کد خبر: 183723

افغانستان مرگبارترین کشور برای کودکان

سطح خشونتی که کودکان افغان هر روز با آن مواجه هستند تکان دهنده است و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) از جامعه جهانی خواست تا از این روند جلوگیری کنند
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

کودکان افغان تبدیل به کودکان جنگ شده اند و همواره قربانی خشونت و کشتار طالبان و نیروهای آمریکایی قرار می گیرند. اما امسال قربانی شدن کودکان افغان نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

سطح خشونتی که کودکان افغان هر روز با آن مواجه هستند تکان دهنده است و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) از جامعه جهانی خواست تا از این روند جلوگیری کنند.

 

افغانستان مرگبارترین کشور برای کودکان

طبق گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹ به دلیل ناآرامی‌ها و جنگ، روزانه ۹ کودک در افغانستان کشته و یا معلول می‌شوند و افغانستان به کشنده‌ترین منطقه جنگی تبدیل شده است؛ بین سال‌های 2009-2018 درگیری‌ها در افغانستان منجر به کشته شدن حدود 6 هزار و 500 نفر شد و نزدیک به 15 هزار تن دیگر نیز مجروح شدند.

«هنریتا فور» مدیر اجرایی یونیسف می‌گوید: سال 2019 در افغانستان بسیار خونین و بویژه برای کودکان مهلک بوده است. کودکان، خانواده‌ها و جوامع آنها هر روز با عواقب وحشتناک درگیری‌ها مواجه هستند. این کودکان می‌خواهند که بزرگ شوند، به مدرسه بروند، مهارت فرا گیرند و برای خود آینده‌ای بسازند.

این گزارش می‌افزاید که حدود 600 هزار کودک زیر 5 سال نیز به سوء تغذیه شدید دچار هستند که می‌تواند به مرگ کودک منجر شود. حدود 2 میلیون کودک دیگر نیز به سوء تغذیه‌ای دچار هستند که می‌تواند در طولانی مدت تاثیر منفی بر سلامت جسمی و ذهنی کودک بگذارد.

پیش از این «کریستف بولیراک» سخنگوی «یونیسف» صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل وضعیت انسانی در افغانستان را به «یکی از بدترین فجایع در کره زمین» تشبیه کرد.

از هر سه کودک یک نفر به دلیل «خطر مداوم» مرگ و یا مجروح شدن اضطراب‌های روانشناختی را تجربه کرده است.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل با محکوم کردن "سطح هشدار دهنده" خشونت در برابر کودکان گفت که این تلفات ناشی از درگیری، انفجار و حملات هوایی بوده است.

کشتار کودکان افغان

 

کشتار زنان و کودکان در عملیات‌ نیروهای آمریکایی

گرچه تلفات غیرنظامی، به گونه ای که طالبان بر مردم افغانستان تحمیل می کند، بسیار تاسف بار است اما در این میان مردم بیگناه زیادی در افغانستان قربانی نیروهای آمریکایی شده اند که فعالین حقوق بشر از اشاره به آن پرهیز می کنند.

درحالی که در چندماه اخیر کودکان و زنان بی گناه زیادی توسط نیروهای آمریکایی در عملیات شبانه در ولایت‌های شرقی افغانستان از جمله ننگرهار، کنر، پکتیکا و وردک مورد هدف قرار گرفته اند اما یونسیف در گزارش خود به تشدید حملات هوایی آمریکا و حملات شبانه نیروهای خارجی اشاره‌ای نکرده است ولی از آمار تکان دهنده تلفات کودکان در افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار اقدام جامعه جهانی در این باره است!

شمار غیرنظامیان کشته یا زخمی شده افغان بر اثر حملات هوایی آمریکا در نیمه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با زمان مشابه در سال 2018 افزایش تقریباً سه برابری داشته است.

پیش از این نیز سنای افغانستان کشتار زنان و کودکان در عملیات‌ شبانه نیروهای آمریکایی در این کشور را محکوم کرده و خواستار رسیدگی دولت به این موضوع شده بود.

 

افغانستان قربانی جنایات امریکا

علاوه بر درگیری‌ها، افغانستان با بلایای طبیعی دست به گریبان است، مانند سیلاب شدید سال 2018 میلادی که زندگی 250 هزار نفر را تحت تاثیر قرار داد همچنین بیش از نیمی از جمعیت این کشور نیز زیر خط فقر قرار دارند.

همچنان نیروی هوایی آمریکا مسئول 83 درصد از تلفات غیرنظامیان افغان است و مسئولیت 17 درصد دیگر تلفات نیز به عهده نیروی هوایی افغانستان می‌باشد.

درد کودکان افغان به غیر از جنگ، فقر و سو تغذیه است. 18 سال از تجاوز نظامی نیروهای آمریکایی و هم‌پیمانانش به افغانستان گذشته است و هنوز مردم و خصوصا کودکان قربانی جنگ هستند و آن ها همچنان در انتظار صلح و آرامش هستند.