کد خبر: 184666

۱۷ شرکت تحریمی جدیدی که قبلا تحریم شده بودند

ادعای ایالات متحد آمریکا مبنی بر تحریم ۱۷ شرکت مرتبط با فولاد ایران تا چه صحت دارد؟
اتاق خبر 24
واژه تحریم سالهاست که در دل اخبار روز کشور ما جا خوش کرده و حواشی بسیاری را به میان کشیده است، از محدودیت‌های اعمال شده بر بخش سلامت و در خطر افتادن جان مردم گرفته تا افزایش تمرکز کشور بر تولید داخل و بومی سازی محصولاتی که مدت‌ها از طریق واردات تامین می‌شد.
 

علی رغم تمام تلاش‌های آمریکا برای تشدید فشار وارده بر ایران و بزرگنمایی در تحریم‌های قدیمی، کشور ما کماکان روی پای خود ایستاده و با تکیه بر توان تولید کنندگان ملی نیاز‌های کشور را برطرف می‌کند و حالا از روز ۲۰ دی ۹۸ شاهد رونمایی از یک تلاش بی نتیجه دیگر بودیم. دولت آمریکا به بهانه حمله موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در کشور عراق، ۱۷ شرکت مرتبط با صنایع فولادی و آهن ایران و هشت نفر از مقام‌های ایرانی را تحریم کرد.

استیون منوچین وزیر دارایی آمریکا در این باره می گوید: آمریکا مقام‌های ارشد ایران را به دلیل مشارکت‌شان در حمله موشکی سه‌شنبه هدف تحریم قرار داده است. ما همچنین بزرگترین تولیدکنندگان فلزات در ایران را مشمول تحریم می‌کنیم و بر بخش‌های جدید از اقتصاد ایران از جمله ساخت و ساز، صنعت و معدن تحریم اعمال می‌کنیم. این تحریم‌ها تا وقتی رژیم تامین بودجه تروریسم جهانی را متوقف نکند و متعهد نشود که هیچ‌وقت سلاح اتمی نداشته باشد ادامه می‌یابد.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا هم گفت تحریم‌های جدید قلب دستگاه امنیتی ایران را هدف گرفته است.

افرادی که تحریم شده‌اند عبارت اند از علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، محمدرضا آشتیانی جانشین رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، علی عبداللهی معاون هماهنگ‌کننده ستاد کل نیرو‌های مسلح، غلامرضا سلیمانی - رئیس سازمان بسیج مستضعفین، محمدرضا نقدی معاون هماهنگ‌کننده سپاه، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، علی‌اصغر حجازی که از او به عنوان عضو بلندپایه بیت رهبری و محمد قمی که به عنوان معاون ارتباطات و امور بین‌الملل رئیس دفتر بیت رهبری از او یاد شده است.
منبع: جام جم آنلاین