کد خبر: 184502

فشن شوها ساماندهی می شوند

سید مرضیه شفاپور درباره ساماندهی فشن شوها و لزوم حمایت از طرح های سنتی صحبت کرد.
اتاق خبر 24

شفاپور نخستین گفت و گوی رسمی خود را انجام داد. او در این گفت و گو به موضوعات متنوعی از جمله اهداف مدیریتش، قیمت چادر، وضعیت حجاب، جشنواره مد و لباس فجر و قاچاق پوشاک اشاره کرد. در ادامه می‌توانید این گفت و گو را مشاهده کنید.

خانم شفاپور به تازگی مسئولیت کارگروه مد و لباس را پذیرفته اید؛ ارتباطتان با حوزه پوشاک تا الان به چه مقدار بوده است؟

بیش از ۴۰ روز است که در این سمت قرار گرفتم. ۲۶ سال در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشغول خدمت هستم و با جامعه هنرمندان و جامعه فرهنگی کشور آشنایی دارم؛ این حوزه برایم نامانوس نیست. افق روشنی را در این قضیه می‌بینم؛ چراکه به عنوان اولین دبیر خانم در کارگروه مد و لباس فعالیتم را آغاز کرده‌ام و این موضوع می‌تواند به پیشرفت کارگروه کمک کند چراکه بیشتر جامعه فعالان مد و لباس از بانوان هستند، شاید بتوانم آن‌ها را بهتر درک کنم و همراهشان باشم.

شفاپور یکی از اهداف اصلی مدیریتش را توجه به موضوع حجاب دانست. در ویدئوی زیر صحبت‌های او را در این باره می‌توانید مشاهده کنید.

حمایت از فعالان حوزه پوشاک با وزارت صمت است

از فعالان عرصه مد و لباس گفتید؛ بیشتر مطالبات این افراد از کارگروه، به حمایت کردن از این ارگان بر می‌گردد. حمایت‌های معنوی و مادی شما از طراحان و تولید کنندگان پوشاک چقدر خواهد بود؟

مجلس شورای اسلامی در سال ۸۵ ما را موظف کرد کارگروهی را با اعضایی که قانون گذار تعریف کرده است، تشکیل دهیم. ما باید در چارچوب قانون کار کنیم. بیشتر حمایت ما از فعالان پوشاک حمایت معنوی است؛ البته تا جایی که بودجه داشته باشیم از حمایت‌های مالی هم دریغ نمی‌کنیم. بیشتر حمایت مادی از تولید کنندگان به وزارت صمت برمی گردد. وزارتخانه باید از ایده‌های فعالان این عرصه حمایت کند. روند تولید از نخ و پارچه گرفته تا طراحی و تولید نیازمند حمایت است.

در حوزه مد و لباس چه ارگان‌هایی باید کارگروه را حمایت کنند؟

ساختار پوشاک کشور از کارگروه ساماندهی مد و لباس، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما و بازرگانی تشکیل شده است که قانون برای هر کدام وظایفی را تعریف کرده است. باید وقتی طراح، طرحی را ارائه می‌کند، بدون واسطه به تولید کننده برسد و تولید کننده بر اساس آن طرح، الگو را در پارچه پیاده سازی و سپس روانه بازار کند. قطعا اینجا حمایت وزارت صمت الزامی است، اما ما هم وظایف خودمان را در چارچوب قانون مد و لباس داریم.

منبع: جام جم آنلاین