کد خبر: 184934

عربستان سردمدار دسیسه علیه فوتبال ایران

چند روزیست که بحث گرفتن حق میزبانی از نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا تیتر رسانه ها شده. ۴ باشگاه استقلال، پرسپولیس، سپاهان و شهرخودرو از همان اول در برابر این ظلم آشکار خبر دادند و اعلام کردند که محرومیت و جریمه را به جان می خرند اما در کشور ثالث بازی نمی کنند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

تقویم و شیوه برگزاری رقابت های لیگ قهرمانان آسیا هرگز به نفع باشگاه های ایران نبوده است. 

در مورده مشکلات درونی همیشگی تیم ها تردیدی وجود ندارد. اما شاید بخشی از ناکامی های ادامه دار باشگاه های وطنی در لیگ قهرمانان را باید نتیجه ی برخورد تبعیض آمیز کنفدراسیون فوتبال آسیا دانست.

کنفدراسیونی که ظاهرا اولویت های مهمتر از فوتبال برای خودش در نظر گرفته است و این روزها با اهدافی کاملا غیر فوتبالی و سیاسی مدیریت میشود.

عربستان سردمدار دسیسه علیه فوتبال ایران

از چندسال قبل AFC طرح کاملا ناعادلانه ی بازی در زمین بی طرف را از طرف کشورهای عربی به ایران تحمیل کرد.
نقشه ای که آغاز آن به پیشنهاد باشگاه های سعودی بود و مثل همیشه پیشنهاد عربستانی ها با فرش قرمز کنفدراسیون آسیا روبرو شد.

پذیرفتن این طرح و تن دادن به تصمیم AFC نه تنها کمکی به فوتبال ایران نکرد بلکه در چند سال اوضاع دشواری برای ایران در آسیا ساخت.

فدراسیونی های چندبار وعده ی پیروزی تاریخی در این پرونده را به هواداران فوتبال دادند اما حالا به جای حل این مشکل بزرگ یک معضل بزرگتر پیش پای باشگاه های ایران در لیگ قهرمانان گذاشته شده است.

جنگ روانی بزرگ AFC علیه ایران

AFC در تصمیمی عجیب ایران را از میزبانی در لیگ قهرمانان محروم کرد. در واقع حالا رقبا به راحتی از تیم های ایرانی میزبانی می کنند اما تیم های پرسپولیس تهران، سپاهان اصفهان، استقلال تهران و شهرخودرو مشهد باید دیدار های خانگی را خارج از کشور انجام بدهند. شاید این یکی از سیاسی ترین تصمیم ها در تاریخ کنفدراسیون آسیا باشد.

جالب است که همیشه عربستانی ها زودتر از AFC این خبرها را منتشر می کنند. AFC با رای تازه در درجه اول امنیت ایران را زیر سئوال برد. اما به نظر میرسد هدف اصلی تیم ملی باشد.

شاید رئیس بحرینی کنفدراسیون آسیا دست به هر کاری بزند تا بازی برگشت تیم ملی کشورش با ایران در مرحله پیش مقدماتی جام جهانی جایی غیر از ورزشگاه آزادی تهران برگزار بشود. 

از زمان اعلام غیر رسمی این رای تا رسمی شدن آن واکنش های زیادی در کشور شکل گرفت. نمایندگان باشگاه های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا نامه استعفا از این رقابت ها را امضا کرده اند تا نشان بدهند که قصد ندارند در این جنگ روانی بزرگ علیه ایران تن بدهند و از این تصمیم عجیب AFC تبعیت کنند.

بازتاب بین‌المللی اقدام سیاسی AFC علیه ایران

منابع داخلی در این مدت بازتاب این موضوع در منابع ورزشی را به‌طور کامل تحت پوشش قراردادند، اما به سراغ بازتاب این موضوع در صفحات سیاسی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها می‌رویم. الشرق الاوسط در یادداشتی با شاکله سیاسی در این خصوص می‌نویسد: «ایران بر سر دوراهی قرار گرفته است، یا باید تسلیم کنفدراسیون فوتبال آسیا شود یا به فکر غرور ملی خود باشد و کوتاه نیاید، البته همه می‌دانیم که عضو یک خانواده باید مطیع دستور پدر خانواده باشد و ایران می‌تواند از این خانواده خارج شود، اما نمی‌تواند قوانین آن را هرچند ظالمانه رعایت نکند.»

شینهوای چین در صفحه مربوط به بین‌الملل سیاسی می‌نویسد: «مشخص است که کنفدراسیون فوتبال آسیا با دستور افرادی غیر از اهالی فوتبال چنین تصمیمی گرفته است، اما باید با این موضوع برخورد شود، ناامنی وجود ندارد، این را خود اعضای کنفدراسیون فوتبا آسیا هم می‌دانند اما مجبورند تابع دستور باشند.»

