کد خبر: 183590
یادداشت اتاق خبر24:

وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات مجلس

هنوز تنور برای مردم داغ نشده است، آنها در شوک افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن هستند، اما این شوک نیز به زودی پایان می یابد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

انتخابات مجلس شورای اسلامی را در پیش داریم، انتخاباتی که دوم اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

در این میان دو جریان سیاسی در کشور در تکاپو هستند و این تنور برای آنها داغ است، نامزدهای آنها ثبت نام کرده اند و در انتظار نظر شورای نگهبان درباره صلاحیتشان نشسته اند، آنها از هم اکنون نگران نتیجه انتخابات هستند.

اصلاح طلبان و اصولگرایان همواره دو فراکسیون اکثریت و اقلیت را در مجلس شورای اسلامی تشکیل داده اند.

مجلس دهم که مجلس کنونی است، از نظر مردم و کارشناسان یکی از مجالس ضعیف در طول عمر انقلاب اسلامی بوده است.
ترکیب مشخصی از چینش نمایندگان بر اساس گرایش های سیاسی آنها در این مجلس وجود نداشت، نه اصولگرایی بود نه اصلاح طلبی، گاهی زور اصلاح طلبان می چربید، گاهی اصولگرایان، در هر حال کار کارشناسی ماندگار و علمی از این مجلس دیده نشد.

همه نمایندگان شهر تهران را اصلاح طلبان تشکیل می دهند، 30 نماینده مردم تهران از این طیف سیاسی هستند که اگر بخواهیم بدون لحاظ گرایش سیاسی خود، آنها را نقد کنیم، کارکرد آنها بی خاصیت ترین و بی تأثیر ترین شکل خود را داشت. این مسئله را حتی مردم تهران که به لیست امید رأی دادند، می گویند.

برخی از نمایندگان فعلی اصلاح طلب برای انتخابات بعدی مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده اند و برخی دیگر نه، عارف رئیس فراکسیون امید مجلس دهم که رییس شورای عالی اصلاح طلبان نیز هست در انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام نکرده و این تصمیم در میان اصلاح طلبان در رده های گوناگون باعث شده تا گلایه هایی نیز از این تصمیم شکل بگیرد.

اگر هواداران اصلاح طلب از آقای عارف که رییس شورای عالی اصلاح طلبان است گلایه می کنند که چرا نامزد نشده و حالا که نشده چرا از دیگران دعوت نمی کند تا در انتخابات مجلس ثبت نام کنند، نشان چیست؟

سرخوردگی، دلسردی و ناامیدی در اردوگاه اصلاح طلبان وجود دارد یا این که شکست در سیاست های اصلاحات است که تصور می کند به بن بست رسیده و کاری از دست این طیف سیاسی بر نمی آید؟!

دوره دهم مجلس را می توان مجلس اصلاحات نامید، مجلسی که با روی کار آمدن دولت های دهم و یازدهم در همسویی با او و اجرای تفکرات سیاسی و اقتصادی اصلاح طلبان که برگرفته از تفکرات لیبرال سرمایه داری و غربگرایی است اوضاع کشور را به شرایطی رساندند که می بینید.

نتیجه برنامه ها و دستاوردهای دولت و اصلاح طلبان، آنچه که اکنون در طول 6 سال تاکنون پیاده شده، گرانی و تورم، بیکاری، رکود اقتصادی، ضربه به رونق تولید، واردات بی رویه، بی توجهی به تولید داخلی و توجه به واردات اجناس و کالاهای خارجی، حیف و میل میلیاردها دلار ارز کشور برای واردات، بی خاصیتی و ناکامی توافقی(برجام) که برای آن وعده های بسیاری به مردم داده شده بود و... است.

آیا مردم به چنین تفکری که کشور را در لبه پرتگاه قرار داده بار دیگر رأی خواهند داد؟ عقلانی و منطقی خواهد بود، با شناختی که مردم از اصلاح طلبان پیدا کرده اند و قطعاً با کارکردهای منفی آنها آشنا شده اند، اقبال عمومی اصلاح طلبان کوتاه شده باشد.

نگرانی اصلاح طلبان از شرایط خود به خاطر از دست دادن جایگاه اجتماعی که با فریب و وعده های دروغین به دست آمده بود، بجا است.

ناامیدی که مردم به اصلاح طلبان پیدا کرده اند، به ناامیدی آنها به انقلاب نیز سرایت می کند، در هر صورت گرچه مردم خود انتخاب کرده اند و در انتخاب خود مسئول هستند، اما اصلاح طلبان را در درون نظام و انقلاب می بینند و آنها را خارج از آن نمی دانند.
کمی بیش از 2 ماه به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی است، در این دو ماه باقی مانده هیچ اتفاقی نمی تواند باعث شود نظر مردم نسبت به اصلاح طلبان تغییر کند و مثبت شود، آنها نیز دیگر در مشت خود ترفندی و جادویی برای تبلیغات انتخاباتی ندارند.

اگر بخواهند همچون گذشته از سیاست تخریب رقیب و دروغ پراکنی هایی که در تبلیغات انتخابات دوره های گذشته بهره ببرند، بهره ببرند، در واقع خود را ضایع تر کرده اند.
در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم و دوازدهم رقیب خود را با سیاه نمایی نزد افکار عمومی، بد اقبال کردند. به گونه ای دروغ پراکنی کردند که مردم نیز باورشان شده بود که اگر نامزد اصولگرا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، قرار است در خیابان ها دیوار کشیده شود و زن و مرد جدا شوند!

از این دست دروغ ها علیه اصولگرایان بسیار گفته شد، آنقدر که مردم نیز باورشان شده بود!

اما اکنون آیا حنای اصلاح طلبان برای مردم رنگ دارد یا نه؟

دوم اسفند ماه سال جاری برای تغییر در اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور نیازمند مجلسی هستیم که بتواند در رفتار دولت نیز تغییرات مثبت ایجاد کند، پس خانه ملت نیازمند افرادی است که بتواند دست به این تغییرات مثبت بزند و این بستگی به انتخاب مردم دارد.