کد خبر: 184612

ابلاغ قانون «اقدام متقابل در برابر آمریکا» از سوی روحانی برای اجرا

رئیس‌جمهور قانون اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان «سازمان تروریستی» توسط ایالات متحده آمریکا را ابلاغ کرد.
اتاق خبر 24

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی قانون اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان «سازمان تروریستی» توسط ایالات متحده آمریکا را که در جلسه علنی روز سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ تصویب شد به دستگاه‌های ذی ربط ابلاغ کرد.

این قانون در سه ماده در مجلس تصویب و به تایید شورای نگهبان نیز رسیده است.

فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی ساعت ۶:۴۵ صبح روز سه‌شنبه ۱۷ دی در محل فراکسیون در یک جلسه مشورتی طرح سه فوریتی «انتقام سخت» را بررسی و سپس راهی صحن علنی مجلس شورای اسلامی کرد.

نخستین گام
حمیدرضا حاجی‌بابایی در همان صبح سه‌شنبه ۱۷ دی به خبرنگار میزان گفت: اصلاح طرح سه فوریتی «قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» در دستور کار قرار گرفته است و بر این اساس، ماده یک طرح بدین شرح اصلاح می‌شود «عبارت کلیه اعضای پنتاگون(وزارت جنگ آمریکا) و شرکت‌ها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، قبل از عبارت «فرماندهی مرکزی آمریکا» (سنتکام)، نیرو‌ها و سازمان‌ها و یا نهاد‌های تحت اختیار این فرماندهی اضافه می‌شود».

حاجی بابایی تصریح کرد: در ماده ۲ این طرح - در ماده (۴) قانون، عبارت کلیه اعضای پنتاگون و شرکت‌ها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، قبل از عبارت «فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا» (سنتکام) اضافه می‌شود.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی تاکید کرد: در ماده ۳ این طرح، دولت موظف است جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار دهد.
 
تصویب کلیات طرح سه فوریتی
با این حال روز سه‌شنبه ۱۷ دی، مجلس در نخستین اقدام بررسی طرح سه فوریتی «قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» را در دستور کار خود قرار داد و نمایندگان در جریان بررسی این طرح با سه فوریت آن موافقت کردند. در ادامه نمایندگان کلیات این طرح سه فوریتی را هم با ۲۳۳ رای موافق و اکثریت آرا و بدون حتی یک رأی ممتنع یا مخالف به تصویب رساندند. تا مقدمات «انتقام سخت» مهیا شود.
 
سپاه قدس تقویت می‌شود
در ادامه، اما الحاق یک ماده به ماده (۳) این طرح در دستور کار مجلس قرار گرفت که نمایندگان با اکثریت آرا با آن موافقت کردند. در ماده (۳) این طرح تاکید شده بود که دولت موظف است جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران مبلغ دویست میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار دهد.

 
منبع: جام نیوز