کد خبر: 183576
یادداشت اتاق خبر24:

مذاکرات پشت پرده ایران و آمریکا!

آزادی دانشمند کشورمان از زندان های آمریکا و جاسوس آمریکایی در ایران نیازمند پیش زمینه هایی است که پیش از این انجام شده بود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

برای به نتیجه رسیدن درباره موضوعایت مانند زندانیان دو طرف در دو کشوری که روابط سیاسی ندارند و سفارتخانه های آنها نیز تعطیل است، قطعاً باید مذاکراتی انجام شده باشد.

بدون مذاکره و گفت وگو میان مقامات سیاسی دستگاه دیپلماسی دو کشور نمی توان تصور داشت که هر دو به این نتیجه رسیده اند که زندانیان یکدیگر را آزاد کنند!

پس از آن که آمریکا از برجام خارج شد و آن را زیر پا گذاشت، دیگر حتی مذاکره برای رسیدن به نتیجه ای با آمریکا متصور نبود.

بدعهدی و پایبند نبودن آمریکا به تعهدات بین المللی نشانه ای از غیر قابل اعتماد بودن این رژیم است که با وجود دونالد ترامپ شدت هم یافته و دنیا نیز به این بدعهدی های آمریکا واقف گشته است.

در زمان اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا، مبادله ای انجام شد که برای آن یک سریال تلویزیونی نیز ساخته شد که از سوی دستگاه دیپلماسی و دولت با واکنش منفی روبرو گشت.

گاندو سریالی بود که در باره جیسون رضاییان جاسوس آمریکایی ساخته شده بود، بر سر این جاسوس و مهره سوخته آمریکایی که بازداشت و تخلیه اطلاعاتی شده بود، یک معامله شیرین با آمریکایی انجام شد.

آمریکایی ها مجبور شدند برای آزادی این مهره سوخته نزدیک به 2 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده کشورمان را که در آمریکا توقیف شده بود نقد و با اسکناس دلار به ایران پرداخت کنند.

پس از آن که دلارها با هواپیما در فرودگاه مهر آباد نشست، جیسون رضاییان نیز آزاد شد.

ایران در حال مذاکره با آمریکا بر سر موضوع هسته ای بود و البته در ان شرایط شاید برخی تصور می کردند که رضاییان را باید بدون پیش شرط آزد کرد چرا که اقدام ایران در بازداشت این جاسوس آمریکایی بر روی روند مذاکرات هسته ای تأثیر منفی خواهد داشت، اما دیدیم که تحکم ایران به آمریکا باعث شد تا دو میلیارد دلار از دارایی های ایران بدون آن که امتیازی داده شود به کشور باز گردد، حال این 2 میلیارد دلار در چرخه اقتصادی کشور از سوی دولت چگونه هزینه شد بماند!

قطعاً اگر ماجرای جیسون رضاییان کاملاً به دست دستگاه دیپلماسی کشور سپرده شده بود، آنها سعی می کردند تا بی سر و صدا و بدون آن که اقدامی برای دریافت اموال بلوکه شده ایران در امریکا انجام بدهند، جیسون رضاییان را آزاد می کردند تا بر روند مذارات هسته ای تأثیر نداشته باشد.

اکنون نیز به نظر می رسد بر سر آزادی دانشمند ایرانی که قانونی، رسمی و بنا بر دعوت مراکز دانشگاهی و علمی آمریکا به این کشور سفر کرده و بازداشت شده بود، مذاکراتی انجام شده که البته با هماهنگی دستگاه اطلاعاتی و امنیتی کشور صورت گرفته است.

چندی پیش بود که یک جاسوس آمریکایی دیگر به نام نزار زاکا که لبنانی الاصل است آزادی شد هر چند برای آزادی او ماه به ازایی دریافت نشد!

این که دانشمند ایرانی از اسارت آمریکایی ها آزاد شد اتفاق بسیار خوبی است، آمریکایی ها به ایران جاسوس اعزام می کنند و پس از دستگیری آنها از سوی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور، برای آن که به ایران فشار وارد کنند، افراد عادی ایرانی را دستگیر کرده تا بتوانند با جاسوسان خود مبادله کنند.

مذاکرات محرمانه ای بر سر هم نزار زاکا و هم جاسوس آمریکایی که با دکتر سلیمانی مبادله شد انجام گرفته است.

آقای روحانی در 13 آبان ماه گذتشه از مذاکرات پشت پرده با برخی کشورها خبر داده و گفته بود که این مذاکرات را برای حل و فصل ادامه می دهیم.

در این مذاکرات پشت پرده در باره چه مسائلی و با چه کشورهایی گفت و گو شده و می شود؟

تشکر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از اقدام ایران و استقبال برایان هوک از مبادله دانشمند ایرانی با جاسوس آمریکایی (ژیو وانگ) اهمیت این جاسوس را برای آنها نشان می دهد، اکنون دونالد ترامپ در پی آزادی یک آمریکایی دیگر به نام «رابرت لوینسون» است.

گفته می شود که لوینسون از مأمورین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا است که در اسفند ۱۳۸۵، هنگامی که در پوشش کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته پلیس فدرال آمریکا به جمع‌آوری اطلاعات در ایران مشغول بود ناپدید شده است.

در این که دولت تدبیر و امید همچنان تمایل به مذاکره با آمریکا دارد شکی نیست، این ادعا با سخنان چندی پیش آقای روحانی اثبات می شود.

او در چند برنامه کاری از تمایل دولت برای مذاکره با ایالات متحده خبر داده بود و حتی گفته بود که اگر آمریکا تحریم های اقتصادی را بردارد سران کشورهای عضو 5+1 می توانند مذاکرات را آغاز کنند.

ترامپ که بجای اظهار نظر رسمی در کاخ سفید علاقه زیادی به توئیت دارد، در باره آزادی ژیو وانگ جاسوس آمریکایی نوشت؛
«از ایران به خاطر یک مذاکره بسیار منصفانه متشکرم. دیدید، می‌توانیم با هم معامله کنیم.»

ترامپ در توئیت خود مستقیم به موضوع مذاکره با ایران اشاره می کند و معامله ای که نتیجه آن مذاکرات بوده است، و اکنون آیا قرار است این مذاکرات پشت پرده و محرمانه با آمریکا ادامه داشته باشد؟ و اگر سریالی است، موضوعات بعدی مذاکرات چه خواهد بود؟ بر سر خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران که نیست؟