کد خبر: 184617

اقلام اساسی مورد نیاز مردم در مناطق سیل‌زده کم است

سامانه بارشی که از روز جمعه وارد استان های جنوبی شده تا روز یکشنبه در منطقه فعال بوده است و باعث بارش‌های بی سابقه و حجم بالای آب در برخی از شهرها و روستاهای این استان‌ها شده است.
اتاق خبر 24

بر اساس گزارش هواشناسی، سامانه بارشی که روز جمعه تا یکشنبه در سیستان و بلوچستان فعال بود بارش‌های قابل توجهی به همراه داشت به طوریکه بیشینه بارش‌ها به صورت نقطه‌ای در برخی نقاط خاص در غرب و جنوب غرب استان به ۲۰۰ میلی‌متر رسیده است.

به گفته معاون عملیات سازمان امداد ونجات جمعیت هلال‌احمر هموطنان ساکن در ۱۳ شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوارن، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمند متاثر از سیل و آبگرفتگی بوده اند و در این مدت به سه هزار و ۴۲۸ نفر در ۹۸ شهر و روستا امدادرسانی شد و متاسفانه یک نفر بر اثر وقوع سیل در شهرستان سرباز جان باخت.

آب به واحد‌های مسکونی مردم نفوذ کرده و به اراضی کشاورزی، و زیرساخت‌های راه، آب، برق و تلفن خسارت جدی وارد کرده است.

در همین حال برخی دریگر از استان‌های کشور بارش شدید باران باعث سیل و آبگرفتگی معابر شده است و خساراتی را بر جای گذاشته است. به گفته فرماندار بشاگرد استان هرمزگان، بعلت بارندگی و طغیان رودخانه راه‌های ارتباطی، برق و تلفن ۲۲ روستای بشاگرد قطع است.

همچنین فرماندار جاسک می‌گوید بعلت شکستگی تیر‌های برق و آبگرفتگی نیروگاه گابریک، اکنون برق شصت روستای جاسک قطع است و پانزده گروه تلاش می‌کنند، برق وارد مدار شود. قطع فیبر نوری نیز موجب قطع ارتباطات تلفن همراه در بخش لیردف و ۷۱ روستای حوزه آن شده است. اکنون مردم آب آشامیدنی را بصورت زمان بندی دریافت می‌کنند.

مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان مراقب تمساح‌ها باشند

اداره‌کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو بارندگی اخیر و سیلاب به وجود آمده در جنوب سیستان و بلوچستان و با توجه به سرریزشدن آب رودخانه‌ها و سد‌ها در منطقه و به تبع آن سردی هوا، شرایط جوی، استرس و تنش در حیات وحش به ویژه تمساح پوزه کوتاه (گاندو) احتمال خروج تمساح‌ها از برکه و اسیر شدن در امواج خروشان آب و به تبع آن دور شدن از زیستگاه اصلی‌شان وجود دارد.

خواهشمند است نسبت به تردد در مناطق سیلابی، حاشیه رودخانه باهوکلات، هوتک‌ها، مرداب‌ها و مناطق حاشیه‌ای که محل تجمع آب‌های راکد شده است خودداری شود.

لازم به ذکر است مراتب از طریق گشت و کنترل‌های شبانه‌روزی یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست که هم‌اینک در آماده باش کامل بسر می‌برند نیز پیگیری خواهد شد.

به منظور پیشگیری از وقوع حوادث تلخ و حملات احتمالی حیات وحش به هم استانی‌های عزیز توصیه می‌شود در زمان مشاهده هرگونه جانور وحشی گرفتار در مناطق انسانی، مراتب را به نزدیکترین اداره حفاظت محیط زیست اعلام کنند.

آخرین وضعیت امدادرسانی به مناطق سیل‌زده در سیستان وبلوچستان

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفتگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس درباره آخرین وضعیت امداد رسانی به مناطق سیل زده در سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: امروز ۶۰۰ نیروی امدادی در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان سازماندهی شده و اولویت امروز ما در کار امداد رسانی، توزیع اقلام غذایی و زیستی بین مردم این مناطق است.

وی ادامه داد: اولویت دیروز سازمان امداد و نجات در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان نجات مردم بود، اما با اقداماتی که انجام شده اکنون سرعت امداد رسانی افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان امداد و نجات با بیان اینکه در حال حاضر ۱۳ شهرستان استان سیستان شامل ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوارن، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیک شهر، هیرمند درگیر سیلاب هستند، گفت: ۳ شهرستان فنوج، کنارک و قصر قند بیشترین درگیری با سیلاب را دارند.

