کد خبر: 184902

تحلیل قرآن درباره نتایج مذاکره و پذیرش خواسته‌دشمن

قرآن کریم درباره پذیرش خواسته‌های متعدد دشمن با امید هدایت شدن آنها خطاب به پیامبر(ص) می‌فرماید: آنها هرگز از تو راضی نمی‌شوند زیرا خواسته اصلی آنها این است که کاملاً تسلیم و پیرو آنها شوی و اگر چنین کنی یاری خدا را از دست می‌دهی.
اتاق خبر 24

موضوع مذاکره با دشمن برای کاهش مشکلات کشور یکی از موضوعاتی است که طی سال‌های اخیر بحث اول رسانه‌ها بوده و باوجود بی‌نتیجه بودن مذاکرات قبل و خلف وعده‌های متعدد آمریکا و متحدانش اما باز هم برخی خواص تنها راه نجات کشور را مذاکره با دشمن می‌دانند.

حال سؤال است که  آیا با مذاکره می‌توانیم مشکلاتمان را حل کنیم؟ آیا دشمن با مذاکره و رسیدن به مقاصدش کوتاه می‌آید؟ آیا خواسته‌های دشمنان خصوصاً آمریکا از ما به خواسته‌هایی چون تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ختم می‌شود؟ یا با تحقق این خواسته‌ها باز هم موارد جدیدی مطرح می‌کنند؟

برای رسیدن به پاسخ این سؤالات به سراغ قرآن کریم رفتیم تا ببینیم نظر خداوند درباره نتایج مذاکره با دشمن چیست؟

خداوند در آیه ۱۲۰ سوره مبارکه بقره خطاب به پیامبر (ص) می‌فرماید: هرگز یهود و نصاری از تو راضی نمی‌شوند زیرا خواسته اصلی آنها این است که کاملاً تسلیم شوی و پیرو آنها شوی و اگر چنین کنی دیگر هیچ یار و یاوری نخواهی داشت.

به این آیه توجه کنید

«وَلَنْ تَرْضَى‏ عَنْکَ الْیَهُودَ وَلاَ النَّصَرى‏ حَتَّى‏ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إنَّ هُدَى‏ اللَّهِ هُوَ الهُدَى‏ وَلَئِنْ اتَّبَعْتَ أَهْوَآءَهُمْ بَعْدَ الَّذِی جَآءَکَ مِنَ الْعِلْمِ مَالَکَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِیّ وَلاَ نَصِیرٍ»

ترجمه آیت‌الله مکارم شیرازی:

«هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد، (تا به طور کامل، تسلیم خواسته‌های آنها شوی و) از آیین (تحریف یافته) آنان پیروی کنی. بگو: هدایت ، تنها هدایت الهی است! و اگر از هوی و هوس‌های آنان پیروی کنی، بعد از آنکه آگاه شدی، هیچ سرپرست و یاوری از سوی خدا برای تو نخواهد بود.»

ماجرای این آیه به دوران تغییر قبله مسلمانان باز‌می‌گردد هنگامی قبله مسلمانان از مسجد‌الاقصی به مسجد‌الحرام تغییر کرد بسیاری از یهودیان از این اتفاق ناراحت شدند و در واقع ناراحتی آنها از مسلمانان بیشتر شد. در این میان برخی از مسلمانان که منافعشان به خطر افتاده بود و می‌خواستند با یهودیان ارتباطشان حفظ شود فشار‌هایی بر پیامبر (ص) آوردند که قبله را به مسجد‌الاقصی بازگرداند.

منبع: تابناک