کد خبر: 183592
یادداشت اتاق خبر24:

آقای روحانی! فیلم سخنان خود درباره 100 روز را بار دیگر ببینید!

اکنون اصلا مهم نیست که آقای روحانی در سال 92 و در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری مقابل دوربین وچشم و گوش مردم همان را گفته که اکنون مردم می دانند و خبرنگاران و دانشجویان پیگیر آن هستند!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

وعده صد روزه رئیس جمهور برای حل مشکلات اقتصادی از سال 1392 تاکنون از یاد نرفته و فیلم و متن سخنان ایشان در آرشیوها وجود دارد، شاید هر کسی از ظن خود از سخنان رئیس جمهور برداشت کند ولی برآیند آنچه که او در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال 92 گفته می تواند محل ارائه نقطه نظرات مردمی باشد که خود، آن سخنان را در آن روز از سال دیده و شنیده اند.

همانگونه که گفتیم اکنون مهم نیست که ببینیم آیا آقای روحانی همانی را گفته که در افکار عمومی نقش بسته است، بلکه مهم آن است که آقای رئیس جمهور مطرح کنندگان سخن خود را دروغ می داند و اعتقاد دارد که من اصلاً چنین سخنی نگفته ام و هیچ عاقلی چنین حرفی نمی زند و وعده نمی دهد!

آقای روحانی می گوید مگر می شود در 100 روز همه مشکلات را حل کرد 40 سال هم نمی شود 100 سال هم نمی شود!

سخن درستی است، هیچ کشوری نمی تواند مشکلاتش را در 100 روز حل کند، حل مشکلات زمان زیادی نیاز دارد و حتی دو دوره ریاست جمهوری هم کافی نیست.

اما نمی توان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را که از سوی نامزدها، هواداران و ستادهای تبلیغات آنها همراه با مشاوران رسانه ای و تبلیغاتی موجی از تبلیغات گسترده را به راه انداخته بودند، فراموش کرد.

حسین دهباشی فعال رسانه ای اصلاح طلبی بود که مشاوره های تبلیغاتی به آقای روحانی می داد و حتی مستندهای تبلیغاتی او را نیز دهباشی در سال 92 کارگردانی کرده بود.

او بعدها از دولت و اصلاح طلبان برید و اعتراف کرد که اکثر جملاتی که آقای روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود بر زبان می راند او ساخته و پرداخته کرده بود، همچون «چرخ سانتریفیوژها باید بچرخد، چرخ زندگی مردم هم بچرخد.»

دهباشی در مصاحبه ای که در سال 94 با یکی از خبرگزاری های داخلی انجام داده گفته بود؛ «کدخدا» و «رنگ بنفش» را من به روحانی پیشنهاد نکردم؛ ولی بقیه شعار‌ها تقریبا پیشنهاد من بود.

این فعال سیاسی و رسانه‌ای در ادامه توئیت خود که در سال 96 با کنایه درباره سخنرانی‌های انتخاباتی سال 92 رئیس‌جمهور که خود مسئول تنظیمشان بوده، نوشته؛

راستش را بخواهید حقیر اتهام نشر اکاذیب را کاملا لایق خود دانسته و در پیشگاه مردم شریف ایران بسیار شرمنده ام و اگر به همین کیفر دنیوی اکتفا شده و جزای اخروی نباشد، حضرت حق‌تعالی را سخت شاکر.

آقای روحانی در 21 فروردین 1396 در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که «شما در وعده‌های انتخاباتی خود وعده حل مشکلات را دادید و گفتید در برنامه‌های من برنامه های مدون صد روزه ای برای حل مشکلات اقتصادی وجود دارد اما 30 اسفند سال گذشته بعد از حدود 4 سال مدیریت اجرایی کشور گفتید 10 دولت بعدی هم نخواهند توانست مشکلات را حل کنند آقای روحانی چه اتفاقی افتاده که نظر شما تغییر پیدا کرد و از 100 روز به 40 سال تغییر کرد؟»

رییس جمهور اینگونه پاسخ داد؛ «سوال خوبی کردید. چون دروغ بزرگی در بعضی از روزنامه‌ها و سایت‌ها پخش می شود و شما به آن اشاره کردید خیلی مهم است من کی گفتم صد روزه حل می‌کنم. آن جمله ای که گفتم این است که  اگر موفق شوم در انتخابات، پایان صد روز اول، کارهایی که در صد روز کردم اعلام می‌کنم. بعد یک عده‌ای مخرب گفتند من صد روزه حل می کنم. فردی که  یک شبه حل می کرد، فرد دیگری بود، ما نیستیم. بنابراین دولت یک کارهایی در صد روز اول داشت پایان صد روز آمد اعلام کرد گفت کارهایی که انجام دادم اینها بود. در صد روز هم یکسری برنامه‌هایی از جمله برای موانعی که برای پیشرفت اقتصادی دارد مشکلات و موانعی که وجود دارد در همان 15 روز اول بردیم در دولت، 19 ماده بود، تصویب و ابلاغ کردیم و شروع به اجرا شد. شما فکر می‌کنید که تورم ما از 45 درصد یک دفعه در 93 شد 25 درصد و یک دفعه از آسمان هفتم نازل شد؟
رئیس جمهور در 18 آذر 1398 در دانشگاه فرهنگیان بار دیگر به این مسئله پاسخ داد چرا که پرسش یکی از دانشجویان بود. روحانی با اشاره به اینکه در انتخابات سال 92 اعلام کردم که گزارش 100 روزه اولیه اقدامات دولت و اعلام اقدامات و برنامه‌های 4 ساله دولت در پایان دولت یازدهم دو برنامه اصلی دولت است، تأکید کرد: چه زمانی در کشور گفتم که مشکلات را 100 روزه حل می‌کنیم؟ بسیاری از دولت‌ها در جهان برنامه گزارش اقدامات 100 روزه و برنامه‌های 4 ساله دارند و این اختراع و اکتشاف ما نیست.

*سخنان رئیس جمهور در تبلیغات انتخاباتی سال 1392 در تلویزیون

اما سخنان آقای روحانی را در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال 92 که از تلویزیون پخش شد بخوانید و مقایسه کنید که چه روندی داشته است.

آقای روحانی گفته بود؛
«در برنامه مدون من، علاوه بر برنامه برای حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، سیاست داخلی، سیاست خارجی و امور فرهنگی، برنامه کوتاه مدت یک کاهه و 100 روزه وجود دارد؛ ما می توانیم در یک زمان کوتاه تحول اقصادی در کشور به وجود آوریم. همه اینها در یک برنامه کوتاه مدت امکان پذیر است.»

در پایان نیز نمی نویسیم زیاده عرضی نیست، حرفهای زیادی برای گفتن و نوشتن داریم که در زمان خود بازگو خواهد شد.