سلیمی اضافه کرد: وضعیت شهرستان‌های سرباز، دلگان، کنارک، چابهار و نیک شهر در ضعیت بحرانی و اضطراری قرار دارد و راه‌های ارتباطی و خطوط ارتباطی با شهرستان فنوج قطع است و اطلاع دقیقی از وضعیت این شهرستان در دست نیست.

وی از ایجاد ۳ اردوگاه در شهرستان‌های فنوج، کنارک و قصر قند خبر داد و افزود: در شهرستان قصر قند به جهت عدم استقبال مردم از اردوگاه، اردوگاه جمع آوری شده و به صورت اسکان تک خانواری و در مناطق امن نظیر مدارس و مساجد اقدام شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات از تخلیه اضطراری روستا‌ها و مناطق شهری در معرض سیلاب و اسکان اضطراری در مدارس خبر داد و یادآور شد: ۱۲۶ تیم عملیاتی در منطقه مستقر و در حال انجام عملیات هستند.

سلیمی با اشاره به امدادرسانی به مناطق سیل زده از ۱۸ دی ماه تاکنون، تصریح کرد: ۸۲۴ نفر معادل ۲۰۶ خانوار اسکان داده شده‌اند؛ ضمن اینکه بیشترین اسکان را در شهرستان‌های دلگان، زاهدان، سراوان و خاش داشته‌ایم.

وی متذکر شد: ۲۱۵۵ نفر معادل ۴۸۰ خانوار آسیب دیده از خدمات امدادی ما تاکنون بهره‌مند شده‌اند؛ ضمن اینکه ۱۳۸ دستگاه چادر تاکنون در منطقه توزیع شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات خاطرنشان کرد: با توجه به حضور بالگرد‌های جمعیت و سایر سازمان‌های همکار تا پایان امروز سایر اقلام مورد نیاز در بین آسیب توزیع می‌شود؛ ضمن اینکه ۲ فروند بالگرد جمعیت هلال احمر در منطقه در حال امداد رسانی بوده و با توجه به هماهنگی انجام شده یک فروند بالگرد سپاه نیز در منطقه مستقر و در حال کمک رسانی است.

وی بیان داشت: همچنین طی برنامه ریزی صورت گرفته بالگرد‌های هوانیروز و نیروی انتظامی نیز جهت کمک به عملیات امداد رسانی اعزام شده و در منطقه حضور دارند.

رئیس سازمان امداد و نجات افزود: اقلام مورد نیاز منطقه در حال حاضر شامل بسته غذایی، پتو، موکت و والور است و این اقلام از استان‌های کرمان، خراسان شمالی و جنوبی، تهران، سمنان و زنجان در حال ارسال به منطقه است.

همدان آماده کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان است

بهروز کارخانه‌ای، با بیان اینکه تاکنون از همدان برای سیل‌زدگان کمکی درخواست نشده است اظهار کرد: در صورت نیاز و اعلام کمک به همدان آمادگی لازم وجود دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر استان‌های همجوار زاهدان در حال کمک‌رسانی به این منطقه سیل‌زده هستند گفت: اگر پس از کمک استان‌های همجوار مجدد نیاز به همکاری و مساعدت باشد، همدان نیز وارد عمل می‌شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان در خصوص وضعیت اقلامی مورد نیاز در انبار‌های هلال احمر نیز خاطرنشان کرد: انبار‌های هلال احمر همدان مشکلی ندارند و تمام اقلام مورد نیاز وجود دارد تا زمان بحران بتوان در اختیار گذاشت.

وی تصریح کرد: در اتفاقات اخیر نیز همدان به خوزستان، کرمانشاه و لرستان کمک‌رسانی کرده و بر این اساس مشکلی در اقلام موجود در انبار وجود ندارد.

کارخانه‌ای در پایان سخنانش یادآور شد: به تهران اعلام کرده‌ایم که آمادگی کمک به سیل‌زدگان را داریم، اما هنوز اعلام نیاز نشده است.

ایجاد3 اردوگاه اسکان اضطراری در مناطق سیل زده

بختیاری سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور، درباره آخرین وضعیت سیل در استان سیستان و بلوچستان و اقدامات صورت گرفته اظهار داشت: از روز یکشنبه بارش باران در این استان قطع شده و آب‌ها در حال فروکش کردن است.

