کد خبر: 184751

تثبیت و پیشروی جریان حق

خطبه‌ها و حضور میلیونی در نماز جمعه روز گذشته، یوم‌الله سوم در دی ماه پرماجرای امسال بود که نتیجه آن بنا به وعده الهی تثبیت و پیشروی جریان حق خواهد بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

هشت سال پس از آخرین نمازجمعه‌ای که به‌امامت رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد، حضرت آیت الله خامنه‌ای روز گذشته بار دیگر به نمازجمعه آمدند و خاطره خطبه‌های شورانگیز قبلی خود را که برخی از آنها در سرنوشت کشور و منطقه نقش تعیین‌کننده داشته‌اند، زنده کردند.

مردم نیز راهپیمایی دفاع از اقتدارآفرینان و همدردی با خانواده‌ شهدای هواپیمای اوکراینی را در استان های ایران به‌صورت باشکوه و منظم برگزار کردند و تکریم سپاه پاسداران از اهداف این راهپیمایی بوده است به‌گونه‌ای که مردم برای دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی، ولایت فقیه، شهدا و به‌ویژه سردار رشید اسلام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، شهدای حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و تکریم سپاه پاسداران در صحنه حضور یافتند.

ملت قهرمان ایران در 40 سال گذشته با وحدت و هوشیاری تمام توطئه‌های استکبار جهانی را با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌ و با هوشیاری به راه خود و ایستادگی ادامه می‌دهد.

تعداد زیادی از شرکت کنندگان در این راهپیمایی با در دست داشتن پلاکاردهایی ضمن همدردی با خانواده شهدای حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، تاکید کرده بودند که اجازه نمی دهند دشمن از این داغ بزرگ ملت ایران برای ایجاد تفرقه و جدایی بین مردم و نظام و ضربه زدن به سپاه و انقلاب استفاده کند.

ایام الله

 

تحلیلی خطبه‌های رهبر انقلاب

برای فهم علت این حضور، توجه به طلیعه خطبه ایشان راهگشاست. رهبر انقلاب اسلامی خطبه را با آیاتی از سوره مبارکه ابراهیم آغاز کردند که در آنها خداوند به حضرت موسی(ع) دستور می‌دهد ایام‌الله را به‌یاد بنی‌اسرائیل بیاور. سپس آن قرآن کریم روایت می‌کند آن ایام‌اللهی که موسی به قومش یادآوری کرد، نعمت نجات آنان از آل‌فرعون بود. آن‌گاه خداوند هشدار می‌دهد که شکر نعمت کنید تا چنین نعمتی یعنی تکرار و توسعه ایام‌الله افزون شود اما اگر کفران کردید، عذاب پروردگار شدید است. اما بنی‌اسرائیل این ایام‌الله را فراموش کرد و از شکر آن نعمت بی‌بدیل و التزام به لوازم آن که مهمترینش استقامت در راه حق و خسته نشدن و فرمانبرداری از امام حق و پرهیز از قعود در اجابت او بود، سر باز زد که به ذلت، مسکنت، سرگردانی 40ساله در بیابان و غضب الهی دچار شد.

رهبر انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز دیروز دو یوم‌الله مهم و تاریخ‌سازی را که در دو هفته گذشته پیش چشم همه رقم خورد، یعنی تشییع‌های دهها میلیونی شهید سلیمانی و حمله به پایگاه موشکی آمریکا و ریختن ابهت فرعون زمان را یادآوری کردند؛ یادآوری در مقابل فراموشی است، فراموشی زمینه کفران است، و پوشاندن نعمت، عذاب دارد.

حادثه تأسف‌بار سقوط هواپیما و به‌دنبال آن دست‌وپا زدن بی‌سابقه نسخه قرن بیست‌ویکمی فرعون و آل‌فرعون یعنی صهیونیسم بین‌الملل و جریان رسانه‌ای آن و اراذل و اوباش هیئت حاکمه آمریکا و متحدانش به‌علاوه نابخردی‌های عده‌ای بسیار قلیل از کارگران مزدور یا نادان و هیجان‌زده آنان در داخل از جمله در قضیه جسارت به تصویر سردار دلها، نشانه‌های نگران‌کننده‌ای بود که مبادا ایام‌الله پوشیده شود و نقمت جای نعمت را بگیرد.

 

41 سال سازش و بیعت با انقلاب

ملت ایران البته صبّار و شکور است، این را 41 سال است که به زبانها و در حالات و موقعیت‌های مختلف نشان داده است، و در اجتماعات و تشییع‌های میلیونی این دو هفته نیز مجدداً ثابت کرد که عاشق مقاومت و قهرمانان آن است و پای بیعت با امام(ره) در طرفداری از انقلاب و ضدیت سازش با مستکبران ایستاده است، اما جامعه اسلامی نباید حتی مقابل نشانه‌های انحراف و کفران ساکت باشد.

تجارب تلخ تاریخ اسلام از جمله فاجعه شهادت فرزند رسول خدا(ص) این درس را جلوی چشم همه می‌گذارد که انحرافهای بزرگ از سکوتهای کوچک آغاز شده است؛ حرکت حضرت سیدالشهدا علیه السلام بدون تردید از مصادیق یوم‌الله و نقاط عطف تاریخ است اما فرو رفتن کوفه در گرداب سکوت پس از مکر فرزند مرجانه و تسلط آن بر کوفه نیز مصداق کامل کفران یوم‌الله حرکت حضرت حسین‌بن علی علیه السلام است؛ حال آنکه اگر آن کفران نبود و علاقه‌مندان جبهه حق اسیر نیرنگ اموی نمی‌شدند، این‌چنین به ذلت دچار نمی‌شدند که امروز برای عهدشکنی و بی‌وفایی در تاریخ مثال شوند و فردا در یوم‌الحساب نیز گرفتار خزی و غضب ناشی از کفران یوم‌الله.