روزنامه رپوبلیکا در بخش سیاسی خود اشاره کوتاهی به این موضع کرده در حالی که مقدمه گزارش درباره تنش بین ایران و آمریکا از خود این خبر بسیار طولانی‌تر شده است، اما تیتر گزارش مربوط به فوتبال است و نوشته است: «فشار حداکثری بر ایران حتی از طریق فوتبال» در این گزارش آمده است: «با توجه به اختلاف فاحش ریال و دلار، سفرهای این تیم‌ها که احتمالا چندان هم خصوصی نیستند فشار زیادی را به دولت ایران وارد می‌کند، آنها باید هزینه سفر را پرداخت کنند و هزینه‌های سرسام‌آور هتل

و حمل‌ونقل و... هم در میان است. ایران یا باید به این موضوع تن بدهد یا باید بایستد و کوتاه نیاید.»
نشریه آمریکایی فوربس نیز در این خصوص نوشت: «جایگاه ایران در فوتبال آسیا شبیه جایگاه ایتالیا در فوتبال اروپاست. اگر تیم‌های ایرانی کنار بکشند مثل این است که نمایندگان ایتالیا را در لیگ قهرمانان اروپا نبینیم!»

تلاش AFC برای جلوگیری از انصراف تیم های ایران

به نظر میرسد با تصمیم تیم های ایرانی AFC از تصمیم خود یک قدم عقب نشینی کرده است. کنفدراسیون آسیا در نامه ای رسمی و در حالی که آشکارا تغییر لحن داشت اعلام کرد که سلب میزبانی از ایرانی ها به صورت موقت انجام می شود و تنها شامل بازی های پلی اف و دیدار های دوره رفت مرحله گروهی است.

آن ها حتی حاضر به تغییر میزبانی در برنامه ریزی ها شدند تا همه میزبانی های نماینده های ایران به دور برگشت موکول شود.

با این وجود هیچ تضمینی برای تغییر نظر کنفدراسیون آسیا در ماه های بعدی وجود ندارد و اساسا ممکن است این طرح فقط تلاش گمراه کننده ای برای جلوگیری از انصراف تیم های ایرانی باشد نماینده های ایران در لیگ قهرمانان خیلی زود به این نامه پاسخ دادند و اعلام کردند اگر در ایران میزبان حریف نباشند لیگ قهرمانان را ترک می کنند. آنها خواستار یک جلسه ی فوری با رییس و دبیر کل ای اف سی هم شدند تا شاید مدارکی درباره امنیت کامل تهران اصفهان و مشهد برای میزبانی ارائه دهند.

شکایت چهار باشگاه ایرانی از AFC با وکالت فدراسیون فوتبال

فدراسیون فوتبال با شکایت از کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌دنبال دریافت دستور موقت از CAS است تا به این ترتیب با شکسته شدن رأی AFC نمایندگان ایران مشکلی برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا و میزبانی از مسابقات خود نداشته باشند. البته با توجه به توضیحات امیر صدیقی، کارشناس حقوقی فیفا ممکن است زمان صدور این دستور موقت به بازی‌های استقلال و شهر خودرو در مرحله پلی‌آف نرسد، اما شاید پرسپولیس و سپاهان که در مرحله گروهی هستند، بتوانند از این دستور موقت بهره‌مند شوند.

یک قدم هم در راستای خواسته های AFC برنمی داریم

ماهیت AFC حالا از همیشه آشکارتر است اما بخشی از حسرت ما به انفعال همیشه نماینده ها در این کنفدراسیون برمیگردد. به اینکه هیچوقت نفوذی در این نهاد نداشتیم و همین حالا هم تمام تصمیم های مهم در غیاب ایرانی ها گرفته می شود. حضور بی فایده خودی ها در AFC درست به اندازه احکام یک طرفه این کنفدراسیون ناامید کننده به نظر میرسد. قالیچه های اهدایی به ای اف سی و عکس های یادگاری مهدی تاج با اینفانتینو تا امروز کوچکترین کمکی به رشد و پیشرفت ایران نکردند.

تا وقتی تقویم لیگ قهرمانان به نفع شرقی ها است و ارای AFC به نفع غربی ها شاید بهتر است از بازی برای این نهاد شرقی غربی این خوش خدمت ها دور بمانیم و با قبول پیشنهاد این کنفدراسیون امنیت ایران را زیر سئوال نبریم.

امیدواریم مسئولان فدراسیون فوتبال که با حمایت وزارت ورزش و هواداران بر گرفتن حق طبیعی و مسلم ایران در روزهای گذشته پافشار بودند، کماکان بر مواضع خود پایبند بوده و یک قدم هم در راستای خواسته های AFC که عملا خواسته های عربستان سعودی و حامیانش در منطقه است، برندارند و با پذیرفتن این شروط مهر تائیدی بر ادعای واهی ناامن بودن ایران نزنند.