وی ادامه داد: سه اردوگاه اسکان اضطراری در سنوج، قصرقند، و کنارک ایجاد شده است و بیش از ۲۸۵ خانوار در این اردوگاه‌ها اسکان اضطراری داده شده است.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور گفت: همچنان ۲۰ مسیر ترددی در این استان بسته است و ارتباط مخابراتی تنها در فنوج به علت صعب العبور بودن قطع است و در سایر نقاط ارتباطات مخابراتی دایر است.

بختیاری گفت:‌یک فروند هواپیما شامل اقلام غذایی، معیشتی امروز صبح توسط ارتش به منطقه اعزام شده است و یک فروند دیگر نیز فردا به این منطقه اعزام خواهد شد.

وی بیان داشت: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور فردا به استان سیستان و بلوچستان سفر می‌کند و کار ارزیابی خسارت در بخش‌های مختلف آغاز و برای تامین اعتبار و جبران خسارات سریعا اقدام خواهد شد.

سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور افزود: مبلغ ۹۰ میلیارد ریال اعتبار به صورت تنخواه به استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان اختصاص خواهد یافت.

استاندار خراسان جنوبی: خوشبختانه در بارندگی‌های اخیر خسارت مالی و جانی نداشتیم

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دستگاه‌های امداد رسان به ۱۱۰ نفر خدمات رسانی کردند که ۴ مورد آن حاد و نجات از مرگ حتمی بوده است، گفت: ظرف چند روز اخیر بارندگی‌هایی با میانگین ۵۵ میلی‌متر در نقاط مختلف استان خراسان جنوبی داشتیم اما خوشبختانه خسارت جانی و مالی در برنداشت.

خاموشی ۱۰۰ روستا در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

مصطفی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان با اشاره به آخرین وضعیت قطعی برق ناشی از سیلاب استان‌های جنوبی اظهار کرد: عمده قطعی برق به مناطق جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان مربوط می‌شود که در صورت بازگشایی مسیر‌های ارتباطی با اعزام تیم متخصصان برق مشکل مرتفع خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: طی دو روز گذشته با تلاش‌های شبانه روزی تیم‌های اعزامی به مناطق سیل زده، یک سوم خاموشی‌ها رفع شده و خاموشی‌های جزئی در مناطق هرمزگان و کرمان نیز در حال رفع است.

وی افزود: با وقوع سیل در استان‌های جنوبی برخی از پل‌ها و مسیر‌های ارتباطی تخریب شده است و در صورت بازسازی راه‌های مواصلاتی روند خدمات رسانی تسریع خواهد شد و خاموشی‌های نیز کاهش خواهد یافت.

رجبی مشهدی ادامه داد: میزان خاموشی برق در استان‌ سیستان و بلوچستان به کمتر از ۱۰۰ روستا رسیده است و تلاش برای پایداری شبکه برق در این مناطق ادامه دارد.

حضور دادستان‏‌ها در مناطق سیل زده جنوب استان سیستان و بلوچستان

حجت الاسلام والمسلمین موحدی راد دادستان مرکز سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با اشاره به بارندگی‌های کم‌سابقه و خسارات ناشی از سیل در جنوب این استان گفت: راه‌های مواصلاتی برخی روستا‌های شهرستان‌های جنوب استان سیستان و بلوچستان با مشکل مواجه و تلفن و برق مناطق قطع شده است که با تلاش ستاد مدیریت بحران تلفن‌ها وصل و تا جایی که امکان داشت برق نیز وصل شده است.

دادستان زاهدان تصریح کرد: بارندگی‌ها در مناطق چابهار کنارک و دشتیاری فراوانی بیشتری داشته و بیشتر مشکلات مربوط به این بخش‌ها است.

وی ادامه داد: امروز جلسه شورای تامین در چابهار با حضور مسئولین مربوطه و دادستان چابهار برگزار می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین موحدی راد تصریح کرد: به همه دادستان‌های شهرستان‌های جنوب استان اعلام کردیم که با ستاد بحران و بخشداران و... همکاری لازم را داشته باشند و در موارد لازم دستورات قضایی را در رابطه با تخلیه منازل، اسکان افراد در برخی مناطق صادر کنند.

معاون اول رئیس جمهور: همه امکانات برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان از سیل بسیج شود

معاون اول رئیس جمهور در تماس‌های جداگانه با استانداران سیستان و بلوچستان و کرمان ضمن اطلاع از آخرین وضعیت بارندگی‌های کم‌سابقه و خسارات ناشی از سیل در این دو استان، بر ضرورت بسیج همه امکانات برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان از سیل و تلاش برای کاستن از آلام و خسارات به مردم تاکید کرد.

