کد خبر: 184815

جدالی بر سر «مشارکت»

افکار عمومی، رسانه ها، نخبگان سیاسی و مسئولین انتظار دارند تا در فرصت باقی مانده تا انتخابات شرایط برای نقش آفرینی آنان مهیا شود. قطعا مفهوم رقابت انتخاباتی می طلبد تا هر دو جناح سیاسی کشور به اضافه جمعیت مستقلین با توازن و تعادل در صحنه رقابت ها حضور داشته باشند.
اتاق خبر 24

از چندماه قبل از زمان ثبت‌نام داوطلبین کاندیداتوری یازدهمین دوره مجلس اسلامی، گروه‌های سیاسی مختلفی در مصاحبه‌های رسمی یا بیانیه‌های حزبی نگرانی خود را از نحوه بررسی صلاحیت کاندیدها اعلام کرده بودند.

همزمان با ابراز این نگرانی‌ها، گروه‌های متفاوتی از درون جریان اصولگرایی نیز اعلام کردند در صحنه انتخابات پیش‌رو حضور حداکثری پیدا خواهند کرد. بر این اساس پیش‌بینی می شد اگر شاهد رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان باشیم، صحنه رقابت‌ انتخاباتی آتی تبدیل به رقابت درون جناحی اصولگرایان می شود. اما چهره‌های شناخته شده سیاسی اعلام کردند که بدون توجه به چنین پیش فرضی، در دوران ثبت نام ها از حوزه های تهران و شهرستان‌ها در انتخابات حضور پیدا می‌کنند و انتظار تایید صلاحیت خود و هم گروه‌هایشان را دارند.

اما ماجرای جدل بر سر مشارکت انتخاباتی از جمعه شب به تاریخ ۲۷ دی‌ماه آغاز شد؛ سخنگوی شورای نگهبان با انتشار توییتی از پایان بررسی صلاحیت داوطلبین خبر داد. از فردا صبح بعد از انتشار این خبر رسانه‌ها به دنبال تهیه لیست احراز صلاحیت یا رد صلاحیت شدگان با چهره‌های اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقلین عرصه سیاسی تماس گرفتند؛ اما تقریبا در روز اول تعداد زیادی از این داوطلبین اعلام می کردند که هنوز از وضعیت صلاحیت خود باخبر نشدند.

یک‌شنبه تا دوشنبه همان هفته لیست مذکور کامل شده بود. چهره‌های سیاسی از طیف اصولگرا تایید صلاحیت خود را دریافت کردند. البته بودند نمایندگان اصولگرایی که از رقابت برای دور بعدی مجلس بازماندند. اما رد صلاحیت در میان جریان اصلاح‌طلب آنقدر گسترده بود که آذر منصوری یکی از اعضای شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان با انتشار توییتی اعلام کرد که بیش از ۹۰ درصد از داوطلبین این جناح سیاسی رد صلاحیت شده‌اند.

این جبهه سیاسی، با انتشار بیانیه ای اعتراض اصلاح‌طلبان به این رد صلاحیت‌ها را اعلام کرد و احزاب و چهره‌های مستقل و جناحی دیگر نیز به این اعتراض پیوستند.

در روز چهارشنبه همان هفته، رئیس جمهور ، در جلسه هیات دولت در سخنانی بر ضرورت تقویت وحدت و انسجام ملی در برابر توطئه‌های دشمنان، و تبلور این وحدت و انسجام ملی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد.

روحانی در پی آمار رد صلاحیت شدگان خواستار بالابردن تحمل و مدارای برگزارکنندگان انتخابات و به تبع آن، فراهم کردن حضور نمایندگان همه سلیقه‌ها و افکار تعریف شده در چارچوب نظام و قانون اساسی جمهوری اسلامی باهدف تقویت وحدت و انسجام ملی شد.

رئیس جمهور در همین زمینه تاکید کرد: همه آنهایی که در این انتخابات نقش دارید از شما خواهش می‌کنم، آن جایی که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آنرا رد کنید اما آن جاهایی که نامشخص است یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید، به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس ۱۷ نفر، ۱۷۰ و یا۱۷۰۰ نفر کاندیدا هستند ، ببینیم از چند جناح ۱۷۰۰ نفرکاندیدا هستند؟ ۱۷ نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی‌شود. مثل اینکه در مغازه‌ای از یک جنس، ۲ هزار عدد وجود داشته باشد.

پس از این سخنان بود که کدخدایی  در توییتر با متهم کردن رئیس جمهور به دست داشتن در یک پروژه ضد ملی  نوشت: جنجال برای تایید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رییس جمهور در این پروژه ضدملی تاسف بار است. البته نمی دانستیم عدم تایید بستگان به معنی حذف جناح های دیگر است.

منبع: خبرگزاری ایرنا