کد خبر: 184961
یادداشت اتاق خبر24:

لغو پروازها به خاطر برف اما پرواز در شرایط جنگی!

این که چرا زمانی که برف می بارد، هواپیمایی کشوری بدون مصوبه و مجوز مقامات بالاتر بدون هیچ مانعی پروازهای داخلی و خارجی را لغو میکند اما...
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آنچه در ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی اهمیت دارد، دو نکته است؛ یک آنکه باید بر روی موافقت نکردن با ممنوعیت پرواز در آسمان کشور متمرکز شد دو این که بر موضوع احتمال جنگ سایبری و جمینگ نیز توجه کرد.

هر دو گزینه قابلیت بررسی دقیق و ریز را دارد و به نظر می رسد این دو موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار باشد، هر چند می توان بر روی دیگر گزینه ها همچون احتمال نفوذ یا هر ابهام دیگری فکر کرد.

اما مهمترین آن تاکنون ممنوع نکردن پروازهای داخلی و خارجی در آسمان کشور همزمان با عملیات موشکی جمهوری اسلامی ایران علیه پایگاه نیروهای آمریکایی در عین الاسد است.

به گفته مقامات سیاسی و نظامی روسیه، 6 فروند جنگنده بمب افکن اف 35 آمریکایی که پیشرفته ترین نسل هواپیمای جنگی در دنیا است، در شب عملیات موشکی ایران، پیرامون کشور در پرواز بود اما وارد حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران نشده بود.

نیروهای آمریکایی نیز همچون نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران درآماده باش کامل بودند. شرایط کاملا جنگی و در وضعیت قرمز قرار داشت.

سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران پس از اعلام رسمی سقوط هواپیمای اوکراینی با پدافند هوایی کشور، توضیحاتی درباره این حادثه ارائه داد و گفت: ما پیش بینی کردیم و مصاحبه‌ای با خود اپراتور شده است که پخش خواهد شد. ایشان (اپراتور) اظهار می‌کند که ما چندین بار درخواست کردیم که فضای کشور از پروازها متوقف شود و به اصطلاح  کلییر شود که در شرایط «سه سه» طبیعی است که درخواست شود.

درخواست از سوی نیروهای مسلح به مسئولین ذیربط داده شده بود، اما آنها موافقت نکردند، که اگر موافقت کرده بودند، پروازی در آسمان کشور وجود نداشت و قطعاً حادثه ای نیز اتفاق نمی افتاد.

اما این که چرا مسئولین ذیربط با ایجاد شرایط «کلییر» موافقت نکرده اند، پرسشی است که باید پاسخ داده شود و هنوز هیچ فرد و مسئولی نیز در این زمینه پاسخگو نبوده است.

شرایط جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و در زمان دفاع مقدس تا زمان حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی ها در عین الاسد، شرایط سه سه نشده بود، حتی آن زمان که جنگنده بمب افکن های عراقی در آسمان کشور جولان می دادند، باز هم شرایط کلییر اعمال نشده بود چرا که وضعیت سه سه نبود.

پروازهای داخلی ایران در 29 دی ماه به خاطر بارش برف و کاهش دید لغو شد، چنین تصمیمی را سازمان هواپیمایی کشوری گرفته است، البته پروازهای خارجی در تهران از فرودگاه امام خمینی (ره) انجام می شود که به نظر می رسد به خاطر لغو پروازهای خارجی از سوی شرکت های خارجی نیازی به ممنوعیت پرواز برای آنها نداشته است.
شرایط بد آب و هوایی پروازها را لغو می کند اما شرایط جنگی باعث نمیشود که مسئولین ذیربط تصمیم به اجرای پرواز ممنوع بگیرند! و این اتفاق تنها پس از گذشت 10 روز از سقوط هواپیما افتاده است و نزدیکی سقوط هواپیما با زمان بارش برف و لغو پروازها باعث شده تا افکار عمومی نسبت به آن حساسیت نشان دهند، که چرا آن زمان که عملیات موشکی در جریان بود پروازها لغو نشد؟!

پیگیری احتمال جمینگ نیز تفاوتی در اصل ماجرا ندارد، اگر هم آمریکایی ها در زمان سقوط هواپیما جنگ الکترونیک انجام داده باشند، اگر پوراز ممنوع اعمال شده بود، این جنگ الکترونیک هیچ تأثیر در این ماجرا نداشت.