کد خبر: 183805
یادداشت اتاق خبر24:

عراق و لبنان به شدت مستعد سوریه ای شدن

لبنان به شدت در خطر سوریه ای شدن است و اگر چنین اتفاقی بیفتد جنگی طولانی تر از جنگ سوریه در لبنان اتفاق خواهد افتاد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

لبنان با وجود حزب الله است که توانسته تاکنون ایستادگی کند در غیر این صورت دولت هایی که در این کشور بر سر کار آمده اند هر یک ناکارآمدتر از یکدیگر عمل کرده اند و کشور را در یک شرایط متلاطم سیاسی نگه داشته اند.

تفاوت سوریه و لبنان در این است که دولت در سوریه مستقر و قدرتمند است و از حمایت مردم و ارتش برخوردار است، اما در لبنان ارتش به آن معنای واقعی خود وجود ندارد و دولت نیز همواره متزلزل است.

رژیم صهیونیستی تلاش بسیاری می کند که شرایط سیاسی لبنان سر و سامان نگیرد و آشوبی در این کشور آغاز شود شبیه سوریه، این رژیم در کنار سعودی ها دست در دست هم در لبنان فتنه گری می کنند تا به هدف خود برسند.

دولتمردان کنونی لبنان نیز وابستگی شدیدی به عربستان سعودی دارند و تاکنون نیز مطیع دستورات آل سعود بوده اند.

سعد حریری گماشته سعودی ها است و این ادعا زمانی که او به عربستان سعودی رفته بود و از سوی سران سعودی چند روزی را در بازداشت به سر برد، اثبات شده است.

حتی نظام سیاسی لبنان نیز توان اعتراض و رسیدگی به اقدام عربستان سعودی و برخورد با سعد حریری هم نداشت چرا که مشکل سیاسی در این کشور عمیق است و نفوذ عربستان سعودی بسیار.

با این وجود می بینیم که حزب الله لبنان در این شرایط توانسته است تا از درگیری ها دوری کند و همچون دیگگر گروه های سیاسی و احزاب این کشور نمک به زخم کهنه لبنان نپاشد.

اکنون این حزب الله لبنان است که با شرایط بحرانی که از سوی رژیم صهیونیستی ایجاد شدهو ناکارآمدی دولت این کشور، محافظ و مراقب لبنان است و رژیمی چون اسرائیل نیز دراین وضعیت به خود جرأت و جسارت نمی دهد تا بخواهد از فرصت استفاده کرده و ضربه ای وارد کند.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی درتلاش است فشارها به ایران برای خورج از سوریه را افزایش دهد. چنین اقدامی با توجه به شرایط سیاسی لبنان در حالی انجام میشود که وضعیت سوریه هنوز به ثبات کامل نرسیده است.

رژیم اسرائیل وضعیتی که در لبنان و عراق اتفاق افتاده فرصتی برای خارج کردن ایران از سوریه می دانند چرا که اغتشاش و آشوب در این دو کشور باعث میشود تمرکز بر روی مسئله اصلی در منطقه کم شود.

به همین خاطر است که مردم لبنان و عراق باید هوشیارتر عمل کنند و به اعتراضات و تظاهراتی که منجر به درگیری می شود پایان دهند.

 ایا برای مردم لبنان و عراق، اوضاعی که برای سوریه ایجاد شده درس عبرت نیست؟

آیا نمی بینند که مردم سوریه با وجود کمک های ایران و روسیه در مبارزه با گروه های تروریستی تکفیری داعش که از سوی سعودی ها، صهیونیست ها و آمریکایی ها حمایت میشوند، عهنوز درگیری بحران هستند و روز خوش ندارند؟

مردم لبنان و عراق برای این که کشورشان دچار بحرانی بدتر از سوریه نشود، باید به اشوب و اعتراض پایان دهند و این فرصت را از دست دشمنانشان بگیرند و اعتراضات خود را از راه قانونی و مطالبه درست پیگیری کنند.

خطر بیخ گوش لبنان و عراق است، اگر مردم و مسئولین این دو کشور دیر بجنبند، اوضاع رو به وخامت خواهد رفت و شرایط آن گونه خواهد شد که دشمنان می خواهند.