کد خبر: 184710

تقویم تعطیلات مدارس در کشورهای مختلف

تعطیلات مدارس به زمان‌هایی در طول یک سال اطلاق می‌شود که در مدارس هیچ کلاس یا سایر فعالیت‌های اجباری برگزار نمی‌شود و بنابر شرایط، تقویم تعطیلیِ مدارس در کشورهای مختلف سراسر جهان متفاوت است.
اتاق خبر 24

تعداد روزهای سال تحصیلی برای مدارس را اغلب دولت‌ها وضع می‌کنند و از همین رو در کشورهای مختلف تقویم روزهای تحصیلی و همچنین تعطیلات برای مدارس متفاوت است. این تفاوت گاهی در یک کشور یا حتی در یک استان یا ایالت بنابر قوانینِ موجود در بین مدارس مختلف دیده می‌شود.

در ادامه چند اصطلاح که برای تعطیلات مدارس جهان به طور معمول به کار برده می‌شود، معرفی شده است:

تعطیلات تابستانی (هر دو نیمکره):

در بیشتر کشورها طولانی‌ترین تعطیلات برای مدارس در فصل تابستان است که بین ۵ تا ۱۴ هفته به طول می‌انجامد. در کشورهایی از جمله ایرلند، ایتالیا، لیتوانی و روسیه تعطیلات تابستانی به طور معمول سه ماه است، در حالی که در انگلیس، هلند و آلمان این تعطیلات بین شش تا هشت هفته است.

تعطیلات بهاره و عید پاک (هر دو نیمکره):

در کشورهایی که مذهب مسیحی دارند، تعطیلات عید پاک که گاهی تعطیلات بهاره نیز خوانده می‌شود، در فصل بهارِ نیمکره شمالی برگزار می‌شود و تاریخ آن بسته به کشور و دوره مدرسه متفاوت است.

تعطیلات زمستانی (نیمکره شمالی): 

در کشورهایی در نیمکره شمالی زمین "تعطیلات کریسمس" یا "تعطیلات زمستانی" شامل تعطیلات کریسمس و سال نو می‌شود که حدود یک تا سه هفته است. البته این تعطیلات در اروپا به نسبت دیگر کشورها کوتاه‌تر بوده و اغلب کمتر از دو هفته است. در نیمکره جنوبی، کریسمس در تعطیلات تابستانی است و از این رو طولانی‌تر است و شش تا هشت هفته به طول می‌انجامد.

این مطلب در ادامه به بررسی تقویم تعطیلات مدارس در برخی از کشورهای جهان با توجه به قرار گرفتن این کشورها در نیمکره شمالی یا جنوبی پرداخته است:

آرژانتین:

سال تحصیلی در این کشور اوایل یا اواسط دسامبر (آذر) به پایان می‌رسد و اواخر فوریه یا اوایل مارس (اسفند) آغاز می‌شود. در این کشور دانش‌آموزان دبستانی از تعطیلات تابستانه دو ماهه و دانش‌آموزان دبیرستانی از تعطیلات تابستانه سه ماهه برخوردارند.

منبع: جام نیوز