کد خبر: 183842

تاثیر هوش‌مصنوعی بر آینده بازارکار

در این مطلب به بررسی توانایی بالقوه هوش مصنوعی بر تحت تاثیرقراردادن بازار مشاغل آینده خواهیم پرداخت.
اتاق خبر 24

 در حالی که برخی از کارشناسان کشور‌های صنعتی به رکود اقتصادی در آینده نه چندان دور اعتقاد دارند، در حال حاضر اقتصاد این کشور‌ها فعّال و پویا است. براساس اطلاعات دفتر آمار کار ایالات متحده، نرخ بیکاری در این کشور در ماه اکتبر ۳،۶ درصد و در تمام سال ۲۰۱۹ نیز نزدیک به این عدد بوده است.

برآورد و ارزیابی‌های دقیق علمی می‌گوید که هوش مصنوعی و اتوماسیون می‌توانند یک‌چهارم مشاغل ایالات متحده را در آینده تحت تأثیر قرار دهند و یا به کل از بین ببرند.

تکامل روزافزون هوش‌مصنوعی و کار‌هایی قابلیت تبدیل شدن به فرآیند خودکار را دارند، باعث می‌شود تمام صنایع شغلی ناپدید شوند. مشاغلی همچون تولید، کشاورزی، خدمات غذایی، خرده‌فروشی، حمل‌و‌نقل و لجستیک و گردشگری ازجمله صنایعی هستند که احتمالاً تحت تأثیر اتوماسیون قرار می‌گیرند. اگر رکود اقتصادی در راه باشد، ممکن است روند حرکت به سمت اتوماسیون را تسریع کند، زیرا مشاغلی که به مشکل مالی خورده‌اند، به دنبال راه‌هایی برای کاهش مخارج‌کلی هستند.

در حالی که بیشتر مباحث مربوط به هوش‌مصنوعی و بازار کار بر توانایی اتوماسیون در جایگزینی کارگران متمرکز شده است، اما جای بحث دارد که چگونه هوش‌مصنوعی می‌تواند شغل ایجاد کند یا به جویندگان‌ِکار کمک کند تا بیکار نشوند.

در سال ۲۰۱۸، طی گزارشی از مجمع جهانی اقتصاد، تخمین زده شد که هوش مصنوعی می‌تواند تا سال ۲۰۲۲ درمجموع ۵۸ میلیون شغل جدید ایجاد کند. این گزارش همچنین تصریح می‌کند که هوش مصنوعی تا سال ۲۰۲۲، ۷۵ میلیون شغل را جابجا و یا از بین خواهد برد و افزایش درآمد‌خالص، ۱۳۳ میلیون نقش تجاری جدید را در بر خواهد گرفت.

بسیاری از این مشاغل نیز به احتمال زیاد از الگوی سنتی «اشتغال تمام وقت» که امروزه رواج دارد، پیروی نخواهند کرد. درعوض، انتظار می‌رود بیشتر کارفرمایان نیروی‌های دورکار خود را گسترش داده و به دلیل عمده نیاز‌های پرسنلی خود به پیمانکاران متکی باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا