کد خبر: 183615

مافیای چادر مشکی

چادر نه تنها یک کالا تجاری بلکه یک کالای فرهنگی و مذهبی نیز محسوب می‌شود که با گرانی این کالا بسیاری به تب و تاب افتاده‌اند که به علت جویی این مسئله مهم بپردازند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

این روزها اخباری عجیب از سر به فلک کشیدن قیمت چادر به گوش می رسد. موضوعی که حداقل از نظر برخی‌ها عامدانه و ضد پوشش برتر است اما اگر این ادعا را هم قبول نکنیم قطعاً این قیمت‌ها ممکن است در حوزه تامین پوشاک خانم‌ها تاثیر بگذارد. از این روست که با گرانی این کالا بسیاری به تب و تاب افتاده‌اند که به علت جویی این مسئله مهم بپردازند.

مانتوهای کوتاه جلو باز با قیمتی زیر ۵۰ هزار تومان در حراجی‌های کنار خیابان و روی دست فروشندگان مترو خرید و فروش می‌شود اما برای خرید یک چادر مشکی باید حداقل چیزی حدود ۳۰۰تا ۴۰۰هزار تومان هزینه کنید! همین گرانی چندبرابری قیمت چادر مشکی خانم‌های محجبه را با چالش جدی مواجه کرده است. هزینه تهیه یک چادر که در سال‌گذشته ۱۰۰ تا ۳۰۰هزار تومان بوده، در حال حاضر به ۵۰۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. یعنی کاری که رضاخان با کشف حجاب نتوانست انجام دهد با گرانی قیمت چادر در حال انجام است.

حمله به حجاب با گرانی

واقعیت این است پوشش‌هایی می‌توانند به عنوان پوشش عمومی در جامعه پذیرفته شوند که متناسب با قدرت خرید اکثریت جامعه طراحی و قیمتگذاری شده‌اند و هنگامی که پوششی با توان مالی مردم همخوانی نداشته باشد، هرقدر هم که آن‌ها در برابر فشار اقتصادی موجود مقاومت و از اعتقاداتشان دفاع کنند، رفته‌رفته ممکن است آن پوشش لااقل برای بخشی از جامعه که اعتقاداتشان به اندازه کافی برای مقاومت در برابر چالش‌های اقتصادی محکم نیست، حذف و با پوشش‌های ارزان‌تر جایگزین شود. به خصوص اینکه هجمه‌های فرهنگی متعددی نیز موضوعاتی نظیر «حجاب» را دنبال می‌کند، اما به نظر می‌رسد در کنار این هجمه‌های فرهنگی، گرانی چندبرابری چادر مشکی ضربه آخر را به بدنه این پوشش مبتنی بر باور بانوان کشورمان وارد کند.

دلایل گرانی چادر مشکی

در همین راستا، بررسی‌ها نشان می‌دهد عدم تخصیص ارز برای واردات پارچه، انحصاری بودن واردات، نبود و کمبود مواد اولیه، تولید کارگاه‌های تولیدی با کمترین ظرفیت ممکن از دلایل اصلی افزایش قیمت چادر مشکی بوده است.

افزایش قیمت‌ها در هر کالایی اثرات نامطلوبی در جامعه به دنبال خواهد داشت اما افزایش قیمت چادر از آنجایی که مستقیماً با پوشش برتر تعداد زیادی از افراد جامعه در ارتباط بوده و یکی از محصولات حجاب و عفاف تلقی می‌شود تبعات نامناسبی به دنبال دارد.

برخی از فروشندگان و توزیع کنندگان چادر علت اصلی افزایش قیمت چادر را محدودیت واردات پارچه چادری به علت تحریم‌های اخیر عنوان کرده‌اند؛ آنها معتقدند علت اصلی به هم ریختن تعادل میان عرضه و تقاضا کم شدن واردات چادر است.

به پوشش برتر ارز دولتی تعلق نمی‌گیرد!

موضوعی که این روزها بیشتر از هر زمانی به کشور و اقتصاد آسیب رسانده و منجر به گرانی‌های دوره‌ای شده، واردات انحصاری است؛ در زمینه واردات چادر و همچنین مواد اولیه نیز انحصار مشکلات زیادی برای کشور به وجود آورده است.

