کد خبر: 184240

بازدید آیت الله رئیسی از زندان مرکزی کرج و بررسی پرونده زندانیان

رئیس قوه قضاییه دوازدهم دی ماه در راس یک هیات عالی قضایی وارد استان البرز شد.
اتاق خبر 24

رئیس قوه قضاییه دوازدهم دی ماه در راس یک هیات عالی قضایی وارد استان البرز شد.

بازدید آیت الله رئیسی از زندان مرکزی کرج
 

در ساعات ابتدایی صبح امروز و در ابتدای این سفر و پیش از آغاز رسمی برنامه‌ها آیت‌الله رئیسی، رئیس دستگاه قضا به همراه اسماعیلی رئیس حوزه ریاست، علی باقری کنی معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه و جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها در برنامه‌ای از پیش اعلام نشده وارد ندامتگاه مرکزی کرج شدند.

با ورود آیت الله رئیسی به ندامتگاه مرکزی کرج، وی و همراهان با حضور در اندرزگاه‌های این ندامتگاه به گفتگو با زندانیان پرداخته و در جریان مسائل مرتبط با آن‌ها قرار گرفتند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در این بازدید توجه رئیس دستگاه قضا را به خود جلب کرد، اعتراض محکومین سال‌های قبل به در نظر گرفتن احکام اشد برای جرم‌های ارتکابی بود.

با اعلام این ادعا از سوی محکومین حاضر در اندرزگاه‌ها، آیت الله رئیسی به مسئولین زندان دستور داد پرونده محکومین مدعی به محل آورده شود تا در حضور رئیس قوه قضاییه، سخنگوی دستگاه قضا و دبیر ستاد حقوق بشر مورد بررسی قرار گیرد. در این بخش ایت الله رییسی در چند مورد تذکراتی به مسوولین زیربط داد.

در ادامه این روند و با مطالعه پرونده محکومین، آیت‌الله رئیسی در مورد برخی موارد دستور مساعد در مورد محکومین صادر کرد.

آیت الله رئیسی در ادامه بازدید از پیش اعلام نشده خود از ندامتگاه مرکزی کرج با تعدادی از محکومین مواجه شد که آن‌ها نیز از بلاتکلیف بودن خود گلایه‌مند بودند

آیت الله رئیسی با بررسی پرونده محکومین مورد اشاره به مواردی برخورد که در رویه جدید قوه قضاییه در دوره تحول می‌توان مطابق با بخشنامه و دستورالعمل‌های جدید تمهیداتی را برای برخی از آن‌ها در نظر گرفت؛ بنابراین گزارش، در ادامه بازدید رئیس قوه قضاییه از ندامتگاه مرکزی کرج تعدادی از محکومان با بیان اینکه مدت بسیار کمی از دوران محکومیت آن‌ها باقی مانده است، درخواست تخفیف و عفو داشتند که آیت الله رییسی دستور داد با بررسی کارشناسی صورت گرفته و در نظر گرفتن شرایط قانونی و به مناسبت ولادت با سعادت حضرت زینب (س) زمینه اعطای مرخصی به تعدادی از زندانیان با شرایط خاص که مدت بسیار کمی از دوران محکومیتشان باقی مانده، به سرعت فراهم شود.

گفتنی است، لزوم بازدید و سرکشی مستمر قضات از زندان‌ها، یکی از مهم‌ترین مواردی است که در سخنرانی‌های مختلف رئیس دستگاه قضا مورد تاکید وی بوده است. در این دیدار چهره به چهره با زندانیان یکی از مواردی که از سوی رییس دستگاه قضا از محکومان پرسش شد، موضوع حضور قضات در ندامتگاه مرکزی کرج بود که گلایه تعدادی از زندانیان از برخی قضات را در پی داشت، مواردی به دستور آیت الله رییسی یادداشت شد تا در همین سفر مورد بررسی قرار گیرد.

اجرای عدالت اداری و مبارزه بی امان با فساد باید مسئله اصلی مدیرانی باشد
 

جلسه شورای اداری استان البرز با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه برگزار شد.

آیت‌الله رئیسی در این جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بزرگوار استان البرز، و قدردانی از جلوه‌های حضور مردم استان در ادوار مختلف در صحنه‌های دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی و نیز با تقدیر از بصیرت نشان دادن مردم استان از خود، در پاسخ به چگونگی نحوه پاسداشت این مردم تصریح کرد: پاسداشت این مردم اجرای عدالت اداری و مبارزه با فساد اداری است و این جمعی که اکنون دور هم جمع شده‌ایم، باید مصداق پاسداشت خون شهدا را در این منطقه، برای خود اجرای عدالت اداری بدانیم.

وی افزود: اجرای عدالت اداری و مبارزه بی امان با فساد باید مسئله اصلی مدیرانی باشد که در کسوت مدیریت انجام وظیفه می‌کنند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه خانواده شهدا و مردم کشورمان یک نظام اداری کارآمد را از مدیران توقع دارند، گفت:این نظام اداری کارآمد باید بتواند گره گشای زندگی مردم باشد و مجریان عادل با عدالت قانون عادلانه را اجرا کنند و به هیچ عنوان اجازه دور زدن و نقض قانون را به کسی ندهند.

 
تشریح اهداف سفر رئیس قوه قضاییه به استان البرز

آیت الله رئیسی که در ادامه سفرهای استانی امروز به منظور بررسی وضعیت استان البرز به این استان سفر کرده است، در جمع خبرنگاران در تشریح اهداف این سفر، ضمن تبریک ولادت حضرت زینب (س)، اظهار کرد: در راستای سفرهای استانی که به منظور دیدار با مردم و همکاران قضایی و اداری و سازمان‌های وابسته به قوه قضاییه، حضور در جمع مدیران پرتلاش استان‌ها و آشنا شدن با دیدگاه‌های آن‌ها، شرکت در شوراهای اداری در استان‌های مختلف صورت می‌گیرد، امروز به همراه هیات عالی قضایی در استان البرز حاضر شدیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های استان البرز، افزود: استان البرز به دلیل جمعیت زیاد، واقع شدن در جنب پایتخت و تنوع جمعیتی که شاید در هیچ استان دیگر نداشته باشیم دارای ویژگی‌هایی است. در کنار این تنوع، کار و تلاش هم در این استان زیاد است و یکی از قطب‌های مهم صنعتی و کشاورزی کشور محسوب می‌شود و به ویژه در حوزه علم و فناوری در استان البرز گام‌های مهمی برداشته شده است.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: آشنایی با برخی از مشکلات استان البرز به دلیل وضعیت مهاجرپذیری که دارد می‌تواند برای همه مسئولان مخصوصا ما که در جایگاه مسئولیت قضایی کشور هستیم، موثر باشد.

آیت الله رئیسی با تاکید به اینکه از دیدگاه‌های نماینده ولی فقیه در استان البرز، استاندار و مسئولان قضایی استفاده خواهیم کرد، از احصاء مشکلات استان البرز با اعزام هیات‌هایی از یک ماه قبل به شهرستان‌های این استان خبر داد و گفت: در حال حاضر هم هیات‌هایی در همه شهرستان‌های این استان به منظور بررسی وضعیت حضور یافته‌اند و در شورای عالی قوه قضاییه گزارش‌های این هیات‌ها شنیده خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد که این سفر در گام برداشتن در جهت رفع مشکلات و تنگناها و توسعه یافتگی استان البرز موثر باشد.

منبع: میزان