و در پی انتقام از عراق است.
نخستین ضربه ای که بر پیکر آمریکایی ها وارد شد، تصویب اخراج نیروهای ایالات متحده از عراق از سوی پارلمان این کشور بود.
مردم عراق نیز خواهان اخراج نیروهای آمریکا از خاک خود هستند چرا که اعتقاد دارند، وجود آنها باعث همه گرفتاری های موجود در عراق است.
همکاری های سیاسی و اقتصادی با برخی از کشورها همچون ایران، روسیه و چین یکی دیگر از عواملی است که باعث شده بار دیگر آمریکایی ها فتنه را کلید بزنند.
عراق به تازگی تفاهم نامه ای با چین داشته تا در نفت عراق سرمایه گذاری کند، این اتفاق برای آمریکایی ها گران تمام شده و همین موضوع یکی از عواملی است که بار دیگر باعث شده تا ایالات متحده آتش فتنه را شعله ور کند.

از دیگر عواملی که سبب آغاز آشوب ها و اغتشاشات شده، فرا خوان برگزاری راهپیمایی میلیونی ضد آمریکایی مردم عراق است که قرار است جمعه همین هفته در سراسر کشور برگزار شود.

قطعاً برگزاری چنین راهپیمایی بزرگی می تواند سرعت اخراج نیروهای آمریکایی را از عراق افزایش دهد. به همین خاطر است که آمریکا با برپایی اغتشاش و آشوب با بهره گیری از عوامل سرسپرده و نفوذی خود فضای کشور را ناآرام کرده تا بتواند مردم را از حضور در این راهپیمایی منصرف کند.

روز جمعه اگر مردم عراق یکپارچه در خیابان های شهرهای کشور حضور میلیونی داشته باشند قطعاً بر آینده کشور تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

همانطور که آمریکایی ها از حضور میلیونی مردم ایران در تشییع پیکر شهدای جمعه خونین بغداد و حضور میلیونی مردم تهران در نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب عصبانی و ناامید شدند، مردم عراق نیز می توانند با نقش آفرینی خود و با حضور در صحنه سیاسی کشور، اوضاع را بهبود بخشند.
مردم عراق باید برای رهایی از اوضاع کنونی کشور که بغرنج و بحرانی است، به میدان بیایند و علیه اشغالگری آمریکا قیام کنند.
اگر عراقی دست به چنین کاری نزنند، هیچگاه روی آرامش و صلح را نخواهند دید و شرایط و وضعیت این کشور همینگونه ادامه خواهد داشت و تشدید خواهد شد.

افغانستان سال هاست تحت اشغال نیروهای آمریکا است، آیا در این سال های طولانی که از حضور آمریکایی ها در افغانستان می گذرد، اتفاق مثبتی برای مردم این کشور افتاده؟ یا اوضاع وخیم تر و بدتر شده است؟!

آمریکا، عراق را تهدید به تحریم اقتصادی کرده است، آن هم به خاطر تصویب اخراج نیروهای ایالات متحده از خاک عراق، این تحریم ها یکجانبه و برای بسیاری از کشورها همچون جمهوری اسلامی ایران که مرز مشترک با عراق دارد، روسیه و چین ارزشی ندارد و به آن پایبند نخواهند بود.
ایران همانگونه که تاکنون با عراق ارتباط اقتصادی داشته با افزایش این ارتباطات می تواند بخش زیادی از نیازهای عراق را در زمان تحریم تأمین کند حتی از لحاظ نظامی نیز قادر است سلاح و تجهیزات نظامی به این کشور صادر کند.
خروج آمریکا از عراق دست ایالات متحده را از منابع نفتی آنها قطع خواهد کرد و اختیار آن را دولت و ملت عراق بر عهده خواهند گرفت و قطعاً آینده روشنی برای عراق وجود دارد. تنها کافی است که مردم یک قیام تعیین کننده علیه حضور نیروهای آمریکایی در عراق داشته باشند. جمعه زمان مناسبی برای آغاز این قیام است.