از طرف دیگر واردکنندگان پارچه چادری هم معتقدند اگر این روزها قیمت چادر ۵ برابر شده دلیل آن واردات پارچه چادری با قیمت بالا است؛ به عقیده آنها از آنجایی که ارز دولتی به پارچه اختصاص پیدا نکرده است، پارچه‌های چادری قبلاً با ارز ۳ هزار تومانی تهیه و به دست مصرف کننده می‌رسید اما اکنون قیمت ارز به بیشتر از ۱۴ هزار تومان رسیده است.

به هر جهت مانند بسیاری از موارد دیگر کشورمان در حوزه تولید و کالاهای مختلف آنچه خود داشت را از دیگران تمنا می‌کند و بازهم حوزه دیگری مغفول مانده است که به همت تولید کنندگان داخلی باید رونق بگیرد. عجیب است که در سال رونق تولید در این حوزه مهم و فرهنگی از سوی مسئولان کمک و کاری دیده نمی‌شود.

بازار چادر مشکی در اختیار مافیا

آمار گمرک نشان میدهد بیش از چهارده هزار تن پارچه چادر مشکی به ارزش به ارزش 86 میلیون دلار وارد کشور شده است. تولیدکنندگان چادر میگویند توانایی تامین نیاز داخل را دارند و مصرف کنندگان هم از تولید داخل استقبال میکنند.

پس چه عاملی باعث شده که بازار چادر در اختیار تولید کنندگان خارج قرار بگیرد؟ 

برخی معتقدند در این صنعت تابلوی مخفی ورود ممنوع وجود دارد. هرکس از ان عبور کند آینده ی روشنی در پیش نخواهد داشت. تولیدی های چادر بسیاری وجود دارد که بارها تعطیل و تا مرز ورشکستگی پیش رفتند و حتی از تولید چادر مشکی دست کشیدند.

تولید چادر مشکی در ایران پر از سوال و ایهام است. تولید کنندگان چادر می گویند مافیای تولید چادر مشکی اجازه تولید و پیشرفت را به تولیدکنننده داخلی نمیدهند.

مصرف چادر مشکی در ایران طبق براوردها معادل 100 میلیون متر مربع است. امروز در یک کارخانه فعال حدود 7 درصد از نیاز کشور در داخل تولید می شود.  کارخانه ها یا باید با دست های پشت پرده مبارزه کنند یا کارخانه را تعطیل کنند و یا حتی با مافیا به توافق برسند.

اما اغلب فروشندگان چادر معتقدند که پارچه چادر مشکی ایرانی انحصاری است و معمولا با اسم های خارجی معروفی که قیمتش تفاوتی با نمونه خارجی آن ندارد، به فروش میرسد.

نبود مواد اولیه تولیدکننده را به واسطه هایی میرساند که مواد اولیه را به قیمت بالایی میفروشند، همین باعث افزایش قیمت چادر مشکی میشود. بازاریان میگویند تولیدات چادر مشکی ایران در دست ده نفر است، دو وارد کننده عمده به اضافه 8 نفر دیگر.

سودی که مافیای چادر مشکی بدست می آورد حلقه های قدرت بسته ای را ایجاد کرده است. سود سرشاری که واردکنندگان با انحصار گرایی و تعرفه های ارزان به آن دست یافتند.

آیا واقعا ظرفیت تولید چادر مشکی با کیفیت در ایران وجود دارد؟

تجربه نشان میدهد که تولید چادر مشکی مرغوب در ایران رویا نیست. واقعیتی است که اتفاق افتاده است. تنها چیزی که نیاز دارد همت یک مسئول در این زمینه است. همچنین تغییر تعرفه ها در گمرک باید به گونه ای باشد که برای تولیدکننده اقتصادی و به صرفه باشد.

کارخانه های زیادی وجود دارند که به تولید نخ چادر مشکی دست یافته اند. شرکت های هم هستند که کار تولید رنگ چادر مشکی را طبق استانداردهای جهانی دارند. مهم‌ترین بخش تولید چادر مشکی رنگ‌رزی است که باید رنگی کار کنند تا ثبات داشته باشد و در اثر مرور زمان رنگ مشکی آن به رنگ بور گرایش پیدا نکند.

 

چادر در حوزه پوشاک کشور از جمله کالاهای استراتژیک محسوب می‌شود. در واقع چادر در این حوزه نه تنها یک کالا تجاری بلکه یک کالای فرهنگی و مذهبی نیز محسوب می‌شود. از این رو مسئولان کشور باید برای تامین آن حداکثر تلاش خود را کنند. انتظار می‌رود تا پوششی که به عنوان حجاب برتر شناخته می‌شود مورد حمایت قرار بگیرد.