کد خبر: 184908

حال و هوای بازار مسکن در روز‌های سرد زمستانی

گذر از تابستان پر هیاهوی در بازار مسکن، زمستانی گران و شاید سرد را برای نرخ واحدهای مسکونی به دنبال داشت.
اتاق خبر 24
بازار مسکن این روز‌ها با نزدیک شدن به آخر سال، سردی بیشتری به خود گرفته و همین موضوع باعث شده که بسیاری از فروشندگان و سازندگان مسکن تمایلی به عرضه واحد‌های خود در این بازار نداشته باشند. همین موضوع باعث کاهش چشمگیر رکود معاملات طی ماه‌های گذشته شده است.

نقش موثر طرح اقدام ملی درخروج بازار مسکن از رکود

دولت از سال گذشته طرح اقدام ملی مسکن را کلید زده است به طوری که سعی کرده با عرضه و تولید ۴۰۰ هزار واحد مسکونی بتواند بخشی از کمبود‌های این بازار را جبران کند، اما به نظر می‌رسد که این واحد‌ها هنوز نتوانسته بخش کوچکی از نیاز‌های متقاضیان را پوشش دهد.

دولت از نیمه دوم آبان ماه عرضه حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی را به متقاضیان از طریق ثبت نام آغاز کرده است که همین موضوع با استقبال چشمگیر متقاضیان روبرو شد به طوری که ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران ظرف مدت نیم ساعت به صورت کامل تکمیل شد، اما طبق گفته‌های وزیر راه و شهرسازی و معاون وزیر راه و شهرسازی بسیاری از متقاضیان به دلیل نداشتن شرایط لازم حذف می‌شوند و از سوی دیگر تا پایان سال دور دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن آغاز می‌شود که این خود نقش موثری در کنترل قیمت‌ها در بازار مسکن داشته است.

بسیاری از کارشناسان اعلام کرده‌اند که طرح اقدام ملی مسکن می‌تواند در بازار مسکن اثر مثبتی بر جای بگذارد، اما این به آن شرط است که دولت بتواند به صورت کامل تمامی واحد‌ها را تا سال ۱۴۰۰ به متقاضیان تحویل دهد. از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان اعلام کرده‌اند که دولت در این زمینه تنها به وعده و وعید اکتفا کرده و هنوز بسیاری از واحد‌های این طرح به مرحله عملیاتی و اجرایی نرسیده است.

همچنین بسیاری دیگر از کارشناسان اعلام کرده‌اند که بخش عمده‌ای از این ۴۰۰ هزار واحد مسکونی مربوط به مسکن مهر است که با توجه به شرایط سخت این طرح و ورود تعاونی‌ها بعید است این واحد‌ها بتواند به اتمام برسد.

دولت با کلید زدن این طرح توانسته این بازار را کمی تکان دهد به طوری که آمار‌هایی که وزارت راه و شهرسازی چندی پیش ارائه داد از رشد ۲.۵ برابری معاملات در آذر ماه امسال خبر داده است البته از سوی دیگر متوسط قیمت مسکن در این ماه نسبت به آبان ماه رشد ۶.۸ درصدی داشته است.

قیمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه یک به ۳۰ میلیون تومان رسید!

گفتنی است، طبق آمار‌ها در آذر ماه امسال متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به ۱۳ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان افزایش یافته این در حالی است که در آبان ماه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۱۲ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان بوده که در مقایسه با ماه گذشته ۶.۸ درصد افزایش یافته است.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که منطقه یک باز هم در افزایش قیمت رکورد زده به طوری که قیمت این منطقه از ۲۴ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان به ۳۰ میلیون و ۸۵ هزار تومان در آذر ماه افزایش یافته که نشان دهنده رشد ۲۳.۱۴ درصدی است.از سوی دیگر کمترین افزایش قیمت مربوط به منطقه ۱۸ بوده که به ۶ میلیون و ۲۳۹ هزار تومان رسیده است.

چندی پیش تسهیلات خرید مسکن البته در قسمت جعاله از ۲۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت که این موضوع نقش موثری در بهبود وضعیت معاملات مسکن داشت که به گفته رئیس کل بانک مسکن تسهیلات خرید مسکن در قسمت زوجین به ۲۴۰ میلیون تومان افزایش یافته که البته اقساط آن برای متقاضیان ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است که همین موضوع باعث اعتراض بسیاری از متقاضیان به دلیل بالا بودن اقساط آن شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از متقاضایان به دلیل بالا بودن اقساط این تسهیلات از دریافت آن انصراف دادند که البته برای هر فرد میزان تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومان با اقساط ماهی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا