کد خبر: 184174
یادداشت اتاق خبر24:

ائتلاف نظامی ایران، روسیه و چین کابوس وحشتناک آمریکا

این که رزمایش مرکب دریایی ایران، روسیه و چین یک ائتلاف آخرالزمانی است یا نه و تعبیر مقام آمریکایی از این جمله چیست، نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق تری دارد اما این که گفته همگی ما باید از ائتلاف نظامی ایرانی روسی و چینی نگران باشیم حرف درستی است، کابوسی برای آمریکا است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

رزمایش مرکب ایران، روسیه و چین در آبهای دریای عمان و اقیانوس هند بازتاب گسترده ای در محافل سیاسی و نظامی کشورهای غربی داشته است.

برای نخستین بار یک رزمایش دریایی با محوریت ایران در منطقه ای بزرگی در آبهای دریای عمان و اقیانوس هند برگزار شد که در آن دو ابر قدرت جهان حضور داشتند.

آمریکایی ها برگزاری رزمایش دریایی مرکب ایران، روسیه و چین را تهدیدی برای خود می دانند و این اتفاق را چالش جدی برای نفوذ در منطقه می پندارند.

چین و روسیه نیز همچون جمهوری اسلامی ایران مقابل آمریکا قرار دارند، تحریم های اقتصادی آمریکا علیه مسکو  پکن و سیاست های ایالات متحده در منطقه ای پیرامونی این دو کشور باعث شده تا مشکلات امنیتی برای آنها ایجاد شود.

البته این دو کشور در تقابل به آمریکا دست روی دس نگذاشته و پاسخ های لازم را به ایالات متحده داده اند و در شورای امنیت سازمان ملل نیز مقابل تصمیمات یکجانبه آمریکا مقاومت کرده و پیشنهادهای واشنگتن را وتو کرده اند.

جنگ اقتصادی آمریکا علیه چین و روسیه و البته جنگ اقتصادی آمریکا علیه جمهوریاسلامی ایران علاوه بر اشتراکات فراوان دیگر باعث هر چه نزدیکتر شدن سه کشور قدرتمند در دنیا شده تا بتوانند راه تشکیل یک ائتلاف ضد آمریکایی را هموار کنند.

با وجودی که میان سه کشور اشتراکات زیادی در زمینه مسائل سیاسی، بین المللی و حتی فرهنگی وجود دارد، اما بهع نظر می رسد که همکاری های سیاسی، اقتصادی و به ویژه نظامی سه کشور کمرنگ است و نیازمند تقویت مناسبات این سه کشور تأثیر گذار در صحنه بین المللی است.

برگزاری رزمایش مرکب سه کشور ایران، روسیه و چین، یک همکاری نظامی میان سه کشور است که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تدارک برگزاری آن را دیدند و ستاد کل نیروهای مسلح با فرماندهی سردار سرلشکر باقری توانسته است از زمانی ریاست او بر این ستاد تحرک خوبی را به نیروهای مسلح بدهد که با توجه به شرایط منطقه و اوضاع بین المللی برگزاری رزمایش دریایی مرکب با روسیه و چین یک دستاورد بزرگ نظامی در عرصه منطقه ای و بین  المللی است چرا که دو ابر قدرت بزرگ دنیا در کنار ایران به میدان رزمایش آمده اند و همین حضو رپیام روشنی را برای منطقه و آمریکا به همراه دارد.

زمانی که کشورهایی همچون روسیه و چین که هر د در عرصه دریایی از نیروی دریایی قدرتمندی برخوردار هتستند رضایت به حضور در رزمایش با ایران می دهند توانمندی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به ویژه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران را نشان می دهد.

جمهوری اسلامی ایران با وجود همه توطئه ها، دشمنی ها و خرابکاری هایی که از سوی آمریکا و رژیم ها وابست به اودر منطقه خلیج فارس وجود دارد، کشوری قدرتمند، مقتدر، تأثیر گذار و با نفوذ در منطقه است که حتی بر روی تحولات فرامنطقه ای نیز تأثیر گذار است.

چین و روسیه با ادراک این واقعیت که ایران قدرتمندترین کشور در منطقه خلیج فارس و غرب آسیا است، به رزمایش آمدند، آنها نیز به وجود جمهوری اسلامی ایران در منطقه نیاز دارند.

در پی برگزاری رزمایش «مرکب» واکنش های زیادی دیده شد که یکی از جالب ترین واکنش ها از سوی یک مقام امنیتی سابق آمریکا به نام «کی تی مک فارلند» مطرح شده است.

او که معاون پیشین مشاور امنیت ملی آمریکا بوده در واکنش به رزمایش مرکب ایران، روسیه و چین گفته؛

پیوستن ایران، روسیه و چین به یکدیگر، سناریویی آخرالزمانی است، این کابوسی وحشتناک برای ایالات متحده است.

وی گفته؛ این حقیقتاً یک سناریوی کابوس‌وار است، ما 75 سال را صرف کردیم تا مطمئن شویم که روس‌ها و چینی‌ها ائتلافی تشکیل ندهند، همگی ما باید شدیدا از ائتلاف ایرانی-چینی- روسی نگران باشیم. این واقعا سناریوی آخرالزمانی است!
«کی تی مک فارلند» با ابراز نگرانی از نزدیکی هر چه بیشتر ایران، چین و روسیه گفته؛ «جمع شدن این سه کشور کنار هم و پیوستن ظرفیت‌های نظامی روسیه، موقعیت مکانی و نفت ایران و ثروت و مزیت فناوری چین به یکدیگر، سناریوی کابوس‌وار کامل و مطلقی برای ما است، مخصوصا اگر این سه کشور بخواهند زمانی یک ائتلاف نظامی داشته باشند.»

همین مواضع و واکنش ها است که ضرورت تشکیل ائتلاف نظامی میان ایران، روسیه و چین را نشان صد چندان می کند و برای ایجاد چنین ائتلافی نباید درنگ کرد.

مانور مرکب دریایی ایران، چین و روسیه چالش مستقیم برای نفوذ آمریکا در غرب آسیا، خلیج فارس و حتی در مهمترین دستاورد رزمایش دریایی مرکب ایران، روسیه و چین این است که جمهوری اسلامی منزوی شدنی نیست و نیروهای خارجی مداخله گر باید منطقه را ترک کنند.