کد خبر: 183589
یادداشت اتاق خبر24:

ژاپن: اجازه آمریکا!

در دنیای کنونی برای آن که یک کشور و مردم استقلال سیاسی داشته باشند، باید هزینه زیادی پرداخت کنند اما ارزش آن را دارد.
اتاق خبر 24

جمهوری اسلامی ایران این هزینه را تاکنون داده و علاوه بر آن که استقلال سیاسی خود را به دست آورده، الگویی برای دیگر کشورهای جهان اسلام و حتی کشورهای غیر اسلامی شده است.

ایران با چنین راهبردی باید هم دشمنان زیادی داشته باشد و این تعدد دشمن باطل بودن مان را اثبات نمی کند بلکه ثابت می کند حقانیت با ایران اسلامی است.

باطل اکنون خود به خاطر چالش های سنگینی که ایران برای آن ایجاد کرده در تنگنا است، تنگنایی که سرانجام، نابودی را برای آن همراه خواهد داشت.

جمهوری اسلامی ایران اکنون که در اقتدار کامل قرار دارد، بعید به نظر می رسد با تهدید جنگ روبرو باشد، دلیل آن هم روشن است، قدرت و اقتدار نظامی جمهوری اسلامی ایرلان از یک سو و وجود نیروهای مقاومت در گوشه و کنار کشورهای منطقه و حتی فرامنطقه، این جرأت و جسارت از دشمنان گرفته است که بخواهند دست از پا خطا کنند.

با این وجود جمهوری اسلامی ایران هوشیار است و به خود مغرور نخواهد شد.

استقلال سیاسی ایران تا جایی است که اکنون همه دنیا را درگیر کرده، چرا که بسیاری از کشورهای منطقه و دنیا از استقلال سیاسی برخوردار نیستند واین وابستگی شدید به رژیم های سلطه گر، استلال آنها را نابود کرده است.

سرنوشت سیاسی کشورهای وابسته در دست رژیمی چون آمریکا است، ایالات متحده برای آن کشور وابسته تصمیم می گیرد که در زمینه سیاسی چگونه رفتار کند.

کاخ سفید برای کشورهای وابسته به خود، تعیین می کند با چه کشورهایی مراودات سیاسی داشته باشند یا نداشته باسند.

اگر قرار است روابطی برقرار شود یا گسترش یابد و یا حتی سفری از سوی مقامات دو طرف صورت گیرد این آمریکا است که برای آنها تصمیم می گیرد و این به معنای نداشتن استقلال است.

در ماجرای مذاکرات ایران و دستیابی به توافق هسته ای، پس از آن که آمریکا رسماً از برجام خارج شد، کشورها و رسان زیادی برای میانجیگری وارد موضوع شدند.

سران و مسئولین ژاپن، عمان، پاکستان و چندین کشور دیگر برای آن که ایران را راضی به ماندن در برجام و جلوگیری از کاهش تعهدات خود کنند به ایران سفر کردند و دیدارها و مذاکراتی با مقامات کشورمان داشتند.

همه این مقامات و مسئولین کشورهای ثالث، با کسب اجازه از آمریکا برای میانجیگری به ایران آمدند و یا تماس گرفتند.

یکی از کشورهایی که برای میانجیگری به تهران آمد شینزو آبه نخست وزیر ژاپن بود.

نخست وزیر ژاپن با مقامات ارشد کشورمان دیدار و گفت وگو کرد، او در دیدار با رهبر معظم انقلاب پس از سخنان قاطعی که حضرت آیت الله خامنه ای در باره آمریکا و مذاکره با این رژیم داشتند نامه ای که قصد دادن آن را به رهبر انقلاب داشت مخفی کرد و ارائه نداد.

ژاپن کشوری وابسته به آمریکا است، دولت و مردم این کشور پس از شکست در جنگ جهانی دوم با حمله اتمی آمریکا به ژاپن، استقلال سیاسی خود را از دست داد و تاکنون نیز نتوانسته است خود را از وابستگی به آمریکا نجات دهد.

ژاپن که در جایگاه میانجی میام ایران و آمریکا نقش بازی کرده است، حتی اجازه آن را ندارد تا بتواند در برنامه های سیاسی خود تصمیم گیری کند به همین خاطر سفر رئیس جمهور ایران که بنا به دعوت نخست وزیر ژاپن است، باید با اجازه آمریکا و با شرایطی که او تعیین کرده انجام شود!

قرار است اقای روحانی بر اساس دعوتی که شینزو آبه از او کرده به ژاپن سفر کند و مذاکراتی درباره مسائل دوجانبه، برجام و آمریکا صورت گیرد.

ژاپن یکی از کشورهایی است که از ایران نفت خریداری می کند و نیاز لازمی به نفت ایران دارد تا بتواند چرخ اقتصادی کشورش را بچرخاند.

ژاپن نگران آن است که در صورت تشدید تنش ها میان ایران  آمریکا، سوخت نیاز خود را نتواند تهیه کند، به هم ریختگی اوضاع خلیج فارس کشورهای صنعتی را نیز به شدت درگیر خواهد کرد.

آمریکا نظر خود را درباره سفر رئیس جمهور ایران به ژاپن اعلام کرده و به توکیو گفته که مخالف سفر آقای روحانی به ژاپن نیست، حتی کاخ سفید هنگامی که شینزو آبه قصد سفر به ایران را داشت، به نخست وزیر ژاپن اجازه داد تا به تهران سفر کند.

خبرگزاری کیودو اپن به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده که آمریکا به دولت ژاپن اجازه داده تا پذیرای رئیس جمهور ایران در 20 دسامبر باشد!
خبرگزاری ژاپنی خاطرنشان کرده آمریکا از طریق فعال بلند پایه دولت ایالات متحده در خصوص موافقت خود به دولت ژاپن اطلاع داد . وی همچنین شرایطی را مشخص کرد که واشنگتن باید در خصوص نتایج مذاکرات بین روحانی و نخست وزیر ژاپن شینزو آبه کاملا مطلع شود.

دولت ژاپن باید محتوای مذاکرات و توافقاتی که میان تهران و توکیو گرفته میشود به آمریکا اطلاع دهد و این همان نداشت استقلال سیاسی است که ژاپن از آن محروم است.

مردم ژاپن از وجود چنین شرایط ناخرسند هستند، وجود پایگاه های نظامی آمریکا در این کشور نیز باعث شده تا رفتارهای غیر اخلاقی سربازان آمریکایی با زنان و دختران ژاپنی نیز باعس سرافکندگی مردم این کشور شده است.

مردمی که شاید دارای پیشرفت های صنعتی بسیاری باشند اما از عزت و استقلال بی بهره هستند، مردم ژاپن اکنون کارگرانی برای آمریکا هستند که ساعات زیادی را برای تولید محصولاتی که نیاز آمریکایی های است صرف می کنند. اگر کشور و مردمی استقلال سیاسی نداشته باشد نمی تواند به استقلال اقتصادی نیز دست یابد.