کد خبر: 184829

سیل با تاریخِ سیستان و بلوچستان چه کرد؟

مدیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر می‌دهد: به جز آسیب کمتر از پنج درصدی به کوه خواجه و خانه شمسی در استان، خوشبختانه در سیل اخیر، کمترین آسیب به محوطه‌های تاریخی در سطح استان وارد شده‌اند.
اتاق خبر 24

علیرضا جلال‌زایی  با بیان این‌که  کمتر از پنج درصد آسیب به محوطه‌ی «کوه خواجه» وارد و بین دو تا پنج درصد آسیب نیز متوجه خانه تاریخی «شمس» در زاهدان شده است، می‌گوید: در حال حاضر تلاش شده تا با کشیدن روکش روی این آثار تاریخی، مشکلات موجود برطرف شود. هر چند آسیب‌های وارد شده به این دو اثر تاریخی بیشتر متعلق به سیل سال گذشته است که مرمت‌های آن هنوز ادامه دارد.

به گفته‌ی وی احتمالا وسایل برخی از کارگاه‌های صنایع دستی در روستاهای که آسیب‌های بیشتری در سیل دیده‌اند، مانند روستای زرآباد از بین رفته‌اند.

او همچنین درباره‌ی وضعیت فعالیت موزه‌های سطح استان اظهار می‌کند: خوشبختانه موزه‌ها به صورت مرتب فعال هستند و هیچ تعطیلی متوجه آن‌ها نیست. فقط موزه چابهار که در بارندگی سال گذشته سقف آن آسیب دیده بود و هنوز مرمت آن ادامه دارد، تعطیل شده است.

تعطیلی محوطه‌های تاریخی تا چند روز بعد از سیل

جلال‌زایی با تاکید بر این‌که از زمان وقوع بارش‌ها و سیل تا امروز محوطه‌های تاریخی تعطیل شدند، ادامه می‌دهد: در آن زمان اعلام کردیم محوطه‌های تاریخی مانند «شهر سوخته»، «کوه خواجه»، «سراوان» و قلعه «ناصری» و دیگر محوطه‌های تاریخی مشابه آن، باید تعطیل شوند تا بعد از انجام بررسی‌های کامل در محوطه و جمع‌اوری احتمالی یافته‌های تاریخی توسط یگان حفاظت و حراست فیزیکی، محوطه بار دیگر فعال شود که اکنون آن سایت‌های تاریخی فعال شده‌اند.

مسیر بادهای سیستان تغییر کرده

وی اما از تغییر جهت مسیر بادهای سیستان به خصوص در منطقه‌ای مانند «آسبادهای سیستان» خبر می‌دهد و می‌گوید:‌ خوشبختانه آسبادها دیگر در معرض تخریب نیستند، چون جهت باد که غربی شرقی بود، اکنون تغییر کرده و هیچ آسیبی وارد نمی‌کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا