کد خبر: 184821

خط بطلانی برای شایعه نا‌امنی در ایران

 با وجود جوسازی‌های بین‌المللی مبنی بر عدم وجود امنیت برای برگزاری مسابقات ورزشی در ایران٬ این روزها استان خراسان شمالی میزبان سومین دوره مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای با حضور ورزشکارانی از ۲۲ کشور دنیاست.
اتاق خبر 24

با وجود جوسازی‌های بین‌المللی مبنی بر عدم وجود امنیت برای برگزاری مسابقات ورزشی در ایران٬ این روزها استان خراسان شمالی میزبان سومین دوره مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای با حضور ورزشکارانی از ۲۲ کشور دنیاست. سومین دوره رقابت‌های جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با حضور 100 ورزشکار از 20 کشور دنیا از امروز در استان خراسان شمالی کلید می‌خورد. این در حالی است که ورزشکاران بسیاری تا کنون وارد بجنورد شده و در طول یک هفته با حضور در استان خراسان شمالی که مهد کشتی با چوخه است٬ آیین پهلوانی را ورزش زورخانه‌ای را مشق می‌کنند.

 

مهرعلیزاده: با ترفندهایی می‌خواستند کشتی پهلوانی را جمع کنند/ 24 کشور در مسابقات جهانی زورخانه‌ای حضور خواهند داشت

ورزش زورخانه ای؛ آئینی که ایران آن را به دنیا صادر کرد

زورخانه، نماد تمدن ایرانیان است و ورزش زورخانه‌ای ریشه در تاریخ کهن و فرهنگ غنی ایران دارد. پس از ظهور اسلام، سیر تکاملی ورزش زورخانه ای شدت یافته و پس از اینکه فرهنگ ایران با عرفان اسلامی عجین می‌شود به اوج رسیده و زورخانه بر پایه اعتقادات شیعه شکل می گیرد.

ورزش زورخانه‌ای از قرن هشتم هجری در هندوستان، پاکستان، عراق و آسیای میانه گسترش یافته و علاوه بر رشد و توسعه در ایران، امروزه با نمایش، آموزش و برگزاری مسابقات چندجانبه بین المللی، آسیایی، اروپایی، آفریقایی و جهانی در سطح دنیا معرفی شده است.

کشتی پهلوانی، گل ورزش زورخانه‌ای است که ریشه کشتی امروزی در دنیا محسوب می‌شود و انتخاب پهلوان کشور در سال‌های دور، بیشترین هیجان ورزشی و پیامدهای اجتماعی را در بر داشته است. چون یک پهلوان فقط یک قهرمان کشتی نبوده که بر حریفانش پیروز شده باشد بلکه وظایف اجتماعی نیز برعهده وی بوده است.

ورزش‌های زورخانه‌ای در رشته‌های مختلف و سبک‌های متنوعی اجرا می‌شود که از آن جمله می‌توان به سنگ٬ تخته شنو٬ نرمش پشت تخته٬ میل و کباده اشاره کرد. امرزوه با تلاش های ایران٬ ورزش‌های زورخانه‌ای به یک رشته ورزشی بین‌المللی تبدیل شده است که اینک سومین دوره رقابت‌های جهانی آن در خراسان شمالی برگزار می‌شود.

ورزشکاران 22 کشور به همراه سفرای کشورها در خراسان شمالی

علی بیگ زاده مسئول برگزاری مسابقات و معاون استاندار خراسان شمالی در نشست هماهنگی سومین دوره مسابقات جهانی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی اظهار داشت: 22 کشور در این مسابقات شرکت خواهند داشت و 6 مدیر دستگاه اجرایی مسئول رسیدگی به امور نمایندگان ورزشی کشورها می‌باشند.

وی افزود: با توجه به حضور مسئولین مختلف کشوری مدیران دستگاه‌های اجرایی باید برای همراهی آنان هماهنگی‌های لازم را با وزارتخانه‌های متبوع داشته باشند.

معاون استاندار در ادامه از حضور سفیران کشورهای مختلف در این مسابقات خبر داد و گفت: در حاشیه این مسابقات ما باید به دنبال برنامه‌ریزی برای برگزاری جلسات مختلف با هدف معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و بازدید از صنایع استان داشته باشیم. برای حضور دانشجویان در شهرستان‌های مختلف، دانش آموزان در مناطق روستایی و دورافتاده، خانواده شهدا،جانبازان و ایثارگران و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی باید سهمیه لازم لحاظ شود.

بیک زاده اشاره داشت: یکی از تاکیدات استاندار خراسان شمالی به کارگیری تمامی نیروهای ورزشی پیشکسوت و بومی می‌باشد تا روند برگزاری مسابقات ملی و بین‌المللی در استان به دست همین نیروهای بومی ادامه داشته باشد.

وی افزود: در این مسابقات کشورهای ایران، لهستان، استونی، ترکیه، مجارستان، کره جنوبی، اوکراین، گرجستان، آذربایجان، بنگلادش، هندوستان، اندونزی، ترکمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان، عراق، افغانستان، تانزانیا، اوگاندا، زیمباوه و کامرون حضور خواهند داشت.

وجود این مسابقات نشان دهنده امنیت بالای ایران اسلامی است

محمد علی شجاعی استاندار خراسان شمالی در نشست هماهنگی برگزاری این مسابقات٬ اظهار داشت: هجمه سیاسی ورزش جهان از اوراسیا با لغو میزبانی ایران در لیگ قهرمانان آسیا شروع شده است و بنابراین برگزاری این مسابقات نمایش وجود امنیت در ایران خواهد بود.

وی ادامه داد: پیروز بین‌المللی این مسابقات جمهوری اسلامی است و ورزشکاران و مهمانان خارجی بهترین سفیران برای اعلام وجود امنیت در ایران هستند. در این ایام که در عرصه بین‌المللی نگاه منفی نسبت به امنیت کشور وجود دارد نباید اجازه دهیم کوچکترین مشکلی حتی برای یک نفر به وجود بیاید چرا که این مشکل کوچک در عرصه جهانی پررنگ جلوه داده خواهد شد.

وی مطرح کرد: کنفرانس خبری بین المللی با حضور تمامی خبرنگاران برگزار تا امنیت موجود در برگزاری مسابقات دیده شود. داشته‌های استان نسبت به سایر استان‌ها برای برگزاری مسابقات بین‌المللی کم است اما سرمایه بنده پای کار بودن تک‌تک مدیران می‌باشد که با هم‌افزایی کمبودها را پوشش می‌دهیم.

در ادامه معاون سیاسی استاندار خراسان شمالی هم اظهار داشت: به رغم تلاش‌های دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی برای ناامن جلوه دادن ایران در مجامع بین‌المللی اما سومین دوره مسابقات جهانی ورزش های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی در بجنورد مرکز استان خراسان شمالی با حضور کشورهای خارجی برگزار می‌شود.  نماینده وزارت امور خارجه در استان مسئول هماهنگی های لازم برای حضور سفیران کشورها می‌باشد.

به گزارش تسنیم٬ مراحل مقدماتی شامل وزن کشی تیم‌ها و برگزاری کلینیک‌های داوری و مربیان از امروز در خراسان شمالی آغاز شده و مرحله رسمی مسابقات از اول بهمن‌ماه در سالن ورزشی سالوک دانشگاه بجنورد آغاز خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم