کد خبر: 184820

نگاهی به نقش سه دولت اروپایی در تسلیح صدام برای تجاوز به ایران

این سه کشور همان سه کشوری هستند که در دوران جنگ تحمیلیِ به ما، تا توانستند، به صدّام‌حسین کمک کردند؛ دولت آلمان، ابزار، وسایل شیمیایی و سلاح شیمیایی را در اختیار صدّام‌حسین گذاشت... دولت فرانسه بالگرد‌های جنگیِ سوپر اتاندارد را برای زدن کشتی‌های نفتی ما در اختیار صدّام‌حسین قرار داد؛دولت انگلیس با همه‌ی وجود در خدمت دشمنان ما بود، در خدمت صدّام بود.
اتاق خبر 24

طی دو هفته پر حادثه گذشته که با اتفاقات تلخ و شیرین عبرت‌آموزی همراه بود، عنودان تلاش کردند تا قیام‌های شوراگیزی همچون تشییع تاریخی پیکر مطهر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و در هم کوبیدن پایگاه آمریکایی عین‌الاسد توسط سپاه را تحت الشعاع قرار دهند؛ اقدام غیرموجه و شیطنت‌آمیز سه کشور اروپایی در فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران در همین راستا ارزیابی می‌شد. اقدامی که با هدف تهدید ایران برای تجدید تحریم‌های شورای امنیت صورت گرفت.

اگر چه اقدام سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان در فعال کردن مکانیسم ماشه به دلایل متعدد خلاف روح و متن برجام است، اما در این گزارش قصد پرداختن به این مورد را نداریم؛ بلکه هدف بررسی نقش‌آفرینی و پادویی دوّل حقیر اروپایی در پازل آمریکایی‌ها و اقدامات ضدایرانی آن‌ها در دوره‌های مختلف تاریخی است.

از ۱۸ اردیبهشت ۹۷ که آمریکا با نقض آشکار توافق هسته‌ای، از برجام خارج شد، اروپایی‌ها به ایران وعده دادند که خروج آمریکا را جبران می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که ایران متضرر شود.

روز ۱۹ اردیبهشت ۹۷، یعنی فردای خروج آمریکا از برجام و وعده اروپایی‌ها به ایران، مقام معظم رهبری در دیدار هزاران نفر از دانشجویان و معلمان در دانشگاه فرهنگیان، فرمودند: بار‌ها گفته بودیم، به آمریکا اعتماد نکنید، این هم نتیجه‌اش. درباره مذاکره با سه کشور اروپایی هم می‌گوییم به این‌ها هم نباید اعتماد کرد و برای هر قرارداد باید تضمین‌های واقعی و عملی بگیرید وگرنه نمی‌شود به این شکل حرکت را ادامه داد.

    معظم‌له در چند سخنرانی بعدی خود نیز مسئولان را از هرگونه اعتماد و دلخوش کردن به اروپا در قضیه برجام برحذر داشتند؛ از جمله ایشان در دوم خرداد ۱۳۹۷ در دیدار رمضانی مسئولان نظام فرمودند: ما بنای دعوا کردن با اروپایی‌ها را نداریم؛ با این سه کشور اروپایی بنای معارضه و مخالفت و بگومگو نداریم، امّا واقعیّت‌ها را باید بدانیم. این سه کشور نشان داده‌اند که در حسّاس‌ترین موارد با آمریکا همراهی می‌کنند و دنبال آمریکا حرکت می‌کنند.
 
اکنون ۲۲ ماه از وعده و وعید دادن‌های برجامی اروپایی‌ها می‌گذرد و آن‌ها کوچکترین قدمی را برای انتفاع ایران از برجام برنداشته‌اند.

  «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا طی توئیتی بصورت فهرست‌وار، اقداماتی ضدایرانی و ضدبرجامی اروپایی را متذکر شده است؛ اقداماتی نظیر «به صفر رساندن واردات نفت از ایران»، «تحریم بانک‌های ایرانی و قطع سوئیفت»، «عدم اجرای قوانین مسدودکننده»، «خروج شرکت‌های اروپایی از ایران» و «ناتوانی از فروش حتی کالا‌های معاف از تحریم یعنی دارو و غذا».
 
همانطور که در توئیت ظریف به آن اشاره شده بود، اروپایی‌ها حتی صادرات کالا‌های معاف از تحریم یعنی غذا و دارو را هم به ایران دریغ کرده‌اند. فقط در یک مورد، اعلام شد که «۱۵ فرد مبتلا به بیمارى پروانه‌ای از جمله یک کودک دو ساله اهوازی به نام آوا، از اردیبهشت ۹۷ تا اردیبهشت ۹۸ جان خود را از دست داده‌اند و علت مرگ آن‌ها نیز عدم دسترسى به پانسمان مپیلکس بوده است؛ پانسمانی که مخصوص بیماران پروانه‌ای است و بواسطه تحریم‌های آمریکا، شرکت سوئدی تولیدکننده این پانسمان‌ها از ارسال آن‌ها به ایران خودداری می‌کند».

 
از موارد مشابه مورد فوق‌الذکر که تروریسم اقتصادی عریان علیه مردم یک کشور است، باز هم می‌توان شاهدمثال آورد. در واقع اروپایی‌ها نیز در این تروریسم لجام گسیخته علیه مردم ایران همراه و در معیت آمریکایی‌ها هستند؛ بنابراین ادعای اروپایی‌ها برای نشستن مجدد پشت میز مذاکره و انعقاد فی‌المثل «توافق ترامپ» و جایگزینی آن با «توافق برجام»، بلاوجه است؛ به تعبیر مقام معظم رهبری «آن جنتلمن‌های پشت میز مذاکره، همان تروریست‌های فرودگاه بغداد هستند، این‌ها همان‌ها هستند؛ تفاوتی نمی‌کنند؛ لباس عوض می‌کنند».
 
مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه ۲۷ دی، ضمن اشاره به تلاش اروپایی‌ها برای تحت‌الشعاع قراردادن حماسه آفرینی‌های اخیر مردم ایران و سپاه پاسداران در تشییع پیکر مطهر حاج قاسم و در هم کوبیدن عین‌الاسد، با فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران، گفتند: یکی از کار‌های دیگری که برای تحت‌الشّعاع قرار دادنِ این حوادث بزرگ انجام دادند، همین کاری است که این سه دولت اروپایی کردند؛ دولت خبیث انگلیس، دولت فرانسه، و دولت آلمان؛ تهدید ایران که ما مسئله‌ی هسته‌ای را بار دیگر به شورای امنیّت می‌بریم؛ که البتّه مسئولین کشور خوشبختانه محکم پاسخ این‌ها را دادند، جواب محکم به این‌ها داده شد؛ این سه کشور همان سه کشوری هستند که در دوران جنگ تحمیلیِ به ما، تا توانستند، به صدّام‌حسین کمک کردند؛ دولت آلمان، ابزار، وسایل شیمیایی و سلاح شیمیایی را در اختیار صدّام‌حسین گذاشت که شهر‌ها و جبهه‌ها را با آن سلاح هدف قرار بدهد، که هنوز آثارش در بین رزمندگان قدیمی ما وجود دارد؛ دولت فرانسه بالگرد‌های جنگیِ سوپر اتاندارد را برای زدن کشتی‌های نفتی ما در اختیار صدّام‌حسین قرار داد؛ سوابق این‌ها این است؛ دولت انگلیس با همه‌ی وجود در خدمت دشمنان ما بود، در خدمت صدّام بود. این‌ها این جوری‌اند، سوابقشان این است، امروز هم این جوری دارند عمل می‌کنند.
 
 
در ادامه مروری خواهیم داشت به اقدامات ضدایرانی سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان طی چهار دهه اخیر، بویژه در مقطع جنگ تحمیلی. مروری که انجام آن سبب می‌شود، علت اقدامات ضد ایرانی سه کشور فوق‌الذکر در قضیه برجام و پادویی این دولت‌های حقیر برای آمریکا در وارد آوردن فشار حداکثری به مردم ایران را درک کنیم.

  «سردشت»، «حلبچه»، «سرپل ذهاب»، «گیلانغرب»، «اشنویه»، «فاو» و ... این‌ها اسامی مناطقی است که صدامیان در آن‌ها علیه مردم ایران، تسلیحات شیمیایی به کار می‌بردند؛ تسلیحاتی که بنا به اقرار آلمانی‌ها، دولت برلین در ساختش با رژیم صدام مشارکت داشت.
 
بنا به گفته «سید کمال لوح موسوی» دبیر حمایت از جانبازان شیمیایی، هم اکنون ۱۵۰ هزار جانباز شیمیایی در کشور وجود دارد؛ جانبازانی که به دلیل مشکلات عدیده جسمی، زندگی مشقت بار و بسیار سختی دارند و اغلب آن‌ها پس از گذراندن یک دوره ۱۰ الی ۱۵ ساله تحمل بیماری طاقت فرسا، به فیض شهادت می‌رسند.

نام دولت آلمان در فهرست حامیان تسلیحاتی و شیمیایی صدام جنایتکار، برجسته است؛ آلمان سهم ویژه‌ای در تجهیز زرادخانه صدام متجاوز داشت و به همراه آمریکا، از بزرگترین تامین کنندگان تسلیحات شیمیایی و بیولوژیک صدام بود.

 
رژیم صدام در طول جنگ، ۳۵۰۰ بار به ایران حمله شیمیایی کرد که ۳۰ مورد از آن‌ها در مناطق مسکونی بود و این حملات که در زمره جنایت جنگی محسوب می‌شد، غالبا با تسلیحات شیمیایی آلمانی انجام می‌گرفت.
 
چند سال پس از پایان جنگ تحمیلی، یک موسسه مرتبط با مسائل نظامی غرب آسیا در پاریس با نام «وزینتال» طی گزارش مبسوطی اعلام کرد که از ۲۰۷ شرکت طرف قرارداد با رژیم صدام برای تسلیح شیمیایی ارتش بعثی عراق، ۸۶ شرکت آلمانی بودند.

   همچنین در اسفند سال ۱۳۶۵ در میانه‌های جنگ، یک نشریه آلمانی با نام «اشترن» گزارشی از تسلیحات شیمیایی عراق و کارخانه صنایع شیمیایی این کشور در ۱۲۰ کیلومتری شمال بغداد، منتشر کرد. کارخانه‌ای به وسعت ۲۵ کیلومترمربع که در آن دو ردیف سیم خاردار بلند نصب شده و به وسیله موشک‌های زمین به هوا محافظت می‌شد. رژیم صدام در کارخانه مزبور، «گاز خردل»، «تابون» و «سارین» جهت استفاده در جنگ علیه ایران، تولید می‌کرد. نکته قابل تامل آنکه مواد اولیه و تجهیزات این کارخانه با هزینه تقریبی یک میلیارد مارک از شرکت‌های آلمانی و مشخصا شرکتی با نام «پیلوت پلانت» تهیه شده بود. در گزارش نشریه آلمانی «اشترن» به این نکته نیز اشاره شده بود که در طول جنگ میان ایران و عراق شرکتی در هامبورگ واقع در شمال آلمان، برای تولید گاز خردل، ماشین‌آلات به بغداد صادر می‌کرد.
 
رژیم متجاوز صدام در دوران جنگ تحمیلی، از سوی ٣٥ کشور جهان به لحاظ مالی و تسلیحاتی، پشتیبانی می‌شد. یکی از این کشور‌ها فرانسه بود. دولت فرانسه از شهریور ۱۳۵۹ که تجاوز رژیم بعث عراق به ایران آغاز شد تا مقطع منتهی به پایان جنگ، بالغ بر ۹ میلیارد دلار تسلیحات به صدام فروخت.

   با آغاز تجاوز صدامیان به ایران، بر حجم فروش تسلیحات و جنگ افزار‌های فرانسه به رژیم بعث عراق افزوده شد؛ بگونه‌ای که در سال ۱۳۶۰ در شرایطی که یکسال از تجاوز صدامیان به ایران می‌گذشت، ۴۰ درصد از تسلیحات ساخته شده در فرانسه به عراق منتقل می‌شد.

۱۳۳ فروند جنگنده «میراژ اف ۱»؛ ۵ فروند هواپیمای «سوپراتاندارد» مجهز به موشک‌های اگزوسه؛ ۱۳ سامنه موشک‌انداز متحرک؛ ۸۵ دستگاه توپ ۱۵۵ میلیمتری؛ موشک‌های هوا به هوای «مجیک»؛ بالگرد‌های «سوپر فرلون»؛ سیستم‌های اختلال الکترونیکی هوایی؛ خودرو‌های زرهی سبک و بمب‌های لیزری، از جمله جنگ‌افزار‌های فرانسوی بودند که در زرادخانه رژیم صدام برای تداوم تجاوز به ایران و حمله به مردم ایران ذخیره شده بود.
 
اما علاوه بر فروش تسلیحات و جنگ افزار‌های نظامی، فرانسوی‌ها حمایت لجستیکی ویژه‌ای نیز از صدام متجاوز به عمل آوردند؛ به گونه‌ای که حدود هزار نفر از تکنسین‌های نظامی فرانسه برای استقرار جنگ افزار‌های این کشور به خاک عراق تردد داشتند؛ همچنین خلبان‌های رژیم بعث به طور محرمانه در یک پایگاه هوایی فرانسه در حوالی شهر «برنت» آموزش می‌دیدند.
 
علاوه بر این‌ها، پاریس در طول هشت سال تجاوز رژیم صدام به ایران، حدود هفت میلیارد دلار وام در اختیار بغداد گذاشت. همچنین چندین قرارداد ساخت تسلیحات و انتقال فناوری ساخت جنگ افزار در دوران تجاوز به ایران، میان دولت فرانسه و رژیم بعث عراق منعقد شد؛ که از میان آن‌ها می‌توان به قرارداد‌های «طرح ولکان» و «پروژه فاو» اشاره کرد. همچنین فرانسه در همان ایام، قراردادی برای بازسازی راکتور هسته‌ای «اوسیراک» عراق با صدام منعقد کرد.

  اما در خلال تجاوز رژیم صدام به ایران، معاملات تسلیحاتی میان فرانسه و این رژیم به قدری گسترده شده بود که در میانه‌های جنگ، فرستاده ویژه «والری ژیسکاردستن» رئیس جمهور وقت فرانسه، ضمن سفر به عراق به وزیر دفاع رژیم بعث یعنی «عدنان خیرالله» اعلام کرد که فرانسه می‌تواند یک بمب اتمی به صدام اعطا کند.
 
وابستگی رژیم صدام به تسلیحات و جنگ‌افزار‌های فرانسوی در جریان تجاوز به ایران به قدری زیاد بود که سرویس‌های امنیتی فرانسه در نیمه دوم سال ۱۳۶۵ گزارش دادند که اگر فرانسه تنها سه هفته از ارسال سلاح به رژیم بعث خودداری کند، صدام شکست خواهد خورد.
 
انگلیسی‌های خبیث نیز همچون دوستان فرانسوی و آلمانی‌شان از جمله حامیان تسلیحاتی و لجستیکی صدام در زمان تجاوز به ایران بودند. انگلیسی‌ها طی سالیان بعد از جنگ تحمیلی، به این حمایت اعتراف کردند؛ «تونی بلر» نخست وزیر انگلیس در فاصله سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷، سال گذشته در جریان یک نشست خبری، تاکید کرد «به طور قطع حمایت غرب از صدام در حمله به ایران یک اشتباه بود».

    در سال ۱۳۷۵، یک قاضی انگلیسی به نام «اسکات» در گزارشی دو هزار صفحه‌ای به پارلمان این کشور، اعلام کرد که لندن در جریان تجاوز صدام به ایران، برخلاف تعهدات بین‌المللی مبنی بر عدم تامین تسلیحات طرفین درگیر، تسلیحات غیرمتعارفی به ارزش میلیارد‌ها دلار به رژیم صدام فروخته است.
 
در سال ۱۳۸۲ در خلال انتشار اسناد فریبکاری سران آمریکا و انگلیس در جنگ علیه عراق توسط گروهی در لندن، اسناد دیگری توسط همین گروه افشا شد که نشان می‌داد از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷، آمریکا و انگلیس ضمن کمک‌های تسلیحاتی و لجستیکی به صدام در تجازو به ایران، در برابر استفاده رژیم صدام از تسلیحات شیمیایی علیه مردم ایران سکوت می‌کردند.

   نمونه‌های فوق‌‎الذکر تنها گوشه‌هایی از همدستی سه دولت فرانسه و انگلیس و آلمان با صدام متجاوز است؛ همچنین باید توجه داشت که خباثت‌های این سه دولت اروپایی علیه مردم ایران تنها به مشارکت آن‌ها در جنایت جنگی صدام علیه مردم ایران منحصر نمی‌شود و طی ۴۱ سال اخیر این سه دولت در معیت آمریکای تروریست، به انواع و اقسام اقدامات ضدایرانی مبادرت ورزیده‌اند؛ بنابراین اقدامات ضدایرانی اخیر آن‌ها در قضیه برجام و مشارکت‌شان با تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران، چندان تعجب‌براگیز نیست.

منبع: میزان