 

آیا سخنان رهبری تکراری و معمولی بود؟

سخنان رهبر انقلاب برای هر کسی که گوشی برای شنیدن داشته باشد نه تنها تکراری نبود بلکه بسی نکته های نغز داشت اما از یک نگاه راهبردی گاهی اینکه شما در مقام رهبر یک کشور مقاوم، نشان بدهید نه محاسبات و نه حتی ادبیاتتان تحت فشار عوض نشده، به خودی خود موضوعیت دارد. امریکایی ها فشار می آورند و خود را به در و دیوار می کوبند که همین یک چیز را به دست بیاورند و هر بار که بحرانی خلق می کنند منتظرند ببینند در موضع امام جامعه تردید و تزلزلی رخ می دهد یا نه. آیت الله خامنه ای بهتر از هر کس دیگر در ایران می داند که ثبات یا تزلزل رهبری، شاخص اثرگذاری یا عدم اثرگذاری فشار دشمن است و دشمن در صورتی که احساس ضعف و تزلزل کند، به صغیر و کبیر این کشور رحم نخواهد کرد. اینکه منطق بنیادین سخنان رهبری عوض نمی شود برای این است که نباید بشود و شاید اساسا این جمعه و جماعت برای همین است که دشمن دریابد در آن دلی که باید بلرزد و تغییر کند، همه چیز آرام و استوار و بلکه مستحکم تر از قبل است. بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی خیلی ها انتظار داشتند نرمشی ببینند یا چراغ سبزی مشاهده کنند. رهبری این امید را ناامید کرد. منطق استراتژیک این تکرار، از بسیاری از آن نوآوری ها که افراد هیجان زده در پی آنند، استوارتر و عمیق تر است. 

ایام الله

 

بازتاب گسترده بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های دنیا

بیانات مقام معظم رهبری در سخنرانی نماز جمعه روز گذشته بازتاب وسیعی بین رسانه‌های دنیا داشت. خبرگزاری رویترز در بخشی از پوشش اظهارات مقام معظم رهبری به تأکید رهبر انقلاب بر حضور گسترده مردم در انتخابات پیشِ‌رو اشاره کرد. این خبرگزاری نوشت: رهبر ایران حملات موشکی ایران را "دست خدا" و یک سیلی به صورت آمریکا خواند.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز نوشت: رهبر ایران دونالد ترامپ را "یک دلقک" خطاب کرد که تنها تظاهر به حمایت از مردم ایران می‌کند. آیت الله علی خامنه‌ای گفت ترامپ خنجری سمی را به پشت ملت ایران فرو خواهد کرد. او گفت حضور گسترده مردم در مراسم تشییع سردار سلیمانی ــ که توسط آمریکا ترور شد ــ حاکی از حمایت مردم ایران از جمهوری اسلامی بود. رهبر انقلاب همچنین تأکید کردند که کشورهای غربی بسیار ضعیفتر از آن هستند که "بتوانند مردم ایران را به زانو دربیاورند."

خبرگزاری فرانسه نیز در تیتر خبری که به‌عنوان بازتاب بیانات مقام معظم رهبری منتشر کرده، نوشت؛ رهبر ایران: تراژدی تلخ هواپیما نباید فداکاری سلیمانی را تحت تأثیر قرار دهد.

اسکای نیوز نیز در خبری فوری نوشت: آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران گفته که اتحادیه اروپا ازجمله انگلیس قابل اعتماد نیست اما تهران مخالف مذاکره با هیچ کس به‌غیر از آمریکا نیست.

بلومبرگ نیز با تیتر کردن بخشی از اظهارات رهبر انقلاب درباره دلقک بودن ترامپ و تظاهر او به حمایت از مردم ایران به حضور گسترده هزاران نفر از مردم و شعارهای آنها در حین سخنرانی و در حمایت از جمهوری اسلامی اشاره کرد.

اسپوتنیک نیز در خبر پوشش این سخنرانی نوشت که رهبر ایران، آیت الله خامنه‌ای به انتقاد از موضع سه کشور اروپایی در توافق هسته‌ای با ایران پرداخت و تأکید کرد که این کشورها درحال خدمت به منافع آمریکا هستند.

 

خطبه‌ها و حضور میلیونی در نمازجمعه؛ یوم الله سوم

به‌نظر می‌رسد مهمترین کارویژه حضور رهبر انقلاب اسلامی در نماز جمعه دیروز، تذکار پرقدرت دو یوم‌الله بی‌نظیر اخیر و جلوگیری از پوشاندن آنها با خلق یوم‌اللهی دیگر بود تا مبادا قهر ناشی از کفران عده‌ای قلیل، دامن جامعه اسلامی را بگیرد.

زمین فتح‌شده باید حفظ و تثبیت شود تا زمینه‌ای برای پیشروی‌های بعدی باشد. خطبه‌ها و حضور میلیونی در نمازجمعه، یوم‌الله سوم در دی ماه پرماجرای امسال بود که نتیجه آن بنا به وعده الهی تثبیت و پیشروی جریان حق خواهد بود.

هیبت آمریکا در دقایق اولیه روز چهارشنبه دو هفته پیش در هم شکست و اگر تا پیش از این، آمریکا مطمئن بود که هیچ دولتی یارای حمله به مراکز نظامی و نیروهای نظامی و غیرنظامی آمریکا را ندارد، از روز چهارشنبه،‌ این فرضیه باطل شد و مسلما از این پس آمریکا در هر کنش نظامی باید در انتظار واکنش متقابل نظامی مخالفان خود باشد. این راز این «یوم‌الله» است.