آب به واحدهای مسکونی مردم نفوذ کرده است/ در حد ملی به این منطقه توجه شود

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کمک به سیل‌زدگان این استان به ویژه چابهار، کنارک و نیکشهر با همت و کمک ملی و حضور سازمان های غیردولتی مردم نهاد و خیران کشوری ممکن است.
احمدعلی موهبتی در بازدید از مناطق سیل زده دشتیاری چابهار افزود: سیلاب ناشی از بارش های بی سابقه و حجم بالای آب و سرریز شدن 2 سد زیردان و پیشین، خسارت‌های زیادی وارد کرده است.
وی افزود: آب به واحدهای مسکونی مردم نفوذ کرده و به اراضی کشاورزی، و زیرساخت های راه، آب، برق و تلفن خسارت جدی وارد کرده است.
موهبتی با اشاره به اینکه همه ظرفیت های سیستان و بلوچستان برای کمک رسانی به مردم سیل‌زده بسیج شده اند، ادامه داد: شرایط موجود به مسئولان کشوری نیز گزارش شده است تا در حد ملی به این منطقه توجه شود.
وی تصریح کرد: قشرهای مختلف مردم، مسئولان، خیران محلی، استانی و کشوری کمک های نقدی و جنسی خود را به فرمانداری چابهار و یا هلال احمر این شهرستان تحویل دهند و از توزیع شخصی خودداری کنند تا کمک‌ها به صورت کارشناسی به دست افراد خسارت دیده و نیازمند برسد.

ارتباط 250 روستا در نیکشهر قطع شد

ارتباط 250 روستا در شهرستان نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان بر اثر شدت سیلابها قطع شده است. فرماندار نیکشهر با بیان این مطلب گفت: در حوزه برق نیز خسارت جدی به تاسیسات برخی از مناطق وارد شده که برق بیش از 150 روستای این شهرستان قطع شده است.
هاشم زهی افزود: پس از 10 سال از تاسیس سد خیرآباد، برای اولین بار این سد سرریز شد و هم اکنون حجم ذخیره آب در شهرستان به 57 میلیون مترمکعب رسیده است.
وی همچنین گفت: خسارت زیادی به ساختمانهای فنی و راهها وارد شده و در خطوط ارتباطی بخش‌های مرکزی، بنت و شهر نیکشهر هم اختلال ایجاد شده است.

۴۹ گروه جهادی سیستان و بلوچستان به هم‌استانی‌های سیل‌زده خود یاری می‌رسانند

محمد زهرایی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به سیلاب روز‌های اخیر در مناطق مختلف شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: به محض وقوع سیلاب تا همین الان، ۴۹ گروه جهادی استان سیستان و بلوچستان مشغول حل مشکلات سیل‌زدگان هستند.  

وی افزود: این ۴۹ گروه جهادی متشکل از ۶۰۰ جهادگر کار‌های مختلفی از جمله باز کردن راه‌ها، خالی کردن خانه‌ها از آب‌های انباشته شده و کمک به گرفتار شدگان در سیلاب را انجام می‌دهند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه در حال حاضر اقلام اساسی مورد نیاز مردم در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان کم است، گفت: تا کنون اعلام نیازی به نیروی انسانی بیشتر برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان گزارش نشده است.  

زهرایی همچنین یادآور شد: علاوه بر اینکه ماشین آلات قرارگاه قدس سپاه در اختیار جهادگران قرار گرفته، بخشی از نیرو‌های سپاه استان سیستان و بلوچستان نیز در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان استان مشارکت دارند.

استاندار خراسان جنوبی: خوشبختانه در بارندگی‌های اخیر خسارت مالی و جانی نداشتیم

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه دستگاه‌های امداد رسان به ۱۱۰ نفر خدمات رسانی کردند که ۴ مورد آن حاد و نجات از مرگ حتمی بوده است، گفت: ظرف چند روز اخیر بارندگی‌هایی با میانگین ۵۵ میلی‌متر در نقاط مختلف استان خراسان جنوبی داشتیم اما خوشبختانه خسارت جانی و مالی در برنداشت.

محمدصادق معتمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، با اشاره به آخرین وضعیت استان خراسان جنوبی بعد از بارندگی‌های شدید اخیر در مناطق شرق و جنوب شرقی کشور گفت: ظرف چند روز اخیر بارندگی‌هایی  با میانگین ۵۵ میلی‌متر در نقاط مختلف استان خراسان جنوبی داشتیم اما خوشبختانه خسارت جانی و مالی در برنداشت.

وی ادامه داد: با پیش‌بینی بارش‌ها از قبل، ستاد مدیریت بحران استان، چندین جلسه را با حضور نمایندگان سایر دستگاه‌ها برگزار کرد تا هماهنگی‌های لازم صورت گیرد و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از خسارات انجام شود. 

 

معتمدیان با بیان ایتکه با تدابیر صورت گرفته امداد رسانی به موقع و هماهنگی در زمان بارش‌ها صورت گرفت، عنوان کرد: مردم نیز همکاری با دستگاه‌های اجرایی و امدادی داشتند، هم اکنون نیز آبگرفتگی معابر و یا منازل در سطح استان وجود ندارد. 

 

۲۹۲ روستا در سیستان وبلوچستان نیازمند به خدمات امدادی هستند

حامد سجادی با اشاره به جزئیات امدادرسانی در سیل و آبگرفتگی استان سیستان و بلوچستان در چهار روز گذشته گفت: هموطنان ساکن در ۱۳ شهرستان ایرانشهر، چابهار، خاش، دلگان، زاهدان، سرباز، سراوان، سیب و سوارن، فنوج، کنارک، میرجاوه، نیکشهر و هیرمند متاثر از سیل و آبگرفتگی بوده اند و در این مدت به سه هزار و ۴۲۸ نفر در ۹۸ شهر و روستا امدادرسانی شد و متاسفانه یک نفر بر اثر وقوع سیل در شهرستان سرباز جان باخت.

وی با اشاره به اسکان اضطراری یک هزار و ۱۴۴ نفر در استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ۵۲۱ امدادگر و نجاتگر در قالب ۱۰۴ تیم عملیاتی در حال امدادرسانی به هموطنان متاثر از سیل و آبگرفتگی در این استان هستند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره برپایی اردوگاه اسکان اضطراری در کنارک، فنوج و قصرقند افزود: تاکنون ۲۵۲ دستگاه چادر، یک هزار و ۸۵ تخته پتو، ۵۰۹ تخته موکت، ۲ هزار و ۹۶۱ کیلوگرم نایلون، یک هزار و ۱۸۲ قوطی کنسرو و ۱۳۰ بسته غذایی میان متاثران توزیع شده است.

سجادی با اشاره به مناطق نیازمند به خدمات امدادی در سیل سیستان و بلوچستان به دلیل انسداد مسیر‌ها گفت: ۲۹۲ روستا در این استان نیازمند به خدمات امدادی هستند که از این تعداد ۱۲ روستا در خاش در بخش نوک آباد، ایراندگان و مرکزی،۲۴ روستا در قصرقند در بخش کاجور،۱۸۴ روستا در سرباز بخش سرباز کلات، پارود، پیشین و مرکزی،۲۶ روستا در دلگان بخش گنبد و مرکزی، ۳۵ روستا در سراوان بخش جالق، مهرگان و دهستان ناهوک و ۷ روستا در کنارک بخش مرکزی – همچنان در محاصره آببوده و نیازمند به کمک هستند.

ظرفیت سد‌های سیستان و بلوچستان تکمیل شد

سیف‌الله آقابیگی مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به بارش‌های اخیر در استان‌های جنوبی کشور اظهار کرد: تعامل و هماهنگی مناسبی میان وزارت نیرو و سازمان هواشناسی برقرار است به گونه‌ای که متعاقب صدور هشدار از سوی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارش پیش بینی شده و احتمال جاری شدن سیلاب، جلسات متعددی در سطح کشور برگزار شد.

مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: در این جلسات با مشارکت بخش‌های آب، آب و فاضلاب، توانیر، نیروگاه‌های برق حرارتی و برقابی شرایط مورد ارزیابی قرار گرفت و کار‌هایی که لازم بود قبل از وقوع بارش و سیلاب توسط همکاران در بخش‌های مختلف وزارت نیرو به عنوان اقدامات پیشگیرانه انجام شد.

وی افزود: این اقدامات متمرکز به منابع آبی، سد‌ها،  رودخانه‌ها و همچنین خطوط انتقال نیرو در نیروگاه‌ها است و حداکثر تهمیدات لازم اندیشیده شد. اکیپ‌های اجرایی و عوامل بهره برداری حداکثر آمادگی لازم را داشتند و بعد ازظهر روز چهارشنبه تمام برنامه ریزی ها  انجام و پیش بینی های لازم صورت گرفت.

آقابیگی بیان کرد: عمدتا در سیستان و بلوچستان، هرمزگان، در مناطقی از بوشهر، استان خراسان جنوبی و رضوی شاهد بارش‌های قابل توجهی هستیم.

منبع: میزان