کد خبر: 183950

وام چند هزار میلیارد تومانی با چک و سفته

سخت گیری بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج در حالی صورت می‌گیرد که معوقات بانکی دو نفر در سال گذشته، حدود ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.
اتاق خبر 24

قرار بود دولت ها با پرداخت وام ازدواج به برخی از زوجین بخشی از مشکلات آن‌ها را رفع کند، اما علی رغم تاکید‌های برخی مسئولان، شاهد سنگ اندازی برخی بانک‌های عامل هستیم. اگر چه افزایش وام ازدواج به رقم ۳۰ میلیون تومان به عنوان یکی از اقدامات مثبت بانک مرکزی تلقی می‌شود، اما بررسی‌های میدانی چند باره نشان می‌دهد از ابتدای امسال تاکنون برخی بانک‌های عامل نهایت سخت گیری در اعطای این وام را در دستور کار خود قرار داده اند.

وام‌هایی که قرار بود بعد از این افزایش با سهولت به دست متقاضیان جوان برسد تا بدین طریق بتوانند گره‌ای از مشکلات خود حل کنند حالا این روز‌ها به یکی از معضلات برخی جوانان تبدیل شده است.

برابر بند الف تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ بانک مرکزی موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها بعد از ۱‏/۱‏/۱۳۹۶ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، با اولویت نخست پرداخت کند.

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸ سیصد میلیون (۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. حتی برابر این بخشنامه  بانک مرکزی قرار بود بانک ها حساب یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در ارائه تسهیلات ازدواج بپذیرد که متاسفانه این امر در عملِ عمده بانک‌ها، محقق نشد.

مشکل از قانون گذاری مجلس است

پیش‌تر عبد الناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص اظهار کرد: سال گذشته حدود یک میلیون تومان وام ازدواج داده ایم و در ۵ ماه نخست امسال ۳۸۰ هزار نفر این وام را دریافت کرده اند، همچنین ۱۲۰ هزار نفر مراحل اولیه را طی کرده اند و حدود ۸۰ هزار نفر در نوبت دریافت وام هستند.

او با بیان اینکه در خصوص وام ازدواج بزرگ نمایی می‌شود، گفت: چند مورد سخت گیری در این خصوص پیش می‌آید که یکی از علل این امر به مصوبه مجلس شورای اسلامی در این خصوص بر می‌گردد چرا که در قانون "ضامن معتبر"عنوان شده و ممکن است برخی ضامن‌ها از دید برخی بانک‌های عامل، معتبر نباشند.

همتی ادامه داد: اگر در قانون به این موضوع اشاره نمی‌شد، بانک‌ها راحت‌تر می‌توانستد این وام‌ها را پرداخت کنند چرا که با وجود عنوان معتبر بانک‌ها باید بیشتر تحقیق کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه از بین ۲۰ هزار شعبه بانکی چند مورد تخلف می‌کنند، گفت: مجددا از تمامی همکارانم در سیستم بانکی تقاضا دارم که در خصوص وام ازدواج سخت گیری نکنند. تقریبا ماهیانه به ۱۰۰ هزار نفر وام داده ایم و انتظار می‌رود برخی تخلفات این چنینی سبب نشود که تمام زحمات سیستم بانکی را زیر سئوال ببریم.

منبع: خبرگزاری ایرنا