کد خبر: 184919

بر آمدن امید از میان خاکستر پلاسکو

سال ۹۵ ساختمان پلاسکو در آتش سوخت و تولیدکنندگان در عرض چند ساعت تمام دارایی خود را از دست دادند.
اتاق خبر 24

ساعت ۱۱:۳۰ روز ۳۰ دی ماه سال ۹۵ ساختمان ۱۷ طبقه پلاسکو بعد از ۵۴ سال در یک لحظه فروریخت.

ساختمان پلاسکو یکی از مهم‌ترین مراکز تولید و فروش پوشاک در کشور بود که صد‌ها نفر در آن مشغول به کار بودند.

در حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو ۲۱ نفر جان خود را از دست دادند و صد‌ها تولید کننده پوشاک که در این ساختمان مشغول به کار بودند سرمایه خود را طی چند ساعت از دست دادند.

تعدادی از تولید کنندگان ساختمان پلاسکو به پاساژ نور در تقاطع خیابان ولیعصر(عج)- طالقانی منتقل شدند تا بتوانند کار تولیدی خود را ادامه دهند، اما با مشکلاتی زیادی رو به رو شدند.

یکی از افرادی که تمام دارایی خود را در حادثه ساختمان پلاسکو از دست داده بود، امروز به یک کارآفرین تیدیل شده و توانسته علاوه بر اینکه تعدادی از افرادی که بعد از حادثه بیکار شده‌ بودند را بر سر کار بیاورد، برای معتادان بهبودیافته و زنان بی سرپرست و بد سرپرست نیز اشتغالزایی کند.

مهدی محمدی فردی است که در اولین ساعت وقوع آتش سوزی در ساختمان پلاسکو حضور داشت و از نزدیک شاهد تلاش آتش نشان‌ها برای خاموش کردن آتش بود.

مهدی محمدی یکی از تولید کنندگان پوشاک در ساختمان پلاسکو است که امروز به عنوان یک کارآفرین موفق با او به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

محمدی گفت: ۴۱ سال سن دارم و ۳۰ سال است که در حوزه پوشاک مشغول به کار هستم و کار خود را از ساختمان پلاسکو شروع کردم.

او افزود: کار ما تولید پیراهن مردانه است.

محمدی درباره روز حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو گفت: ساعت ۸:۳۰ روز ۳۰ دی ماه سال ۹۵ کارمندم با من تماس گرفت که مغازه روبه روی مغازه ما دچار آتش سوزی شده که به سرعت خودم را به ساختمان پلاسکو رساندم و مشاهده کردم که یکی از طبقات ساختمان دچار دودگرفتگی شده است.

او ادامه داد:، چون جزء اعضای شورای ساختمان بودم، توانستم به داخل ساختمان بروم و دیدم که تمام راه‌های ارتباطی به بالای ساختمان قطع شده است و آسانسور‌ها از کار افتاده‌اند، لذا به هر مصیبتی بود خود را به ساختمان دهم رساندم.

وی گفت: وقتی که طبقه دهم رسیدم آتش کاملا خاموش شده بود، اما دود تمام طبقه دهم را گرفته بود؛ چند نفر از نیرو‌های آتش نشانی آنقدر دود خورده بودند تقریبا بیهوش شده بودند.

محمدی ادامه داد: ما به رسم هر هفته روز‌های پنجشنبه مراسم زیارت عاشورا برگزار می‌کردیم که در آن روز آتش سوزی هم با آشی که برای مراسم تهیه کرده بودیم از آتش نشان‌ها پذیرایی کردیم و تصور داشتیم که آتش مهار شده است.

وی گفت: ۷۰ درصد مغازه من سوخته بود، امیر کارمندم که به او اعتماد کامل داشتم به مغازه رفت تا کیس کامپوتر را که تمام اطلاعات در آن ذخیره شده بود با خودش بیاورد که ناگهان صدای مهیبی آمد و ما تصور کردیم که زمین باز شده است، با عجله به سمت درب‌های خروجی فرار کردیم.

محمدی گفت: کارمندم و دو آتش نشان زیر آوار مانده بودند و اولین شهید آتش نشان که پیکرش سالم از ساختمان خارج شد، جلوی مغازه من به شهادت رسید. ماموران آتش نشانی با زحمت زیاد توانستند امیر کارمندم را از ساختمان خارج کنند.

او گفت:، چون نزدیک عید بود و معمولا مشتریان از شهرستان دو ماه زودتر برای خرید می‌آمدند تقریبا تمام مغازه‌ها پر از جنس بود و من هم نزدیک به ۵۰۰ میلیون لباس آماده تحویل به مشتری در مغازه داشتم.

او ادامه داد: در این حادثه همه چیز ما از بین رفت و تمام زندگی ما ظرف چند ساعت خاکستر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا