کد خبر: 184915

آسیب‌های جسمی و روانی کار کودکان در خیابان

یک روانشناس درباره آسیب‌های روانی کار کودکان در خیابان توضیحاتی داد.
اتاق خبر 24

هانیه لواف روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی درباره آسیب‌های روانی کار کودکان اظهار کرد: در ابتدا باید یک تعریفی از کودکان کار گفته شود؛ طبق تعریف سازمان ملل متحد به کودکانی که خیابان محل زندگی آن‌هاست و تحت نظارت بزرگسال مسئول نیستند، کودک کار می‌گویند.

این روانشناس با بیان اینکه در خانواده چنین کودکانی، جایگاه اعضا جابه‌جا شده است و کودک نقش پدر و مادر را برای خود ایفا می‌کند، افزود: عوامل مختلف اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی، اعتیاد در خانواده، فوت یا جدایی والدین، بدسرپرست بودن و غیره منجر به کار کودک در خیابان‌ها می‌شود.

وی درباره آسیب‌های جسمانی برای کار کردن کودکان، گفت:  از منظر بهداشت و تغذیه این کودکان دچار کمبودهایی هستند و آسیب‌های جسمی زیادی بر آن‌ها وارد می‌شود.

لواف ادامه داد: این کودکان به دلیل اینکه در فقر زندگی می‌کنند، اکثرا درس نخوانده‌اند و آینده‌ای نامعلوم در انتظار آن‌هاست که همین منجر به بروز اضطراب در آن‌ها می‌شود، به همین دلیل این کودکان در خود فرو رفته‌اند و با محیط بیرون ارتباط خوبی نمی‌توانند برقرار کنند.

این روانشناس اضافه کرد: کار کردن کودکان در خیابان ممکن است آن‌ها را به بزهکاری بکشاند و یا به سوی مصرف موادمخدر گرایش پیدا کنند، همچنین دخترانی که در خیابان کار می‌کنند ممکن است در معرض تعرض جنسی قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا