کد خبر: 183993

هدیه کریسمس کره شمالی برای آمریکا

ترامپ در زمان انتخابات وعده‌های بسیاری در زمینه سیاست خارجی داد، اما آنچه اکنون در عمل مشاهده می‌شود شکست و انزوای بیشتر واشنگتن است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دونالد ترامپ که در کمپین انتخاباتی خود وعده‌های زیادی در زمینه سیاست خارجی داده بود اکنون در بسیاری از عرصه‌های این حوزه با شکست مواجه شده است. یکی از بزرگترین شکست های ترامپ، شکست در رسیدن به توافق با کره شمالی است که از ضعف و خودخواهی ترامپ در زمینه سیاست خارجی نشات میگیرد.

کره شمالی در مرکز تحولات منطقه شرق آسیا قرار دارد. این کشور به واسطه دشمنی دیرینه با آمریکا و داشتن تسلیحات اتمی از بازیگران کلیدی شبه جزیره به شمار می‌رود و بخش بزرگی از اخبار  این منطقه به ویژه در سالی که گذشت را به خود اختصاص داده است.

بعد از کشمکش‌ها و درگیری‌های لفظی میان رهبران امریکا و کره شمالی، کیم جونگ اون در مارس ۲۰۱۸ در یک چرخش ناگهانی از رئیس‌جمهوری آمریکا برای دیدار مستقیم دعوت کرد.

در پی این دعوت، رئیس‌جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در صبح روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸، در جزیره سنتوزای سنگاپور یکدیگر را ملاقات کردند و طرفین به توافقاتی نیز دست یافتند. چندی بعد دوباره ترامپ به دیدار با کیم جونگ اون علاقه نشان داد و رهبران کره شمالی و آمریکا این بار در هانوی پایتخت ویتنام یکدیگر را ملاقات کردند. باوجودآنکه ترامپ در آغاز این دیدار گفته بود که او فکر می‌کند اجلاس سران بسیار موفق خواهد بود، اما این نشست به شکست انجامید.

 

مذاکرات آمریکا و کره شمالی در بن بست

دونالد ترامپ همواره در دوران ریاست جمهوری خود سیاست دولت‌های پیش از خود را در قبال کره شمالی مورد انتقاد قرار داد و از زمان نخستین دیدار خود با «کیم جونگ اون»، رئیس کره شمالی، در سال ۲۰۱۸، این انتقادات شدت گرفت.

رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که از جنگی فاجعه بار جلوگیری کرده و خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره را نیز به ارمغان آورده، اما این روند با بدعهدی واشنگتن و عدم پایبندی به تعهدات، وارد مسیر دیگری شد.

اکنون چندین ماه از نخستین دیدار ترامپ و «اون» می‌گذرد و در این فاصله ۲ دیدار دیگر میان آن‌ها انجام شده است، اما آنچه که اکنون شاهد آن هستیم تشدید تنش‌ها میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ، توقف مذاکرات، ناامیدی کره شمالی از مذاکره با آمریکا و از سرگیری فعالیت‌های موشکی از سوی این کشور است.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی شرط قبول خلع سلاح هسته‌ای این کشور را ارائه تضمین معتبر برای حفظ امنیت ملی این کشور از سوی طرف مقابل و برداشته شدن تحریم‌های همه جانبه علیه این کشور اعلام کرده بود. اما تنها ۱۰ روز پس از دور نخست مذاکرات مستقیم رهبران دو کشور، دونالد ترامپ قانون حالت فوق العاده و تمدید تحریم‌های کره شمالی را امضا کرد تا کره شمالی نیز به شکل متقابل تمایلی به از بین بردن توان هسته‌ای و موشکی خود نشان ندهد.

علاوه بر این، کره شمالی پایان سال ۲۰۱۹ را به عنوان ضرب الاجلی برای واشنگتن با هدف تغییر رویکرد خصمانه، تعیین کرده است؛ اکنون این مهلت رو به پایان است و مقام‎های کره شمالی نیز بارها هشدار داده‌اند که در صورت عدم تغییر در موضع واشنگتن، این کشور مذاکرات خلع سلاح را متوقف و مسیر جدیدی را در پیش خواهد گرفت.

امریکا-کره شمالی/

 

مذاکراتی که همگی به شکست منتهی شد

پیشینه مذاکرات میان آمریکا و کره تا پیش از ریاست جمهوری ترامپ ۴ دوره را پشت سر گذاشته که همگی به شکست منجر شده است. نخستین بار در اکتبر۱۹۹۴، ایالات متحده و کره شمالی معامله ای را با عنوان «چارچوب توافق شده» انجام دادند که در نهایت به شکست منجر شد.

بار دوم توافق موسوم به عمل در مقابل عمل در سال ۲۰۰۳ هم با اعمال تحریم های جدید توسط آمریکا در سال ۲۰۰۵ و عدم عمل به تعهدات باشکست مواجه شد.

سومین بار در توافق سال ۲۰۰۷، کره شمالی حدود ۸۰ درصد از فعالیت های خود را تعلیق کرد، اما هیچ اقدامی در راستای اجرایی شدن وعده های آمریکا صورت نگرفت.

و در نهایت در ۲۹ فوریه ۲۰۱۲، ایالات متحده و کره شمالی اعلام توافق جدیدی  به نام «توافق نامه روز جهش» را اعلام کردند. اما در نهایت با بهانه تراشی های امریکا این توافق هم عملیاتی نشد.

اما گذشته از مذاکرات پیشین، یکی از وعده های انتخاباتی دونالد ترامپ مذاکره با کره شمالی و غیر هسته ای کردن این کشور بود. اما موضع‌گیری ها و زیاده خواهی های آمریکا باعث شده است تا رهبران دو کشور نتوانند در مورد برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ به توافق برسند.

 

دلیل شکست مذاکره آمریکا و کره شمالی

در آخرین توافق صورت گرفته میان این دو کشور عادی سازی روابط بین دو کشور، پایان رسمی جنگ دو کره، بازگرداندن بقایای سربازان آمریکایی و از همه مهمتر حرکت به سمت خلع سلاح کامل شبه جزیره کره به عنوان اهداف اصلی اشاره شده بود.

از یک سو آمریکا خواستار ازبین رفتن تمام تسلیحات هسته‌ای کره شمالی، اجازه حضور بازرسان آژانس در کره و تعطیلی تاسیسات هسته‌ای شده است. پیونگ یانگ هم در مقابل خواستار لغو تحریم‌های اقتصادی، عدم ادامه مانورهای نظامی کره جنوبی و آمریکا شده بود.

اما به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها منتظر اقدام یک‌طرفه کره شمالی بوده‌اند و تلاش کرده‌اند بدون دادن هیچ‌گونه امتیازی به خواسته‌های خود برسند که با واکنش قاطعانه مقامات کره شمالی مواجه شده‌اند.

آمریکا به دنبال مذاکره واقعی با کره شمالی به شکل برد-برد نبوده است و صرفاً خواستار آن بوده که بتواند به خلع سلاح کره شمالی بدون اعطای کمترین امتیاز دست پیدا کند.

لذا چنین موضع‌گیری­‌ها و زیاده­خواهی­های آمریکا باعث شده است تا رهبران دو کشور در دیدارهای بعدی نیز نتوانند در مورد برنامه هسته‌ای پیونگ‌یانگ به توافق برسند.

 

هدیه کریسمس کره شمالی برای آمریکا

در ماه‌های گذشته ارتش کره شمالی چندین بار دست به شلیک آزمایشی موشک زده است. اما از آنجا که این موشک‌ها عمدتا از مدل کوتاه برد بودند چندان موجب حساسیت محافل امنیتی غرب و کشورهای همسایه نشد. اما شواهد نشان میدهد این کشور به دنبال آزمایش نمونه جدید از موشک‌های قاره پیمای خود است. زرادخانه موشکی کره شمالی شامل موشک‌هایی با تکنولوژی شوروی سابق و تعدادی موشک جدید است که توسط مهندسین این کشور طراحی شده است.

در روز ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی رسانه‌های دنیا از آزمایش موشکی جدید کره شمالی در حوالی ساعت ۳ بامداد به وقت محلی خبر دادند. در ابتدا کارشناسان موشک را از مدل HS۱۴ معرفی کردند که چند ماه پیش از آن نیز شلیک شده بود و گفته میشد که توان هدف گیری ساحل غربی و مناطق مرکزی امریکا را بر روی کاغذ داراست. اما اطلاعات منتشر شده از پروفیل پروازی موشک و ارتفاع گیری وحشتناک آن مشخص میکرد که موشک از مدلی جدید بوده است.

کره شمالی

حال پیش بینی شده است که ارتش کره شمالی به فرمان کیم جونگ اون قصد دارد مدل بهبود یافته‌ای از موشک HS۱۵ را در حوالی روز کریسمس و یا در روز جشن سال نو میلادی آزمایش کند.

دونالد ترامپ هم روز سه‌شنبه به هشدار کره‌شمالی درباره «هدیه کریسمس» واکنش نشان داد و گفت که آمریکا با این موضوع به صورت بسیار موفقیت‌آمیز برخورد خواهد کرد و چه بسا این یک «هدیه خوب» باشد.

 

درس‌هایی که مذاکرات کره شمالی با آمریکا به ما میدهد

آمریکا چنین زیاده­خواهی­ هایی را علاوه بر کره شمالی، نسبت به ایران هم دنبال می­کند. چنانچه آمریکا پس از خروج از برجام به سیاست فشار حداکثری خود علیه ایران شدت بخشید تا بتواند ایران را وادار به مذاکره کند. رهبر انقلاب در مورد اهداف آمریکایی‌ها از مذاکره با ایران می­فرمایند: «آمریکا از طریق مذاکره به دنبال تحمیل خواسته‌های خود بر ایران و همچنین نمایش موفقیت سیاست فشار حداکثری آمریکا است».

با توجه به مواضع مقامات غربی و همچنین تجربه مذاکرات با آمریکا می‌توان گفت که آمریکا هیچ‌گاه به دنبال مذاکره عادلانه و حل مشکلات طرف مقابل نبوده و با زیاده‌خواهی­‌های خود مذاکرات را به شکست کشانده است. همان‌طوری که از تجربه مذاکرات آمریکا با کره شمالی برمیاید، به نظر می‌رسد ترامپ در مذاکره با ایران نیز در قالب رفتار زیاده‌خواهانه، موضوعات موشکی و منطقه‌ای را مطرح خواهد کرد.

در این راستا، مذاکره با آمریکا در قالب این فرمایش رهبر انقلاب می­تواند دنبال شود که می­فرمایند: «اگر آمریکا توبه کند و به معاهده هسته‌ای که آن را نقض کرده است، بازگردد، آن‌وقت در جمع کشورهای عضو معاهده، آمریکا هم می‌تواند شرکت کند». این موضع­گیری نشان می­دهد؛ اولاً آمریکا به‌طور رسمی اعلام کند که با بازگشت به برجام، تعهدات خود را انجام می­دهد و تحریم‌ها را برمی‌دارد.

ثانیاً مذاکرات را صرفاً به حوزه هسته‌ای محدود ­می­کند. حال با توجه به اهدافی که آمریکا در قبال ایران دنبال می‌کند، به نظر می‌رسد که چنین پیش‌شرط‌هایی از طرف آمریکا پذیرفته نشود. لذا ضروری است دولت حل مشکلات اقتصادی کشور را به مذاکره با آمریکا گره نزند، چراکه تجربه برجام و مذاکرات با غرب نشان داده است که غربی‌ها قابل‌اعتماد نبوده و به هیچ‌کدام از تعهدات خودشان پایبند نیستند.