کد خبر: 184776

ایران برای برق سوریه چه می‌کند؟

بیش از ۵۰ درصد سیستم برق سوریه توسط گروه‌های تروریستی تخریب شده است، از این رو این کشور درصدد افزایش استفاده از تجهیزات برقی ایرانی برای بازسازی صنعت برق خود است که تاکنون نیز در این حوزه اقدامات متعددی انجام شده است.
اتاق خبر 24

یکی از برنامه‌های مشترک ایران و سوریه ساخت نیروگاه ۵۴۰ مگاواتی لاذقیه است که در طی ۱۰ ماه اخیر پیشرفت خوبی در زمینه ساخت این نیروگاه از سوی شرکت مپنا صورت گرفته و در حال حاضر نیز برنامه بازسازی نیروگاه حلب در دستور کار قرار گرفته است. از سوی دیگر این کشور به دنبال گسترش و بومی‌سازی تکنولوژی در صنعت برق خود با استفاده از توانمندی متخصصان ایرانی است و آن‌طور که خربوطلی - وزیر برق سوریه - اعلام کرده این کشور در تلاش است تا با خودکفایی صنعت برق شاهد کاهش بار مالی دولت سوریه در این بخش باشد.

وی با تاکید بر این‌که همکاری‌های بسیار مناسب وزارتخانه‌های نیرو و برق ایران و سوریه از روابط عمیق و ریشه‌دار میان دو کشور نشات می‌گیرد، اظهار کرد: بر اساس تفاهم‌نامه اخیر میان این دو وزارتخانه‌ مقرر شده تا صنعت برق ایران در زمینه‌های مختلف از جمله توسعه و احداث نیروگاه‌ها و شبکه‌های انتقال و توزیع، آموزش نیروی انسانی و اساسا توسعه و بازسازی شبکه برق سوریه با کشور ما مشارکت داشته باشد.

اتصال برق ایران و سوریه از طریق عراق

همچنین سنکرون‌سازی شبکه سه کشور ایران، عراق و سوریه نیازمند تامین برخی از زیرساخت‌ها در داخل خاک عراق و سوریه است. حدود ۱۵۵ کیلومتر از خط ۴۰۰ کیلوولت مسیر نیروگاه التیم استان دیرالزور به سمت خاک عراق توسط گروه‌های تروریستی نابود شده است که با بازسازی این خط شاهد تسریع در اجرای برنامه برقراری ارتباط شبکه برق سه کشور خواهیم بود

در این راستا ایران در نظر دارد تا با استفاده از زیرساخت‌های موجود، امکان وصل کردن دو شبکه برق ایران و سوریه را از طریق عراق فراهم کند که تاکنون نیز سنکرون سازی شبکه برق ایران و عراق محقق شده و در زمینه روسیه نیز رضا اردکانیان - وزیر نیرو - اعلام کرده است که علیرغم این که در سال‌های گذشته با جمهوری عربی سوریه همکاری داشتیم، مجددا این همکاری را از سر گرفته‌ایم که آن نه فقط شامل ساخت نیروگاه و بازسازی تاسیسات آسیب دیده برق این کشور در جنگ است بلکه شامل بهبود شبکه توزیع، کاهش تلفات شبکه توزیع، آموزش نیروی انسانی و همکاری در سطح مدیریت است.

منبع: خبرآنلاین