کد خبر: 184686

چگونه بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنیم؟

تنها راه ورود به مقطع کارشناسی ارشد شرکت در کنکور سراسری نیست، با استفاده از برخی شرایط می‌توان بدون کنکور به این مقطع راه یافت.
اتاق خبر 24

پذیرش دانشجو بدون کنکور در مقطع کارشناسی موضوعی است که همه افراد با آن آشنایی دارند و این امر به صورت گسترده این روز‌ها در کشور توسط طیف وسیعی از داوطلبان ورود به دانشگاه صورت می‌گیرد؛ چرا که بسیاری از افراد حاضر نیستند رنج شرکت در کنکور را تجربه کنند و لذا ترجیح می‌دهند در رشته‌ای بدون کنکور در دانشگاه‌ها پذیرش شوند. اما سوالی که برای بسیاری از دانشجویان مطرح است این است که آیا امکان ورود به مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور هم وجود دارد؟ اگر این امکان وجود دارد برای چه دانشگاه‌هایی است؟ برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور باید دارای چه ویژگی‌هایی باشیم؟ که در ادامه به بیان جزئیات آن می‌پردازیم.

در ابتدا باید گفت بله امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور وجود دارد و تنها راه ورود به مقطع کارشناسی ارشد شرکت در کنکور سراسری نیست. با استفاده از شرایطی می‌توان در دانشگاه‌های دولتی، آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و علمی کاربردی بدون شرکت در کنکور به این مقطع راه یافت. یکی از شروط اصلی پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد بدون کنکور دارا بودن شرایط استعداد درخشان است. اما استعداد درخشان‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟
دانشجویان استعداد درخشان چه شرایطی دارند

دانشجویان در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر جزو استعداد‌های درخشان محسوب شده و این امکان را خواهند داشت تا با استفاده از تسهیلات خود جهت ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون اقدام نمایند.

دانشجویان برگزیده شده در المپیاد‌های علمی- دانشجویی با کسب رتبه اول تا پانزدهم در مرحله نهایی.

دانشجویان نمونه کشوری ضمن معرفی معاونت دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری البته در صورت هم‌تراز بودن میانگین کل با ۱۵ درصد دانشجویان برتر هم دوره و هم رشته خود.

منبع: خبرآنلاین