کد خبر: 184747

آخرین جزئیات از تولید واکسن آنفلوانزا در ایران

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری از آخرین جزئیات تولید واکسن آنفلونزای فصلی نوترکیب در ایران خبر داد.
اتاق خبر 24

 آنفلوانزا بیماری ویروسی که هر سال با تغییر چهره کشنده این بیماری در دنیا مواجه هستیم، ویروس آنفلوانزا با تغییر شکل خود در برابر واکسن ها و داروها مقاومت می کند و به همین دلیل سالیانه جان شمار بسیاری از افراد را در جهان می گیرد، اما با تزریق واکسن شانس ابتلا و مرگ و میر ناشی از آنفلوانزا تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

واکسن آنفلوانزا اکنون به کشور ایران وارد می‌شود و امسال قیمت واکسن سه ظرفیتی ۳۶ هزار تومان و قیمت واکسن چهار ظرفیتی ۴۱ هزار تومان بود که با تولید ان می توان صرفه جویی ارزی بالایی داشت.

این واکسن به گفته متخصصان باید در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، خانم‌های باردار و افراد دارای نقص ایمنی تزریق شود چرا که این ویروس گاهی خوی وحشیانه به خود می‌گیرد و برخی را به کام مرگ می‌کشاند.
مرگ ۱۱۴ ایرانی بر اثر ابتلا به آنفلوانزا در سال ۹۸

حسین عرفانی رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به آخرین آمار تلفات آنفلوآنزا بیان کرد: از تاریخ ۱۴ تا ۲۰دی ماه، یک مورد فوت بر اثر آنفلوآنزا از استان آذربایجان شرقی گزارش شده است و به این ترتیب در مجموع تعداد جان‌باختگان بر اثر آنفلوآنزا به ۱۱۴ نفر رسید.

۹ میلیون مورد ابتلا، ۸۷ هزار بستری و ۴ هزار و ۸۰۰ مورد مرگ و میر آخرین آمار جهانی از ابتلا به آنفلوانزا در آمریکاست که به گفته محققان نوعی انفجار این ویروس در سال‌های اخیر بوده است.

خبر خوش این است که واکسن آنفلوانزای فصلی ایرانی در مسیر تولید قرار گرفته است و یک شرکت دانش بنیان ایرانی واکسن آنفلوانزای نوترکیب را سال آینده وارد بازار خواهد کرد.

منبع: افکار نیوز