کد خبر: 184742

واردات گندم کلید خورد

با وجود اهمیت بالای خودکفایی گندم، اما سیاست مسئولان شورای اقتصاد در اجرای قانون خرید تضمینی راه را برای واردات گندم های خارجی هموار کرده است.
اتاق خبر 24

با وجود تاکید مقام معظم رهبری بر خودکفایی محصولات استراتژیک، اما سیاست مسئولان شورای اقتصاد طی چند سال اخیر در تضاد با شعار سال و این امر مهم  بوده است، در حالیکه برای بی نیازی از دست درازی به کشورهای بیگانه و تامین امنیت غذایی از منابع داخل، انتظار می رود قانون خرید تضمینی در خصوص محصول گندم به درستی اجرا شود.

با وجود پایان فصل کشت گندم، اکثر دست اندرکاران بخش کشاورزی نسبت به اصلاح نشدن نرخ خرید تضمینی گندم مطابق با هزینه های تولید و تورم انتقاداتی دارند و معتقدند اگر مسئولان شورای اقتصاد، ظرف روزهای باقی مانده تا پایان دی نسبت به افزایش نرخ خرید تضمینی گندم اقدام نکند و همچنان بر قیمت فعلی اصرار ورزند، بدون تردید پایداری تولید این محصول استراتژیک در معرض خطر قرار می گیرد.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که امسال کشاورزان گندمکار به دلیل نارضایتی از نرخ خرید تضمینی، بخشی از گندم تولیدی خود را به دولت تحویل ندادند و همین امر موجب شد تا تصمیماتی مبنی بر واردات ۳ میلیون تن گندم اتخاذ کنند، در حالیکه گندمکاران اعلام آمادگی کردند که در صورت افزایش نرخ خرید تضمینی، کسری مورد نیاز کشور از منابع داخل قابل تامین است.

قیمت جهانی هر تن گندم ۱۹۰ تا ۲۷۰ دلار است، بنابراین از مسئولان شورای اقتصاد انتظار می رود که هر چه سریع تر نسبت به اصلاح نرخ خرید تضمینی گندم از طرق مختلف اقدام کند چرا که واردات این محصول علاوه بر نابودی تولید داخل و به خطر انداختن ضریب امنیت غذایی کشور منجر به خروج منابع قابل توجه ارزی از کشور می شود.

منبع: جام جم آنلاین