کد خبر: 183671

علت افزایش قیمت خودرو در بازار چیست؟

نعمت‌بخش درباره علت افزایش قیمت خودرو و راهکارهای آن برای کاهش قیمت آن توضیحاتی داد.
اتاق خبر 24

احمد نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران گفت: شرکت‌های خودروسازی هیچ افزایش قیمتی در محصولات نداشته‌اند. قیمت‌هایی که اکنون به فروش می‌رسند، قیمت بهمن سال گذشته است که اکنون با زیان به فروش می‌رسد.

او بیان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت اکنون اجازه افزایش قیمت خودرو را نمی‌دهند، سال گذشته هر کدام از خودرو سازان حدود ۸ هزار میلیارد تومان زیان کرده‌اند و همچنان این زیان به قوت خود باقی است و اکنون یکی از خودروسازان ۵ هزار میلیارد تومان زیان کرده‌اند و اکنون خودرو‌ها با زیان به فروش می‌رسند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران افزود: خودرو در حاشیه بازار افزایش قیمت داشته و قیمت کارخانه آن تغییری نکرده است. مبالغ سرگردان در بازار بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان است از این رو تقاضا‌ها برای ثبت‌نام خودرو افزایش می‌یابد تا خودرو را از کارخانه خریداری کرده و پس از آن در حاشیه بازار بفروشند.

نعمت‌بخش ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای کوتاه کردن دست دلالان در بازار تمهیداتی را اندیشیده است که کافی نیست به طور مثال گفتند که به هر کارت ملی یک خودرو اختصاص می‌یابد که برخی از این شرایط به وجود آمده سوءاستفاده کردند و کارت ملی از افرادی که متقاضی نیستند اجاره کردند.

او گفت: بار‌ها به جناب وزیر گفته‌ایم که از تجربیات دهه ۷۰ باید استفاده کنیم در دهه ۷۰ با این اختلاف قیمت خودرو تصویب شد که خودرو در حاشیه بازار به فروش رود. قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند که در خودروسازی به دلیل زیان مالی به وجود آمده، بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان بدهی داریم و قطعه سازان نمی‌توانند به اندازه کافی به خودروسازا قطعه دهند تا تولید را افزایش دهیم.

منبع: خبرگزاری ایلنا