کد خبر: 184952

ماهواره‌بر امید، سفیر ایرانیان روی مدار صلح و دوستی

امروز دانش ساخت موشک بسیار پیچیده و فقط در اختیار چند کشور است.
اتاق خبر 24

فناوری فضایی یکی از پیچیده‌ترین دانش‌های جهان است که فقط در اختیار چند کشور قرار دارد و امروز ایران هم نام خود را در این لیست قرار داده، اما گام مهم‌تر، ساخت موشک برای حمل ماهواره بوده که بسیار پیچیده‌تر از دانش فضایی است.

فناوری ساخت موشک‌های ماهواره‌بر در اختیار کشور‌هایی است که تعداد آن‌ها به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد و جمهوری اسلامی ایران هم به همت جوانان انقلابی در بین آن‌ها قرار گرفته است و توانسته با موشک‌های تماما بومی خود ماهواره‌ها را در مدار زمین قرار دهد.

یک دهه تلاشی که به نتیجه نشست

مفهوم برنامه فضایی در دهه ۷۰ شمسی به خصوص در نیمه دوم این دهه نیازسنجی مبنی بر داشتن ماهواره در مدار بود که در پی آن برنامه‌ریزی برای ساخت از ماهواره و ماهواره‌بر تا ایستگاه زمینی کنترل در دستور کار قرار گرفت؛ از همین رو ساخت ماهواره‌بر‌ها به وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح واگذار شد که به نتیجه هم رسید.

نباید این موضوع را فراموش کرد که به دلیل وجود تحریم و فشار‌های خارجی، ایران امکان یادگیری فناوری ساخت ماهواره‌بر را نداشت، پس باید با تکیه بر توان داخلی این کار را انجام می‌داد که سرانجام در سال ۱۳۷۷ خبر‌هایی مبنی بر ساخت اولین ماهواره بر کاملا بومی در رسانه‌ها پخش شد.

پس از این ماجرا بار‌ها در برنامه پرتاب ماهواره تاخیر ایجاد شد که دلیل آن هم فرآیند توسعه پیشران‌ها عنوان شد، اما در همان سال‌ها وزیر وقت دفاع اعلام کرد که می‌شود با موشک‌ها سوخت جامد ماهواره را پرتاب کرد، با این وجود اما برنامه فضایی کشور تا سال ۱۳۸۷ عملا راکد ماند تا این در این سال اولین ماهواره‌بر ایرانی ساخته و به فضا پرتاب شد.

سفیر ایرانی، امید را به کشور تزریق کرد

با تلاش‌های فراوان بلاخره در ۱۵ بهمن ۱۳۸۶ اولین نمونه بومی و مهندسی شده ماهواره‌بر همزمان با رونمایی از نمونه اولیه ماهواره امید با نام کاوشگر ۱ تست شد، البته این موشک را نباید با کاوشگر ۱ که توسط پژوهشگاه فضایی ایران تست شد یکی دانست، موشک کاوشگر ۱ به این دلیل پرتاب شد تا آخرین گام‌ها برای پرتاب ماهوراه امید برداشته شود.

براساس اطلاعات موجود کاوشگر ۱ تا ارتفاع ۲۰۰ کیلومتری پرتاب شد و در تمام لحظه‌ها اطلاعات کسب شده توسط حسگرهای خود را به ایستگاه زمینی مخابره کرد که با این کار داده‌ها بررسی و آخرین اصلاحات بر روی ماهواره امید پیش از پرتاب انجام شد؛ در واقع هدف اصلی تست کاوشگر ۱ آزمایش و سنجش کارکرد مطلوب موشک در حمل ماهواره و اتفاقاتی احتمالی بود که امکان داشت پس از پرتاب در زیرسامانه‌ها رخ دهد.

درست در همان روز پرتاب کاوشگر ۱ در حضور رئیس جمهور و وزیر دفاع وقت از ماهواره‌بری که قرار بود ماهواره امید را به مدار منتقل کند با نام سفیر رونمایی شد، این ماهواره‌بر با بیش از ۱۰ هزار قطعه در بخش‌هایی، چون موتور، بدنه، سازه و هدایت توسط متخصصان داخلی در ۱۰ سال ساخته شده بود که باعث شد نام ایران در لیست ماهواره‌بر ساز‌ها قرار بگیرد.

منبع: جام نیوز